Najčastejšie chyby pri kúpe zimných kabátov: Stylistka vám poradí, ako si vybrať správne
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: Profimedia
Kabát v rôznych štýloch a dĺžkach patrí k must-have kúskom v každej zimnej sezóne. Aj keď móda sa neustále mení, pravidlá na výber toho najvhodnejšieho typu zostávajú.
Ak si plánujete kúpiť nový kabát, inšpirujte sa stylistkou Irenou Vokrojovou, ktorá vás prevedie svetom hrejivých trendy kúskov. Na aké zloženie materiálu by ste sa mali zamerať a ktoré modely vám krásne zvýraznia siluetu?
Aj vy milujete módu? Zaujímavé módne trendy a inšpirácie môžete nájsť aj v relácii Nákupné maniačky každý pracovný deň od 15.50 na JOJke!
Materiál je dôležitý
Klasické kabáty s výraznými chlopňami do špičky patria medzi ikony, ktoré obstoja v skúške času nielen z hľadiska štýlu, ale aj kvality spracovania. A práve kvalitný materiál je základom úspechu tejto nestarnúcej klasiky. Na aké zloženie teda staviť, aby nás kabát nenechal v štichu ani v tom najchúlostivejšom počasí? „To najdôležitejšie pri jeho kúpe je, aby mal dobré zloženie, aby nás zahrial a nebáli sme sa ho nosiť. Pretože mi častokrát ženy hovoria, že nosia iba prešívanú bundu, a v kabáte im je zima. Preto je materiál to, čo je naozaj dôležité, kabát musí mať správne zloženie vlny alebo ešte navyše s prímesou kašmíru. Tým pádom je to úplne najteplejšia vlna, ktorá nás krásne zahreje,“ vysvetľuje renomovaná stylistka Irena Vokrojová, ktorá dodáva, že vlna by mala byť minimálne v zastúpení 50 percent.
Stylistka búra mýtus
Aby ste boli ešte vo väčšom komforte a obstáli nástrahám mrazivého počasia, vyberajte si modely bez podšívky. „To je tiež veľký omyl, keď si klientky myslia, že musia mať vždy podšívku. Naopak, keď ju ten kabát nemá, tak vás hreje aj zvnútra, pretože tá podšívka býva väčšinou z polyamidu alebo polyesteru, aby sa tak jednoducho netrhala ako z hodvábu, ktorý je veľmi chúlostivý. A preto vás toľko nehreje ako ten, ktorý má vlastne vlnu z oboch strán,“ odporúča stylistka a radí navyše obliecť si pod kabát aj vlnený sveter.
View this post on Instagram
Častý prešľap v nosení kabátov
S nosením kabátov sa však v uliciach objavuje nielen plejáda zaujímavých nových modelov, ale aj tradičný módny prešľap. Ich rázporky totiž bývajú zašité, bránia potom v pohybe, a navyše novému skvostu uberajú na exkluzivite. „Ja by som strašne prosila, keby si to ľudia rozstrihávali, pretože je to presne známka toho, že ten kabát je nový a funguje to len na transport do obchodu, aby odev držal pekný tvar. Takže prosím, keď si zaobstaráte kabát, rozpárajte si rázporky, rovnako tak vrecká,“ upozorňuje Irena Vokrojová.
Na rozstrihnutie nás nabáda aj fakt, že falošný šev sa väčšinou šije voľným jednoduchým stehom a niekedy je pre väčší dôraz aj v kontrastnej farbe nite. Pokiaľ tak neurobíte, kabát po oblečení preukáže opačnú, toľko nelichotivú službu. Nielenže sa vám rázporok nevzhľadne vypúli, ale tiež je to skutočne nepraktické – zašitý vám totiž začne brániť v slobodnom pohybe. Rozparky sú predsa na to, aby ste sa ľahšie pohybovali.
Tipy pre zrelé ženy aj väčšie pozadie
Jedným z ikonických modelov je zavinovací strih, ktorý krásne zvýrazní siluetu a funguje tak skvele pre ženy, ktoré majú väčšie pozadie. Bude navyše skvelou voľbou pri rýdzo dámskych modeloch, ako sú sukne či šaty. A ktoré dodajú jas do tváre zrelým ženám? Jednoznačne kabáty vo výrazných farbách!
View this post on Instagram