Môžete ma odsúdiť, ale ja toto pre dcéru neurobím! Súhlasíte s touto matkou aj vy?

Môžete ma odsúdiť, ale ja toto pre dcéru neurobím! Súhlasíte s touto matkou aj vy? Zdroj: Profimedia (ilustračná fotografia)
Že som zbytočne prísna, nekompromisná a malicherná? Nemyslím. Dnešné deti majú všetko v porovnaní s dobou, kedy sme vyrastali my, veľmi jednoduché. Až príliš!

"Som presvedčená, že fakt, že dieťaťu neslúžim a nedovoľujem mu každý rozmar, neznamená, že by som ho nemilovala a nepriala by som si, aby bolo šťastné. Naopak!" O tom je presvedčená mamička Judita. S čím jej dcéra nemôže počítať?

​Aké zážitky pri výchove majú známi stand-up komici?

"Ja a môj manžel sme obaja veľmi akční rodičia, ktorí so svojimi deťmi podnikajú mnoho aktivít. Neustále sa uisťujeme, že majú všetko, čo potrebujú, a vo finále im doprajeme taktiež väčšinu vecí, po ktorých túžia. Zďaleka ale nie všetko, na čo ukážu prstom. Snažíme sa byť oporou, stihnúť každú školskú prehliadku, divadelné predstavenia i tanečné vystúpenie, na ktorom sa zúčastňujú, dvakrát ročne chodíme spoločne na dovolenku a myslím si, že im dávame všemožne najavo, že sú milované," zdôrazňuje Judita, mamička dvanásťročnej Anety a šesťročného Ondreja.

Judita si postupne uvedomila, že ak chce vychovať dobré, šikovné a samostatné deti, nemôže neustále robiť takmer všetko za nich a vymetať im cestičku. Nastavila im hranice a zaviedla pravidlá, ktoré pomohli deťom aj jej. Toto sú veci, ktoré pre staršiu dcéru rozhodne nerobí a myslí si, že je to správne. Súhlasíte s tým aj vy?

Nevarím obed do školy

Od chvíle, kedy nastúpila do školy, odmietala chodiť na obedy do školskej jedálne. Bola zvyknutá na domácu stravu, ale aj moje jedlo jej často nechutilo. Často som vyskočila a utekala pripraviť druhú variantu. Úplne zle! Potom sme ju jednoducho raz nechali, keď sa jej nepáčilo, čo je navarené, aby si pripravila sama, na čo má chuť. Zvládla to. Odvtedy si pripravuje jedlo vždy sama, ak sa jej nepáči to, čo je máme, a ja sa tým už nemusím zaoberať.

Zdroj: Profimedia (ilustračná fotografia)

Neupratujem detskú izbu

Ako dieťa som o vlastnej izbičke iba snívala, lebo som ju zdieľala s mladším bratom. Niektoré kamarátky sa dokonca tlačili so súrodencami a rodičmi v jednej spálni, pretože žili v miniatúrnom byte. Preto som dodnes presvedčená, že mať svoju vlastnú izba je obrovská výsada a jej upratovanie je zodpovednosťou toho, komu patrí. Udržiavať poriadok a dbať na čistotu by predsa malo patriť k základnej výbave do života každého jedinca. Samozrejme, raz za čas spolu urobíme veľké upratovanie, ale to každodenné udržiavanie je čisto v jej réžii.

Nevraciam sa, keď niečo zabudne

Obe moje deti sú s tým uzrozumené. Ak si kvôli svojej roztržitosti, alebo kvôli tomu, že do poslednej chvíle pozerajú do tabletu alebo telefónu, čokoľvek zabudnú doma alebo u babičky, nezaujíma ma to. Nemienim sa odnikiaľ vracať, otáčať auto cestou a zachádzať späť k domu. Nemáš kľúče, zošit, tenisky? Tvoj problém, vyrieš si to, nabudúce si skontroluj tašku namiesto sledovania videí na YouTube. Som ochotná im všeličo pripomenúť, ale nesmie to byť na dennom poriadku a stále dookola.

Nebudem jej dávať peniaze

Ruku na srdce, nedávate svojim deťom zbytočne vysoké vreckové a až priveľa peňazí na školské výlety a exkurzie? Z toho, čo viem od svojich ratolestí, som občas poriadne prekvapená, akými sumami bežne disponujú ich kamaráti z triedy! Zakaždým zaplatím povinný poplatok, uistím sa, že má dcéra dosť financií na vstupné, desiatu a nejakú malú drobnosť alebo darček. Nie, nedostáva hromadu bankoviek, aby si zaobstarala predražené suveníry alebo štyri zmrzliny.

Zdroj: Profimedia (ilustračná fotografia)

Nekúpim jej niečo zakaždým, keď som v obchode

Spoločným nákupom sa nevyhneme, ale nemajte pocit, že je vašou povinnosťou zaobstarať niečo deťom zakaždým, keď sa ocitnete v supermarkete alebo obchodnom dome. Nemusíte sa cítiť previnilo, keď si idete kúpiť len a len niečo pre seba a vlastné potešenie. Len kvôli tomu, že mám práve chuť urobiť si radosť a prepadne ma nákupná nálada, nemôže dcéra automaticky predpokladať, že tiež niečo dostane. A viete čo? Necítim sa vôbec zle.

Nevyberám darčeky pre jej kamarátov

Samozrejme chápem, že moja dcéra nemá takmer žiadne peniaze (a tie, ktoré dostane k sviatku od babičiek alebo za odmenu, si šetrí), takže samozrejme darčeky pre jej priateľov k narodeninám rada zaplatím, nebudem ale behať po obchodoch a vyberať ich  sama. A tiež jej nehodlám pripomínať, ktorá z jej spolužiačok akurát niečo oslavuje. To si musí ustrážiť sama.

Nepripomínam domáce úlohy

Učitelia svojich žiakov príliš nešetria a od pondelka do piatku máme jasno, každý deň úloha, niekedy dve aj tri. Dcéra to dobre vie, na režim je zvyknutá a vo svojom veku sa už musí učiť zodpovednosti, musí niesť a riešiť dôsledky svojich činov (v tomto prípade zabudnutých a nevypracovaných domácich úloh). Každé popoludnie sa preto raz spýtam, čo je potrebné urobiť a či nepotrebuje pomoc. Potom už je čisto na nej, aby si zvládla zorganizovať svoj čas a splniť si, čo musí.

Nenechám ju, aby bola neslušná

Neznesiem, ak by sa moje deti mali správať surovo, hrubo alebo netaktne. Dôležité spoločenské návyky im vštepujem odmalička. Veľmi lipnem na tom, aby sa obaja vedeli správať vhodne a boli k ľuďom okolo slušní a ohľaduplní. Dcéra aj syn dobre vedia, že bez kúzelných slovíčok "ďakujem" a "prosím" to v živote nejde, rovnako tak to, aké dôležité je vedieť pozdraviť alebo neskákať iným ľuďom do reči. O týchto veciach sa v našej rodine nevyjednáva, platí to a basta!

Zdroj: Profimedia

Zdroj: prozeny.blesk.cz

Máte tip na skvelý domáci recept? Pošlite nám ho!

TV Program

06:15 RANNÉ NOVINY
08:35 PRESTRETÉ
09:45 Súdna sieň
06:20 Súdna sieň
07:40 Panelák VIII.
09:00 Kosti V.
06:45 POLICAJTI V AKCII
08:05 POLICAJTI V AKCII
09:30 Prvé oddelenie II.
07:10 SpongeBob v nohaviciach VIII.
07:35 Najmenší slon na svete
07:45 Slávny lovec Pampalini
07:05 Čarodějovy hodiny
09:05 Angele a Tony
10:35 Arthur a souboj dvou světů