Takto sa vám podarí zhodiť nadváhu! Nastavte svoju myseľ na chudnutie

Takto sa vám podarí zhodiť nadváhu! Nastavte svoju myseľ na chudnutie Zdroj: Profimedia
Snažíte sa už dlhšie schudnúť, vyskúšali ste už všetko možné, ale vaša váha sa nie a nie pohnúť? Možno je problém niekde inde!

Odhaľte tú pravú príčinu neúspechu v chudnutí. Tá totiž nemusí súvisieť iba s nevyváženým jedálničkom ani s nedostatkom pohybu, ale vo vašom myslení. Správne prepojenie tela a mysle, vizualizácia cieľa a uvoľnenie od stresu, dokážu hotové zázraky.

Obľúbenú reláciu Na chalupe môžete sledovať každú nedeľu o 16:55 na JOJke!

Ste vystresovaní z práce, cítite sa pod tlakom a celé telo máte neustále v napätí? Možno je jedlo tým jediným prostriedkom, ktorý vás aspoň na chvíľu upokojí. Dôvod, prečo v takýchto situáciách siahnete po nezdravom jedle, je ľahké vysvetliť. Stresový hormón kortizol vyvoláva chuť na sladké a mastné jedlá.

"Stres patrí k najväčším zabijakom pokroku v chudnutí a viditeľných výsledkov. Naším cieľom by tak malo byť tento faktor zo života čo najviac eliminovať. A práve cielená meditácia môže byť jeden z prostriedkov, ako to efektívne dosiahnuť," tvrdí špecialistka na výživu Markéta Gajdošová, ktorá sama na sebe meditačné techniky praktizuje a odporúča ich aj svojim klientom.

"Upokojenie mysle a lepšie načúvanie potrebám tela vedú k efektívnejšiemu nastaveniu diétneho režimu," dodáva. Nadváha býva väčšinou volaním duše o pomoc. Skúste sa preto zamyslieť nad tým, čo za nadbytočnými kilami naozaj stojí.

Zdroj: Thinstockphotos

Vďaka meditácii sa lepšie spoznáte. A schudnete!

Zlá životospráva nemusí byť nutne prepojená so zajedaním stresu, neznalosťou či lenivosťou. Veľa ľudí tiež zajedá hlbšie emócie. Máte na seba príliš vysoké nároky a očakávania? Nemáte sa dostatočne radi? Sú kilá navyše vaším obranným štítom pred zlom či konkrétnymi osobami? Naučte sa pokladať sami sebe osobné otázky. Možno na ne nebudete hneď poznať odpoveď, ale postupne začnete preskúmavať vlastné vnútro. Vyriešiť niekoľkoročný problém môže nejakú chvíľu trvať. Čím skôr sa však do uzdravenia mysle pustíte, tým skôr sa svojich problémov zbavíte. Nájdite si preto každý deň aspoň pár minút na meditáciu.

Nelámte si hlavu nad tým, ako na to, a jednoducho začnite. Keďže meditácia nie je ako posilňovanie, neexistuje presný návod. Miesto i čas si vyberáte sami. Potom už sa stačí len pohodlne akokoľvek posadiť, sústrediť sa na dýchanie, usmievať sa a vnímať vlastné dych a telo. Ak je pre vás väčšou výzvou meditovať osamote ako v skupine, môžete zvoliť riadenú meditáciu. Tá býva súčasťou mnohých lekcií jogy.

Sankalpa alebo "vymeditujte si" vysnívanú váhu

V joge existuje účinná technika, ktorá pracuje s vedomou mysľou. Nazýva sa sankalpa a jedná sa o tzv. predsavzatia či priania vo forme myšlienky, ktorá pomáha v sebaovplyvňovaní. Pri opakovaní svojich vnútorných slov či predstáv môžete svoje myšlienky premeniť v realitu. Svoju ideálnu váhu si tak môžete "vymeditovať."

Počas meditácie dochádza k postupnému uvoľňovaniu dychu, tela, mysle, a tým zníženiu mozgovej aktivity. Telo sa tak zrelaxuje aspoň na niekoľko minút. Už nachádzanie vnútorného pokoja bude mať na chudnutie pozitívny vplyv. Skúste však po upokojení začať druhú fázu meditácie, a to spomínanú sankalpu.

Sankalpa v štyroch krokoch:

  • Jasne formulujte svoje prianie či cieľ.
  • To vyjadrite pozitívne a v prítomnom čase.
  • Uvoľnite sa a do meditácie zapojte svoje emócie a predstavy.
  • Sankalpu opakujte pravidelne, najlepšie každý večer pred spaním, a nemeňte ju, kým sa nestane realitou.


Napríklad: "Cítim sa zdravá a štíhla, chutia mi zdravé veci, baví ma cvičenie."

Pozícia pri meditácii

Na meditáciu si nájdite pokojné miesto, kde vás nebudú rušiť okolité zvuky. "Usaďte sa tak, aby chrbtica bola vzpriamená, ale chrbát bez napätia. Bradu jemne pritiahnite ku krku, uvoľnite ramená, paže nechajte zložené v lone či opreté o chrbty na kolenách alebo si k sebe spojte palce a ukazováky oboch rúk," opisuje meditačný sed Barbora Hu, lektorka jogy a jogovej terapie. Pri meditácii by ste mali mať zatvorené oči a byť úplne uvoľnení. "Pozorujte vlastné myšlienky ako oblaky na nebi, bez potreby ich rozvíjať alebo potláčať," radí na záver lektorka.

Zdroj: Profimedia

Zdroj: prozeny.blesk.cz

Máte tip na skvelý domáci recept? Pošlite nám ho!

TV Program

19:30 Noviny TV JOJ
20:15 INFORMÁCIE PRE TIPUJÚCICH
20:20 ŠPORT
19:35 Profesionáli VIII.
20:25 Sestry
22:25 INFORMÁCIE PRE TIPUJÚCICH
18:05 Columbo
20:10 Kosti XI.
20:55 Kosti XI.
19:35 Rev a motoroví miláčikovia I.
20:00 Z ROZPRÁVKY DO ROZPRÁVKY
20:10 Macko Uško
18:30 Cirque du Soleil: Vzdálené světy
20:15 Car a Matilda
22:10 24 hodin života