Zatiahnuté
28°
Bratislava
Daniel
21.7.2024
Dcéra Brucea Willisa prehovorila: Lekári odhalili veľmi smutnú prognózu jeho ochorenia
Zdielať na

Dcéra Brucea Willisa prehovorila: Lekári odhalili veľmi smutnú prognózu jeho ochorenia

Zdroj: instagram/brucewillisbw

Ako je na tom obľúbený herec po dvoch rokoch od stanovenia diagnózy? Jedna z jeho dcér to povedala na rovinu.

Najstaršia z piatich dcér herca Brucea Willisa (69) v programe Today prezradila, ako sa momentálne darí jej otcovi, ktorému pred dvomi rokmi diagnostikovali frontotemporálnu demenciu (FTD), píše portál screenrant.com.

35-ročná Rumer, ktorá pred rokom urobila z hollywoodskej legendy dedka, prezradila, že sa jej otec teší dobrej nálade.  

Bruce je vraj napriek boju so vzácnou a agresívnou formou demencie skvelým dedkom jej malej dcéry Louetty, rád počúva hudbu a trávi čas so svojou rodinou, do ktorej nepatrí iba jeho manželka Emma Heming s ich dcérami a jeho tri staršie dcéry, ale aj ich mama a hercova exmanželka Demi Moore.

Hercovi bola najskôr na jar pred dvomi rokmi objavená afázia, ktorá pacientom spôsobí problémy s rozprávaním a skladaním myšlienok do viet. Tá býva prvotným príznakom vyššie spomínanej formy demencie. Podľa odborníkov je však krutou realitou u pacientov s týmto ochorením, že obvykle do dvoch až troch rokov od diagnózy onemejú.    

FTD zároveň ovplyvňuje osobnosť ľudí, vyvoláva náhle výkyvy nálad, výbušnosť, zhoršuje sebauvedomenie, spôsobuje úzkosti. Pacienti sa zároveň môžu správať na verejnosti zdanlivo nepatrične. Práve hudba ale pacientom môže slúžiť ako dobrý pomocník.

„Je známe, že púšťanie hudby osobám s FTD, konkrétne takej, ktorú kedysi poznali, zvyšuje pocit oboznámenosti s ich prostredím a odvracia zmeny nálad, ktoré sú pre tento typ demencie také charakteristické. Je to zaujímavé, že spôsob, akým rozpoznávame hudbu, sa môže líšiť od reči, takže tieto osoby zvládnu často spievať spoločne s piesňou, ale majú problémy s rečou. Hudba je preto veľmi užitočná,“ prezradil neurológ Chris Winter.  

Členovia Willisovej rodiny pravidelne informujú o jeho aktuálnom zdravotnom stave aj preto, že sa snažia zvyšovať povedomie o tomto ochorení. Veria, že to povedie k zmysluplnému pokroku v zdravotnej starostlivosti pre Brucea aj ostatných pacientov.  

Súvisiace články

Najčítanejšie