Viacnásobné matky majú predpoklad na dlhší život: Dôvod vás prekvapí!

Viacnásobné matky majú predpoklad na dlhší život: Dôvod vás prekvapí! Zdroj: Profimedia
Viac detí, viac starostí? Väčšie rodiny vedia, že to má aj svoje výhody a odborníci pridali jednu ďalšiu, o ktorej ste možno doteraz ani netušili!

Mamičky troch a viac detí veľmi dobre vedia, ako je niekedy ťažké to celé ukočírovať. Mať viac detí má však aj svoje výhody. Zažívate viac zábavy, dobrodružstva a tiež niekoľkonásobne viac lásky.

Viac detí – dlhší život?

Výsledky niekoľkých štúdií, ktoré skúmali vzťah medzi počtom detí matiek a dĺžkou života matiek, sú naozaj zaujímavé. Štúdie totiž jasne naznačili, že čím viac detí žena má, tým dlhšie bude žiť.

Tím výskumníkov z University of New South Wales skúmal veľkú skupinu starších Austrálčaniek, aby zistili, ako ovplyvňuje počet detí očakávanú dĺžku života ženy. Ukázalo sa, že ženy, ktoré mali 2 deti, mali o 17 percent nižšie riziko úmrtia než ženy, ktoré boli bezdetné. Ženy s 3 deťmi preukázali ešte nižšie riziko smrti, činilo u nich 20 percent. Tento model pokračoval s vyšším počtom detí. A aké sú podľa vedcov dôvody tohto fantastického pôsobenia materstva?

Zdroj: Instagram

Jedna zo štúdií naznačuje, že rodenie detí spomaľuje bunkové starnutie. Tím odborníkov z University Simon Fraser v Kanade zistil, že ženám s viacerými deťmi sa pravdepodobne spomalí proces starnutia buniek. Profesor Pablo Nepomnaschy a lekárka Cindy Barha študovali ženy v Guatemale, ktoré vykazovali celulárne známky dlhovekosti. Je to pomerne nová teória, pretože predchádzajúce štúdie naopak naznačovali, že ženy, ktoré porodili mnoho detí, starnú rýchlejšie, pretože "deti berú matkám ich bunkovú energiu." Nová štúdia však ukazuje opačné výsledky!

Starnutie buniek je indikované skrátením telomér, čo sú časti chromozómov na konci každého reťazca chromozomálnej DNA, ktoré chránia integritu dedičnej informácie. Majú však tendenciu sa časom skracovať, čím dochádza k starnutiu. Tím profesora Nepomnaschyho bol prekvapený, keď zistil, že ženy s dlhšími telomerami majú viac detí. Vedci došli k záveru, že tento jav môže súvisieť s dramatickým nárastom estrogénu, ktorý predsa matky viacerých detí majú. "Estrogén funguje ako silný antioxidant, ktorý chráni bunky pred skrátením telomér," hovorí profesor.

Veľký vplyv má tiež sociálny kontext a psychológia. Prostredie, v ktorom žijú matky, môže tiež veľa znamenať pre dlhovekosť. Ak žijú v dobrom prostredí, kde majú dostatok podpory, pozitívne to ovplyvňuje ich fyzický aj emočný stav. "Väčšia podpora vedie k zvýšeniu metabolickej energie, ktorá udržuje tkaniva funkčné, a tým zároveň spomaľuje proces starnutia," hovorí profesor. Najvyšší efekt potom štúdie odhalili u rodín so štyrmi a viac deťmi. "Deti sa nikdy nenudia, majú stále niekoho, s kým sa hrajú, a čoskoro získavajú nezávislosť." Čo si o tejto teórii myslíte vy?

Zdroj: Profimedia

Zdroj: prozeny.blesk.cz

Ďakujeme za vaše názory

TV Program

05:45 Krimi
06:20 Noviny TV JOJ
07:10 Levia stráž II.
05:35 Súdna sieň
06:30 15 minút. KUCHÁR
07:20 NOVÁ ZÁHRADA
05:40 Súdna sieň
06:25 POLICAJTI V AKCII
07:35 Skorumpovaní poliši II.
05:10 Ferdo Mravec
05:35 Jahôdka a jej kamaráti I.
06:00 Marvin, stepujúci koník I.
06:40 Philomena
08:30 Skleněný zámek
10:45 Láska na tři roky