Veci zo sekáčov mení na štýlové kúsky: Pozrite sa, čo dokáže táto šikovná Slovenka

Veci zo sekáčov mení na štýlové kúsky: Pozrite sa, čo dokáže táto šikovná Slovenka Zdroj: Instagram/laflorita.sk
Katka sa snaží dokázať, že sa dá pekne a módne obliekať aj bez prehnaného nakupovania a utrácania peňazí a musíme uznať, že jej to ide perfektne!

“Rada tvorím a snívam. Hlavne ak ide o oblečenie. Môj svet je inak väčšinou ružový a biely, občas bodkovaný, niekedy čipkovaný, ale hlavne, sú v ňom kvety! Moja mamička ma naučila všetko, čo vedela a vďaka nej viem šiť, vyšívať, háčkovať, štrikovať.. a tvoriť!” píše vo svojom blogu mladá fashion blogerka Katarína Peterová, známa ako La Florita. Aj vás zaujíma, prečo sa rozhodla fungovať bez fast fashion a najnovších módnych trendov?

La Florita má naozaj šikovné ruky. Okrem šitia a prešívania dokáže aj takéto úžasné veci!

Ako a kedy si sa dostala k slow fashion?

Keď si tak rozpamätávam na svoje detstvo, boli sme ,,slow“ odjakživa, len sme nevedeli, že sa to tak nazýva. Nosila som veci po staršom bratovi a po dcérach mamininých kamarátok, všetko sme zašívali, prešívali a štopkali.  Keď som potrebovala čosi nové, navštívili sme našu pani krajčírku Jarku. Do školy som aj dva, tri dni prišla v tom istom a nikomu to neprišlo divné. Mnoho ľudí sa v tomto príbehu vidí. Pravda je taká, že vlna fast fashion zasiahla každého z nás a my sme sa tomu vôbec nebránili. Mňa si slow fashion našla sama, keď som sa začínala učiť šiť. Začala som si uvedomovať aké hodnotná je ručná práca a koľko ma stálo námahy skrátiť si len sukňu, či zúžiť nohavice. Otázku ,,Kto vyrobil moje oblečenie?“ som si prvýkrát položila tak pred 3 rokmi. O pár mesiacov na to som objavila hnutie Fashion Revolution a zostala som zhrozená, čo sa deje v módnom priemysle. V tej moment som si povedala, že kvôli môjmu oblečeniu nebude už nikto trpieť.

Je to široká téma, dá sa o nej rozprávať určite veľa, ale môžeš nám zhrnúť niekoľko dôvodov, prečo sa oplatí ísť touto cestou?

V prvom rade si myslím, že fast fashion zabíja náš štýl. Každé dva týždne nám značky prinášajú nové kolekcie a nové trendy, ktoré ale na ďalšiu sezónu už vyjdú z módy. Stále nám ktosi chce diktovať, čo si máme a nemáme obliecť. Podľa mňa je móda prostriedkom sebavyjadrenia. Taká aká som vo vnútri, taká chcem byť aj navonok, mať svoj štýl, vďaka ktorému ma budú ľudia poznať. Stávalo sa mi, že som bola schopná nosiť veci, ktoré mi nesedeli a dala som si ich na seba len preto, že sú ,,in“.  Preto vytriediť si šatník a nechať si v ňom iba tie najobľúbenejšie kúsky, ktoré mi skutočne sedia, bolo to najlepšie rozhodnutie. Zároveň si veci prešívam, vďaka čomu do nich vkladám mnoho jedinečnosti a unikátnosti. Časom som sa naučila upraviť si strih tak, aby mi veci boli dobré aj o niekoľko rokov. Svoje upcyklované oblečenie nosím najradšej, lebo vždy vznikne medzi nami také vzácne ,,čosi“. Prirastie mi k srdcu a ja ho neviem prestať nosiť. Avšak pre tých, ktorý nemajú toľko času na prešívanie, odporúčam secondhandy. Kvalitné oblečenie v nich už prešlo ,,zárukou kvality“, ktorú nosením odskúšal bývalý majiteľ J. Taktiež mnoho slovenských módnych dizajnérov podporuje myšlienku slow fashion, vďaka čomu môžeme podporiť lokálnosť a vlastniť originálny a kvalitný kúsok.

View this post on Instagram

Ach, tieto fialové šaty sú tak veľká láska! Aj teraz ich mám na sebe, ako pridávam túto fotku 😍. Prežili so mnou celú dovolenku, bratislavské horúčavy a rozhodne ma budú sprevádzať po celý zvyšok leta. Ich prerod mi však dal riadne zabrať! Na počudovanie, vrchný diel som dala ľavou zadnou. Na spodnej časti som si všetko krásne naznačila, odstrihnla, zašila, a po vyskúšaní zistila, že… sukňu cez boky nezapnem. Taká amatérska chyba! Gombíkový rad predsa mal byť pri meraní a strihaní zapnutý!!!!! Prosím, poučte sa z tohto môjho prestrelku. Skoro ma šľak trafil. 😤 Šaty som hodila do kúta a išla spať. Na druhý deň som všetko vypárala, našila do bokov zostatkové látky a spodný diel som naštastie zapla! Ale? Našila som ho naopak 😑🙈🤦‍♀️🤷‍♀️… Takže som opäť všetko odpárala a na tretí krát konečne správne zošila. Neuveriteľné… Z pár hodín šitia sa stali 3 dni. Aj tak tie šaty milujem! 😍 . 🌼 Ich celý príbeh nájdete na blogu! Link v BIO 🌼 . #lafloritamakes #lafloritablog #mysewingdiary #upcycleddress #slowfashion #slowootd #slowfashioncommunity #slowfashionblogger #whomademyclothes

A post shared by Katarína Peterová (@laflorita.sk) on

Vieš to dnes už porovnať napríklad aj po finančnej stránke? Dokážeš si vďaka tomuto životnému štýlu aj výraznejšie ušetriť?

Určite! Ešte predtým ako som nabehla na pomalú módu, všetky zarobené peniaze som vrážala do handier. Bola som schopná minúť aj 200€ mesačne a to som bola študentka! Počas môjho roku bez fast fashion som nielen mnoho ušetrila, ale veľa vecí som si uvedomila. Zredukovala som šatník, našla som svoj štýl, naučila sa oveľa lepšie kombinovať svoje kúsky, oblečenie ma prestalo ovládať a spoznala som hranicu medzi ,,potrebujem“ a ,,chcem“. K tomu si myslím, že keď už sa človek rozhodne ísť udržateľnou cestou v móde, zasiahne to aj do iných oblastí života. Moja domácnosť prešla veľkou zmenou, snažíme sa produkovať čo najmenej odpadu a žiť udržateľne, čo sa taktiež výrazne odráža na financiách.

Na svojom blogu a Instagrame LaFlorita dávaš rôzne rady, ako upcyklovať staré oblečenie, prípadne využívať rôzne prvky a materiály. Čo by si ale poradila ženám, ktoré tento trend zaujal, ale nie sú také zručné ako ty? S čím a ako by mohli začať?

Mne veľmi pomohlo, že som svoje oblečenie spoznávala. Porovnávala som švíky, všímala si, kde je aký odševok, či z koľkých dielov a v akom strihu bola konkrétna vec ušitá. Vtedy som začala zisťovať, že rukávy nie sú iba dva prišité obdĺžniky a každý dobre sadnúci kúsok, potrebuje svoj kvalitne vytvorený strih. Zo začiatku som nemala šijací stroj, preto som veľa vecí prešívala v rukách. Naučilo ma to byť trpezlivou a precíznou. A ženám, ktoré si myslia, že majú obe ruky ľavé hovorím, že ich stačí otočiť doprava. J Myslím, že keď človek chce, dokáže všetko. Len tomu musí obetovať dostatok času.

View this post on Instagram

... Tento rok som do klasického obchodu s oblečením vstúpila iba raz – bola som si v Decathlone kúpiť košík na bicykel. Popri fast fashion obchodoch som prešla len okolo, keď som prechádzala cez Aupark, Euroveu, či po Obchodnej električkou na hlavnú stanicu. Keďže v rámci svojej výzvy som si povolila nákupy v secondhande (ktoré som používala hlavne na hľadanie vecí na prešívanie), od januára som sa vyhýbala aj nim. Navštívila som len jeden, kde som našla všetko za 1€. Nazýva sa @eurovka_charita_shop a všetky veci sú si v nej rovnocenné. Topánky, kabáty, bundy sú za 2€, všetko ostatné má jednotnú cenu 1€. Bez ohľadu na značku, veľkosť, či typ oblečenia, cena je rovnaká. Toto ma vie na bežných secondhandoch riadne rozhodiť. Osobne si myslím, že keď sa už raz niekto vzdá svojho nenoseného oblečenia, cena by mala odrážať aktuálny stav a kvalitu kúsku – nie ju posudzovať podľa značky na štítku. V Eurovke môžete využiť aj darovačku – priniesť svoje nenosené oblečenie, knižky, potreby do domácnosti a posunúť ich tak niekomu, komu ešte môžu slúžiť. Ja som si odtiaľ odniesla pár kúskov, ktoré čakajú na prešitie a čisto nové tenisky (ktoré som potrebovala už ako soľ) značky Tommy Hilfiger. Značka neznačka, obliekla som sa za pár eur a našla som tam skutočne krásne kúsky. Objavila som tam aj túto sukničku Max Mara. Na prvý pohľad neforemné vrece, na druhý pohľad kvalitný kúsok z 82%-nej vlny! Tak som si ju vzala do parády. Čo poviete na výsledok? Na blogu nájdete jednoduchý postup, ako si takúto sukňu zúžiť v páse ❤️ #lafloritamakes #upcycledskirt #totomamzeurovky #mysewingdiary #slowfashion #slowfashionblogger

A post shared by Katarína Peterová (@laflorita.sk) on

 

Aké sú tvoje plány do budúcnosti? Okrem toho, že šíriš osvetu a si inšpiráciou pre mnohé ženy, je niečo, čo by si si v oblasti slow fashion chcela splniť?

Jeden svoj sníček som si už splnila. S Betkou Irhovou zo značky Bagbet sme založili vytúžené Kurzy upcyklácie a máme za sebou už niekoľko dní plných prešívania. Prešívali sme aj na festivale Pohoda a Grape, kde ľudia s nami mohli tvoriť a upcyklovať mnoho odpadového textilu. Od septembra kurzy opäť rozbehneme pravidelne každý mesiac. Okrem toho mám však mnoho cieľov a ťahá ma to dvoma smermi. Presunúť sa na YouTube, kde by som produkovala nielen videá s online návodmi, ale aj veľa vzdelávacích videí v oblasti slow fashion. Alebo založiť si vlastnú značku. Alebo oboje J Nech je to už čokoľvek, budem veriť, že sa bude táto myšlienka dostávať len ďalej a ďalej.

Katarína Peterová

25-ročná vyštudovaná surdopédka, aktuálne pani učiteľka v materskej škole a blogerka, ktorá sa rozhodla spomaliť módu a nikoho nenúti nakupovať. Prestala chodiť do obchodov a zaľúbila sa do prešívania a upcyklácie. Miluje párať, štopkať, vyšívať, háčkovať a zachraňovať kúsky, ktoré si už nikto nechce obliecť. Spolu s fotografkou Maťkou Levásovskou tvorí aj na platforme Ekoistky, kde sa snažia spolu inšpirovať ľudí k udržateľnému životu.

View this post on Instagram

Táto košeľa už raz v koši skončila. A bola by znova, keby na mňa nevykukla v second hande za 2€. Kvalitný a pevný materiál plus modrobiely pásik ma absolútne očarili a v mysli sa mi zjavila predstava zavinovačky á la sestrička z Kramárov. Už dlhšie mi chýbal v šatníku elegantný a zároveň pohodlný originálny kúsok, ktorý oblečiem k rifliam aj nohaviciam, teniskám aj lodičkám, môžem ho dozdobiť bláznivými brošňami a to najlepšie - môžem sa dosýta najesť! Vďaka zaväzovaniu a voľnému strihu nebude na mne vidieť ani celú syrovú pizzu a pollitrovú levanduľovú limonádu. Áno, dokážem zjesť celú pizzu, len sa tak zapráši. :) Chceli by ste si takú ušiť? Celý postup nájdete v žurnále na @sashe_sk! 😍 Link nájdete v BIO 🌱 #lafloritamakes #slowfashion #slowootd #fashionrevolution #slowfashioncommunity #slowfashionblogger #slovakblogger #dnessijem #upcycledshirt #predapo #beforeandafter

A post shared by Katarína Peterová (@laflorita.sk) on

View this post on Instagram

Ženy, učme sa šiť! Veď kedysi to vedeli všetky naše mamky, babky a prešívanie bola bežná vec. Ja som sa tentokrát riadne hecla. Ušila som si šaty z pánskej košele a vôbec to nebolo také ťažké ako sa zdá! I keď priznám sa, že ešte nikdy som sa tak nedopichala špendlíkmi ako tentokrát. Pre mňa kvalitná pánska košeľa predstavuje veľa rovnej látky a možnosť vyjašiť sa pri šijacom stroji. Šaty sú vďaka holému chrbtu trošku odvážne, ale za to veľmi pohodlné a pôsobia neskutočne romanticky! Čo poviete na výsledok? Vyskúšate to aj vy? ... Postup aj článok o mojom pohľade na udržateľnú módu nájdete na blogu ❤️ myslím, že stojí za prečítanie 😉 ... #lafloritamakes #slowfashion #slowootd #slovakblogger #refashion #refashionblogger #fashionrevolution #dressesfromshirt #besustainable #bedifferent

A post shared by Katarína Peterová (@laflorita.sk) on

View this post on Instagram

Možno aj vám podobný kabát visí v skrini a vy neviete, čo s ním! Tento bol dlhý, široký a nelichotivý k mojej postave. Mal však jednu výhodu a to, že mi sedel na pleciach. A ešte, že bol ružový, samozrejme! Keď vám ale kabát nesadne na šírku vašich pliec, opticky vás rozširuje a na prvý pohľad je evidentné, že je vám veľký. Ja osobne si myslím, že to pristane len tým extravagantným ženám z instagramu (ktoré ho aj tak majú iba na jednu fotku), ale na bežné nosenie to asi veľmi nie je. Podarilo sa mi ho zúžiť na svoju postavu, avšak moja idea spraviť opasok zo spodnej zbytkovej látky, veľmi nevyšla. Kúpená spona nebola taká široká, aby som do nej dokázala vopchať aj druhú stranu zošitej látky. Na fotkách som si teda ,,opasok“ len previazala okolo pása a dúfam, že čoskoro narazím na takú sponu, ktorá tam bude sedieť. A inak, mám ho zo swapu! Páči sa vám? ♥ Nový článok na blogu! #lafloritamakes #upcycledcoat #totomamzoswapu #mysewingdiary #slowfashion #slowfashionblogger

A post shared by Katarína Peterová (@laflorita.sk) on

View this post on Instagram

Priateľovi som swapla niekoľko párov nohavíc (swap = výmena oblečenia) a jedny z nich mu aj napriek správnemu číslu vôbec nesedeli. Bolo mi ich ľúto a tak som skúmala, čo by som z nich mohla vykúzliť. Nápad na šaty ma absolútne uchvátil, ale potila som sa s nimi takmer 2 týždne. Po rozpáraní ma vôbec neprekvapilo, že Peťkovi nesedeli, keďže každá časť nohavíc bola iná, zle vystrihnutá a zle zošitá. Keď sa mi šaty konečne podarili dokončiť, pri pohľade na seba som si pripadala ako v montérkach. Preto som sa rozhodla vyšiť na ne lúku milých kvietkov, ktoré mi vykúkajú z pravého vrecka. Maketku na výšivku si môžete stiahnuť na blogu a vyšívať aj vy! #lafloritamakes #dnessijem #dressesfrompants #slovakblogger #slowfashion

A post shared by Katarína Peterová (@laflorita.sk) on

View this post on Instagram

... predstavte si ale, že na našom trhu je ktosi, kto dokáže textilný odpad zachrániť. Recyklované netkané textílie sme začali využívať ako izolácie do áut, výplne do pohoviek, či dokonca aj na zatepľovanie našich domov. Vždy sa však schovajú pod nejaký pekný poťah alebo náter. Čo takto ich ukázať svetu a pýšiť sa nimi? S takýmto skvelým nápadom prišiel tím dobrých ľudí zo značky @sobieco ! Neuveriteľné, čo dokázali – textil, ktorý bol kúpený, obnosený, vyhodený a následne spracovaný do netkanej textílie, upcyklujú a vracajú späť do našich životov v podobe užitočných a moderných produktov. . 🌼 Okrem toho, kladú dôraz aj na etiku pri výrobe a poctivému ohodnoteniu práce. Každá taška, či obal na notebook prejde rukami šikovných žienok v chránených dielňach na Slovensku. Takouto podporou sociálne a zdravotne znevýhodnených ľudí v mojich očiach každá značka stúpa do výšin a úprimne ma teší, že niekto dokázal prepojiť túto (mne veľmi blízku) sféru s ekologickým zmýšľaním. Čo vám poviem! So Sobi.eco sme si sadli! . 🌼 Pripravili sme si preto pre vás súťaž o ich novinku – tašku cez plece, ktorá je vyrobená zo 100% recyklovaného materiálu (na vrchu textil, vo vnútri jemné plastové vlákno). Má vrecko na drobnosti a super spevnené dno. Hráme aj na Facebooku a tu na Instagrame – takže ak sa zapojíte na oboch sieťach, máte dvojnásobnú šancu! 😍 . 🌼 Podmienkou je, aby sme sa vám ,,páčili", takže sledujte nielen mňa, ale aj @sobieco. Hrať budeme pod touto fotkou, takže šup - srdiečko a pekný komentár, ktorý nás poteší. Môžete označiť aj kamaráta, či kamarátku, ktorým by sa takáto taška páčila ❤️ . 🌼 Hráme do konca júla ❤️ 📸 @viktoriasuchanova 👗 @eurovka_charita_shop . #lafloritablog #sobieco #myslowfashiondiary #slowfashion #slowootd #fashionrevolution #thetruecost #whomademyclothes

A post shared by Katarína Peterová (@laflorita.sk) on

Máte tip na skvelý domáci recept? Pošlite nám ho!

TV Program

11:00 POLICAJTI V AKCII
12:00 NOVINY O 12:00
12:25 TOP STAR
10:30 DVOJIČKY
11:30 Áno, šéfe USA III.
12:25 NA CHALUPE
10:45 Nákupné maniačky
11:55 UHÁDNI MÔJ VEK
12:50 Hawaii 5.0 VIII.
11:20 Arthur a Minimojovia
11:45 Kúzlovanie
12:00 Z ROZPRÁVKY DO ROZPRÁVKY
11:10 Dvě svatby
12:50 12 darů do života
14:55 Hluboká voda