Až 6 z 10 žien trpí obezitou: Patríte medzi ne tiež?

Až 6 z 10 žien trpí obezitou: Patríte medzi ne tiež? Zdroj: Unsplash
10. októbra si každoročne pripomíname Svetový deň obezity. Stal sa z nej globálny problém. V súčasnosti ide o najrozšírenejšie metabolické ochorenie na svete, s trvalo vzostupným trendom výskytu. Riešenie je len jedno - zmena životosprávy a chudnutie pod dohľadom odborníkov.

Spájali ste si doteraz pandémiu len s chorobami ako sú mor, chrípka, či kiahne? Vyvedieme vás z omylu. Podľa univerzitnej diabetologičky a medicínskej odbornej garantky redukčných a výživových programov NUTRI FOOD PLAN MUDr. Kataríny Černej nadobúda takýto rozmer už aj obezita. Nie je to len estetický problém, ale zdravie i život ohrozujúci faktor. Pretože ak vaša váha nie je optimálna, stávajú sa vašimi „dennými spoločníkmi“ aj ochorenia ako sú cukrovka, vysoký krvný tlak, či cholesterol.

Obezita v číslach

Všadeprítomný dostatok jedla a minimum pohybu nahrávajú lavínovému šíreniu obezity.  Podľa správy Svetovej zdravotníckej organizácie, sa v roku 2014 takmer 27 percent mužov a 27 percent žien na Slovensku zaraďovalo medzi obéznych. A aká je situácia dnes? Podľa diabetológičky 7 z 10 slovenských mužov a 6 z 10 slovenských žien vo veku 18 – 64 rokov má nadhmotnosť alebo obezitu. 1 zo 4 mužov a 1 zo 4 žien má obezitu (BMI viac ako 30 kg/m2) a 3. stupňom obezity (BMI > 40 kg/m2) trpí viac ako 1 percento dospelej populácie u nás. Kým v roku 2014 podľa údajov "Státního zdravotního ústavu", v susednom Česku trpelo nadváhou až obezitou 64 percent mužov a 49 percent žien, v roku 2018 už portál "Česko v datechpriniesol informáciu, že toto číslo predstavovalo 76 percent mužov a takmer 57 percent žien. V aktuálnom rebríčku obezity WHO za rok 2019 sa Česká republika s 26 percentami obéznych ľudí zaradila pred Slovensko s 20,50 percentami.

Zdroj: Thinkstockphotos

Nadváha verzus obezita – kedy spozornieť?

Nadhmotnosť a obezita sú definované ako abnormálne nahromadenie tuku, vedúce k poškodeniu zdravia. „Medzi nimi rozlišujeme pomocou hmotnostného rozdielu, ktorý individuálne záleží aj od telesnej výšky. Obe sa dajú vypočítať pomocou indexu telesnej hmotnosti (BMI). Za nadváhu sa považuje rozmedzie hodnôt BMI od 25 do 30 a o obezite hovoríme vtedy, keď toto číslo prekročí hranicu 30,“ vysvetľuje prezidentka Aliancie výživových poradcov SR PhDr. Iveta Nemcová, MBA.

Čo hľadať za obezitou?

Najčastejšie je toto chronické ochorenie spôsobené zvýšeným príjmom energeticky bohatých jedál s vysokým obsahom tukov a cukrov. Ak si navyše radi nakladáte väčšie porcie, konzumujete sladené nápoje a vaša fyzická aktivita je takmer na nule, niet sa čomu čudovať. Ďalšími faktormi sú chronický stres, nedostatok spánku alebo užívanie liekov. Riešenie je len jedno, a to schudnúť. Ako na to vám poradia odborníci na výživu z NUTRI FOOD PLAN.

Zdroj: NUTRI FOOD PLAN

Máte tip na skvelý domáci recept? Pošlite nám ho!

TV Program

11:35 Život s Helen
14:15 Kráľ Škorpión 2: Návrat kráľa
16:30 Denník princeznej
12:00 NOVÉ BÝVANIE
13:25 Bud - volejbalista
15:15 Zvedený učiteľkou
11:10 Hľadá sa dom pre milionárov - New York VII.
12:10 Hľadá sa dom pre milionárov - New York VII.
13:25 Keď je pečenie umenie III.
12:00 Maxipes Fík
12:10 Dážďovečky
12:25 Krtko
11:40 Skleněné peklo
13:25 Vzpomínky na Manhattan
15:05 Hříšný tanec