Jasno
Bratislava
Dáša
10.1.2025
Chystáte sa na dovolenku aj so psom? Pozor! Na toto všetko by ste mali myslieť!
Zdielať na

Chystáte sa na dovolenku aj so psom? Pozor! Na toto všetko by ste mali myslieť!

Zdroj: Profimedia

Na cesty sa musí človek riadne pripraviť, aby vzápätí nezistil, čo všetko v najväčšom zmätku doma zabudol. A ak navyše cestuje so psom, platí to dvojnásobne.

Poradíme vám, na čo všetko musíte myslieť, keď chcete vyraziť so svojím miláčikom na dovolenku.

Nezabudnite na pas pre psa!

"Medzi najdôležitejšie veci, na ktoré by sme nemali zabudnúť pri ceste do zahraničia, patrí zaobstarať psíkovi cestovný pas," pripomína veterinár Jaroslav Merta. "Ten vám vystaví váš veterinár na základe zavedenia mikročipu a platných očkovaní." Upozorňuje však, že niektoré štáty, ako napríklad Veľká Británia, vyžadujú navyše odčervenie. V rámci cestovania po našej krajine stačí mať očkovací preukaz a platné očkovanie proti besnote, ktoré je zo zákona povinné.

Profimedia

Pozor na horúčavu

Sami na vlastnej koži pociťujeme, ako je obzvlášť teraz, v sparných letných dňoch cestovanie náročné. "Pre psa je to ešte náročnejšie," zdôrazňuje odborník, a preto odporúča cestovať skôr ráno alebo večer a nezabúdať na prestávky a dodržiavanie pitného režimu. "Pes by nemal byť v aute len tak na voľno. Je potrebné zaistiť ho špeciálnym postrojom alebo existujú vhodné boxy a prepravky, u väčších plemien by sme mali využiť oddelený batožinový priestor, " dodáva. A nikdy psa nenechať v aute zavretého!

Ak sme čerstvými majiteľmi šteňaťa, mali by sme podľa zverolekára cestu dobre zvážiť, avšak je s ním možné cestovať od 12 týždňov. "U šteniat je veľmi dôležité pravidelné odčervenie, najlepšie každých 14 dní, pretože sa nakazí škrkavkami už počas gravidity."

Odčervenie nesmieme podceňovať ani u dospelých psov, to by sa malo vykonávať pomocou tabliet vždy raz za tri mesiace. Samozrejmosťou by malo byť aj po každom návrate zo zahraničnej cesty. "Odčervenie štyrikrát za rok je dôležité preto, aby sme prerušili vývojový cyklus parazitov," vysvetľuje doktor Merta.

"Ak budete cestovať do Českej republiky, Chorvátska, Talianska či Maďarska, myslite na to, že v týchto krajinách majú zvýšený výskyt dirofilariózy, čiže srdcovej a podkožnej červivosti. Larvy sú prenášané komármi a napádajú psy, mačky, ale aj človeka. Tieto larvy migrujú po celom tele, až dozrievajú v dospelých jedincov, ktorí sa ukladajú v srdcových a pľúcnych cievach," vysvetľuje odborník a dodáva, že riešením je použitie kvalitného repelentného prípravku či už vo forme spreja, tabliet, pipiet či obojku, ktorý funguje proti komárom, kliešťom aj blchám.

Profimedia

Zistite si pravidlá

Pri pobyte v cudzine nesmieme zabudnúť, že tunajšia legislatívna úprava chovu domácich zvierat môže byť odlišná ako u nás, a je preto potrebné dopredu naštudovať a potom dodržiavať miestne pravidlá.

"Zásadné je mať so sebou vodítko a náhubok, hlavne kvôli cestovaniu v hromadných dopravných prostriedkoch, a samozrejme nezabudnúť vziať dostatok krmiva, aby nemal pes zažívacie problémy z dôvodu zmeny krmiva. Určite je vhodné, zistiť si vopred kontakt na miestnu veterinárnu kliniku či ordináciu," uzatvára doktor Jaroslav Merta.

Súvisiace články

Najčítanejšie