Oblačno
Bratislava
Emília
24.11.2024
Z TV kulinárskej šou urobila reláciu o ľudských právach a emancipácii! Práve vyšla kniha Hodiny chémie
Zdielať na

Z TV kulinárskej šou urobila reláciu o ľudských právach a emancipácii! Práve vyšla kniha Hodiny chémie

Zdroj: Ikar

Chemička Elizabeth Zottová nie je priemerná žena. Elizabeth by v skutočnosti prvá poukázala na skutočnosť, že priemerná žena neexistuje. Ale začínajú sa šesťdesiate roky dvadsiateho storočia a jej čisto mužský tím v Hastingsovom výskumnom ústave má veľmi nevedecký pohľad na rovnosť pohlaví.

Všetci okrem jedného – Calvina Evansa, samotárskeho, geniálneho kandidáta na Nobelovu cenu, ktorý nevie odpúšťať a ktorý sa zaľúbi práve do Elizabethino intelektu. A chémia predsa znamená zmenu pomerov... Tak sa začína úžasný príbeh Hodiny chémie od Bonnie Garmus. Stephen King o knihe povedal, že „je zároveň vtipná i nahnevaná, neraz surealistická. Je to taká Hlava XXII raného feminizmu.“ Hodiny chémie žnú úspechy po celom svete. Napríklad v Nemecku sa stali najpredávanejšou knihou roku 2022. Román vyšiel v marci a okamžite sa katapultoval na prvé miesto v rebríčkoch, píše nemecký Stern.

Ale späť k príbehu. Život je však nepredvídateľný rovnako ako veda. Preto sa z Elizabeth o pár rokov stane slobodná matka a nedobrovoľná hviezda najobľúbenejšej relácie o varení v Amerike – Večera o šiestej. Elizabethin nezvyčajný prístup k vareniu („lyžicu kyseliny octovej zmiešajte so štipkou chloridu sodného“) sa ukáže ako revolučný. Ale aj keď sledovanosť relácie rastie, nie každý je z jej úspechu nadšený. Elizabeth totiž neučí ženy iba variť, ale vyzýva ich, aby zmenili svoje postavenie v mužskom svete.  

Pozrite si exkluzívne video Bonnie Garmus pre slovenských čitateľov:

 

Hodiny chémie je veľmi zaujímavý, pútavý a dobre vyrozprávaný príbeh o Elizabeth, chemičke, ktorá sa stane hviezdou kulinárskej šou. Jej problémy vo vtedajšom (60.roky v USA) prevažne mužskom vedeckom svete, podceňovanie, kradnutie výsledkov práce ap. Čitateľ sa s ňou rýchlo stotožní, fandí jej, užíva si jej nadhľad, trefné poznámky, aj humor. Obdivujeme jej nezlomnosť, vytrvalosť, trpezlivosť.  

Aj Elizabeth Zottová cítila nevraživosť, ale iba voči patriarchálnej spoločnosti založenej na myšlienke, že ženy sú menejcenné. Menej schopné. Menej inteligentné. Menej vynachádzavé. Spoločnosti, ktorá verila, že muži majú chodiť do práce a robiť niečo dôležité, napríklad objavovať planéty, vyvíjať nové výrobky a vymýšľať zákony, zatiaľ čo ženy by mali zostať v domácnosti a vychovávať deti. Ona už vedela, že vlastné deti nechce, no zároveň si uvedomovala, že veľa iných žien túži po deťoch a aj po kariére.  

Elizabeth je pekne vykreslená postava. Vedkyňa, chemička, tak trošku čudáčka, ktorá napokon z relácie o varení urobí feministickú šou o rovnoprávnosti mužov a žien. To je v poriadku, bavilo to, hoci občas toho bolo priveľa. Hodiny chémie z vydavateľstva Ikar má viacero dojímavých aj vtipných pasáží; a mnoho myšlienok, nad ktorými sa dá zamyslieť. Môžu byť odrazovým mostíkom pre väčšie úvahy, o živote, sebe samom, o ľuďoch, o spoločnosti ako takej...  

Ikar

Vypočujte si úryvok. Z knihy číta Lucia Vráblicová:

Súvisiace články

Najčítanejšie