Poteší študentov, odborníkov aj laikov: Unikátna Veľká kniha rastlín v novom vydaní

Poteší študentov, odborníkov aj laikov: Unikátna Veľká kniha rastlín v novom vydaní Zdroj: Ikar
Najnovšie vydanie Veľkej knihy rastlín z vydavateľstva Ikar predstavuje obsahovo prepracované, aktualizované a doplnené dielo, na ktorom pracovali desiatky posudzovateľov, recenzentov, pôvodných i nových autorov – odborníkov vo svojej oblasti.

Dielo je jediné svojho druhu, aké bolo doteraz na Slovensku publikované, preto je už desaťročia vyhľadávané nielen odborníkmi a študentmi, ale i laickou verejnosťou.

Hlavnou časťou a ťažiskom celého diela sú informácie o viac ako 1700 druhoch rastlín, ktoré sú vyobrazené na jedinečných veľkých farebných ilustráciách. Ich autorom je známy akademický maliar Jindřich Krejča. Tomuto vynikajúcemu výtvarníkovi sa s neuveriteľnou presnosťou podarilo zobraziť aj voľnému oku neviditeľné detaily rastlín, a tak harmonicky skĺbiť svet reality s výtvarným umením.

Tie ilustrácie sú nesmierne autentické, takmer ako fotografie, no ešte živšie. Práve to ukazuje majstrovstvo Jindřicha Krejču ako nevídaného akademického maliara. „Otec bol v tomto mimoriadne dôsledný. Mnohé rastliny si nemohol vziať domov a maľovať, lebo by rýchlo zvädli. A tak išiel do prírody a naskicoval si rastlinku, aj ako tadiaľ letí včela alebo čmeliak...to bolo na tom krásne,“ vysvetľuje jeho syn, známy novinár Henrich Krejča a dodáva: „Môj otec si dohľadal každú jednu rastlinu a miešal farbu tak dlho, až kým mu naozaj stopercentne nesedela s tým originálom, s realitou. Skôr ju proste nevymaľoval. O to má táto kniha väčšiu hodnotu.“

Celý rozhovor s Henrichom Krejčom o Veľkej knihe rastlín, ale aj o cestovaní a novinárčine si môžete vypočuť v podcaste Knižný kompas:

Kresby na farebných tabuliach sú spracované v prevažnej väčšine podľa živých predlôh. Výtvarník na nich pracoval takmer dvadsať rokov. Opisy jednotlivých druhov rastlín sú zamerané len na najdôležitejšie údaje a pretože obmedzený rozsah knihy nedovolil ich podrobnejšiu charakteristiku, je táto o to svedomitejšie vyjadrená na farebných tabuliach.

 „Majstrovi Krejčovi bol tento talent daný do vienka, svojím umom a šikovnými výtvarníckymi rukami dokázal až fotograficky stvárniť realitu. Tá navždy zostane zapísaná a s uznaním vnímaná medzi umeleckými profesionálmi, univerzitnými pedagógmi, nepostrádateľná botanikmi a zoológmi a stále vyhľadávaná aj širokou laickou verejnosťou. Po ďalších a ďalších vydaniach už tri dekády stále nadchýna všetkých tých, ktorí si život bez prírody nevedia predstaviť, ako aj tých, ktorí sú len na začiatku a chcú sa o nej všetko dozvedieť. Tvorca tým dáva inšpiráciu pekne žiť a spoločnosti zanecháva trvalé hodnoty,“ píšu v úvode encyklopédie vdova Anna Krejčová a syn Henrich Krejča.

Pozrite si aj video, v ktorom Henrich Krejča predstavuje túto nádhernú encyklopédiu:

V roku 2019 vyšla encyklopédia Veľká kniha živočíchov, v ktorej nájdete vyše 1600 ilustrácií Jindřicha Krejču a prehľad fauny celej strednej Európy. Nové invázne druhy živočíchov doplnila mladá talentovaná ilustrátorka a odborníčka na zoológiu. Všetky živočíchy sú zobrazené v systematickom poradí od jednobunkovcov až po cicavce. 

Zdroj: Ikar

Zdroj: Ikar

TV Program

16:50 Kočka na snowboarde
19:00 Krimi
19:30 Noviny TV JOJ
17:05 Mladé víno
19:10 Kinosála
19:30 Profesionáli III.
16:45 Malý kúsok raja II.
17:15 Malý kúsok raja II.
17:55 Kúpili sme farmu II.
17:00 MalinyJAMológia
17:20 Šeherezáda – nevypovedané príbehy
17:45 Petronela Jabĺčková
16:25 Psí veličenstvo
18:05 12 darů do života
20:15 Stockholmský syndrom