Privolajte si do života viac šťastia: Odborník radí vynechať tri bežné zvyky
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: unsplash/priscilla-du-preez
Každý z nás môže mať šťastný a spokojný život a nie je to vôbec zložité. Niekedy sa stačí vyhýbať činnostiam, ktoré nám v tom bránia.
Prečo sú niektorí ľudia šťastní viac ako ostatní? Verte, nie je to iba tým, že sa narodili pod šťastnou hviezdou! Psychológ Jeffrey Bernstein pre portál psychologytoday.com prezradil, ktorým trom bežným činnostiam by sme sa mali vyhýbať, ak chceme pocítiť v živote viac šťastia a spokojnosti. Vyskúšate to?
1. Negatívne porovnávanie s ostatnými
Môže to byť fotografia na sociálnych sieťach, či príspevky, na ktorých vidíte šťastných priateľov a známych, no vás oberá o šťastie. Ak sa neustále zameriavate na to, čo majú iní a vám chýba, vo vás podľa odborníka prehlbuje pocit nedostatočnosti, a navyše odpútava vašu myseľ od toho, čo ste dosiahli.
Čo s tým? Obmedzte čas strávený na sociálnych sieťach, alebo si od nich dajte pauzu na dlhšiu dobu. Ak zacítite potrebu porovnávať sa, vedome si pripomeňte, čo všetko ste dosiahli. Každý deň si pripomínajte aspoň tri malé úspechy, ktoré vás v živote tešia. Vďačnosť za vašu cestu vám môže pomôcť posunúť vaše myslenie od porovnávania k oceňovaniu.
2. Zabúdanie na vďačnosť
Keď prehliadate to dobré vo svojom živote, okrádate sa o chvíle, ktoré by vás mohli ukotviť v radosti. Výskum ukazuje, že ľudia, ktorí aktívne praktizujú vďačnosť, zažívajú väčšie šťastie, menej stresu a zlepšujú svoje zdravie. Vďačnosť nie je o ignorovaní negatívneho, je to o všímaní si malých vecí, ktoré robia náš život krajším.
Čo s tým? Na začiatku alebo na konci dňa si vedome pripomínajte, za čo ste v živote vďační, napríklad formou denníka. Časom si mozog zvykne na oceňovanie pozitívnych udalostí, a začne sa na ne viac zameriavať.
3. Odkladanie podstatných cieľov
Táto forma prokrastinácie nielen odďaľuje vaše ciele, ale bráni vám aj v skutočnom pocite šťastia. Poviete si, že vaše sny nie sú prioritou, tak ich stále odkladáte. Postupom času však tento zvyk vytvára pocit nespokojnosti, ktorý veľmi zaťažuje vaše šťastie.
Čo s tým? Veľkým cieľom by ste sa v malej miere mali venovať každý deň alebo aspoň dostatočne pravidelne na to, aby ste cítili pocit zadosťučinenia. Väčšie ciele rozdeľte na menšie, a postupne ich dosahujte. Takýmto spôsobom získate sebavedomie v napĺňaní väčších cieľov, a zároveň odhodlanie pokračovať v práci.
unsplash/abbat
Vytvorte si šťastnejší denný režim
Šťastie nie je len prchavá emócia, je to často výsledok zvykov, ktoré si pestujete. S niekoľkými vedomými zmenami si do života privoláte viac šťastia a spokojnosti.
- Prestaňte sa porovnávať s ostatnými a oslávte svoju jedinečnú cestu.
- Cvičte vďačnosť, aby ste rozpoznali a vychutnali si dobro vo svojom živote.
- Zamerajte sa na to, na čom vám najviac záleží, a urobte malé, konzistentné kroky smerom k svojim snom.
- Šťastie nie je o dosiahnutí dokonalosti, ide o vytvorenie priestoru pre radosť v každodenných chvíľach. Začnite s týmito drobnými zmenami ešte dnes!