Inštruktorka tvárovej jogy Zuzana radí: Omladnite bez skalpela a botoxu!

Inštruktorka tvárovej jogy Zuzana radí: Omladnite bez skalpela a botoxu! Zdroj: archív Z.O.
Neželaných známok starnutia na tvári aj dvojitej brady sa dá zbaviť aj bez bolestivých zákrokov. Ako? Tvárovou jogou, o ktorej porozprávala jej učiteľka Zuzana Ondrisová.

Ako ste sa dostali k tvárovej joge?

„Zuzanka, vyzeráš tak smutne a ustarostene, ty musíš mať problémy!“ To bola tá kľúčová veta, ktorá ma vtedy naštartovala do akcie. Po dvoch materských sa blížil termín môjho nástupu do práce, a tak som išla navštíviť kolegyne. Pamätám si, aká som bola v ten deň spokojná a veselá, až do chvíle, kým ma spomínanou vetou neprivítala naša recepčná. Nielenže ma to zarazilo, ale aj nahnevalo! Po príchode domov som hneď zamierila do kúpeľne pred zrkadlo. Neustále mi totiž vŕtalo v hlave, ako môžem vyzerať smutná a ustarostená, keď som spokojná, šťastná a mám dobrú náladu? Pár minút som študovala svoju tvár a dospela som k záveru, že moja kolegyňa mala pravdu a s tou tvárou musím niečo urobiť. Vtedy som si spomenula na kamarátku, o ktorej som vedela, že cvičí tvárovú gymnastiku a vyzerá veľmi dobre. Zavolala som jej, stretli sme sa, všetko mi porozprávala a ukázala cviky. Bolo mi veľmi sympatické, že je to prirodzený spôsob a záleží len odo mňa, koľko času tomu venujem. Keď som sa dozvedela o možnosti urobiť si kurz aj s akreditáciou, o mojom ďalšom smerovaní bolo rozhodnuté.

Ako dlho ju už praktizujete?

Cvičenie praktizujem už viac ako 2,5 roka. Robila som si akreditáciu na tvárovú gymnastiku. Po jej absolvovaní som si preštudovala viaceré techniky a cviky iných cvičiteliek. Pridala som si k tomu masáže a celý program som upravila tak, aby ho dokázali cvičiť aj ženy, ktoré majú veľmi málo času. Učím ich, ako jednoducho využiť každú voľnú minútku a zapojiť do cvičenia aj deti a manželov:)

Takto nejako to vyzerá na kurze tvárovej jogy. Zdroj: Facebook

Kedy ste na sebe videli prvé zmeny?

Prvé zmeny som si na sebe všimla asi po 5 týždňoch. Začali sa mi formovať líca. Po dvoch mesiacoch sa mi začala zjemňovať veľmi hlboká nazolabiálna vráska (vráska vedúca od nosa k ústam ). Moje okolie si všimlo zmeny už skôr, asi po 3 týždňoch prišla prvá otázka: „Si nejaká iná, čo robíš?“

Platí pri tejto joge, že čím dlhšie ju praktizujete, tým sú účinky viditeľnejšie a trvácnejšie?

Samozrejme, je to podobné ako pri klasickej joge, alebo pri inej športovej činnosti. Ak precvičujete svalstvo, je pružné, ste v dobrej kondícii a cítite sa fit. Efekt je dlhodobý.

Čo je podstata tvárovej jogy?

Tvárová joga je kombináciou cvičenia a masáží tváre. Funguje to tak isto ako s telom, ide o pravidelné a aktívne napínanie a uvoľňovanie svalov. To má za následok rozprúdenie krvného obehu, okysličenie, rozhýbanie lymfy. Jednoducho povedané - udržujeme tvárové svaly pružné a zdravé.

Sú cviky náročné? Zvládne ich každý?

Niektoré cviky sú veľmi jednoduché, iné naopak celkom zložité a treba ich opakovať viackrát, kým sa vám dostanú „pod kožu“ a budete si istí, že ich cvičíte správne. Inštruktážne videá v mojom eBooku sú robené veľmi podrobne a názorne. Podľa nich to určite zvládne každý.

Ako dlho treba denne cvičiť?

Ideálne je 10-15 minút denne venovať cvičeniu, prípade pridať aj pár minútovú masáž tváre. Tá je skvelá najmä večer, pretože pri nej zrelaxujeme a zabudneme na všetky povinnosti.

Čo všetko sa cvikmi dá na tvári odstrániť alebo korigovať?

Vďaka cvičeniu a masážam vieme odstrániť dvojitú bradu, zjemniť alebo odstrániť vrásky, napnúť povädnutú pokožku, vyformovať líca či ochabnuté kontúry tváre, spevniť horné viečka, zjemniť alebo odstrániť opuchy pod očami, vrátiť cit do ochrnutej časti tváre... Je toho celkom veľa.

Jednotlivé cvičenia vyzerajú dosť vtipne,no fungujú! Zuzana má 38 rokov a vyformované svalstvo na tvári a pružnú, zdravo vyzerajúcu pleť. Zdroj: archív Z.O.

Dá sa cvičiť aj doma?

Cvičiť sa dá kdekoľvek, nielen doma. Tvár si nosíme stále so sebou a v momente, kedy sa rozhodneme cvičiť, vtedy cvičíme. Ja praktizujem tvárovú jogu, keď pozerám s deťmi večerníček, pri šoférovaní, pri práci s počítačom, na prechádzke, pri sledovaní filmu, pri nordic walkingu, aj pri žehlení. Moje klientky – maminky bábätiek cvičia pri dojčení, kočíkovaní alebo uspávaní detí. Šetria tak čas a robia niečo prospešné pre seba. Keby som túto metódu poznala pred narodením detí, strávila by som každé jedno uspávanie či kočíkovanie cvičením.

Venujú sa jej aj niektoré známe tváre?

Pred pár dňami sa pustila do cvičenia podľa môjho eBooku herečka Slávka Halčáková. Vďaka Slávkiným radám a praktickým tipom vznikli moje inštruktážne videá k elektronickej knihe. Sme susedy, tak si vzájomne pomáhame. Ona mne pomohla s videami a ja jej s cvičením tvárovej jogy. Slávku to tak nadchlo, že má u mňa termín, aby sme si to všetko precvičili ešte aj naživo. Moja tvárová joga je presne pre takéto ženy, ktoré dbajú o svoju krásu prirodzenou cestou.

Máte tip na skvelý domáci recept? Pošlite nám ho!

TV Program

15:05 Woody Woodpecker
17:10 Prázdniny Mr. Beana
19:00 Krimi
15:50 Brácha za všechny peníze
17:45 Áno, šéfe! USA V.
18:45 Áno, šéfe! USA V.
16:20 ZÁCHRANÁRI
17:05 Ako som prežil
18:10 Lovci pokladov
16:25 Máša a medveď III.
16:40 Macko Uško
16:50 Hanička a Murko pre najmenších
14:55 S tváří anděla
16:50 Maggie má plán
18:35 Princ Krasoň