Fajčíte? Toto sa deje s vašou pleťou!

03.02.2014 17:04 Preženu.sk Top trendy
Fajčíte? Toto sa deje s vašou pleťou! Zdroj: INT
Zvädnutá pleť, kruhy pod očami, hlboké vrásky, popolavá farba pokožky. Aj za to všetko môžu cigarety.

Odborníci tvrdia, že závislosť na nikotíne je rovnako nebezpečná, ako závislosť na heroíne či kokaíne. Skoncovať s týmto zlozvykom ale vôbec nie je jednoduché, čo dokazujú i početné prieskumy. Fajčenie býva spúšťačom rôznych nebezpečných ochorení a výrazne ovplyvňuje aj vzhľad našej pokožky. Samozrejme, v tom negatívnom slova zmysle.

Ako vyzerá pleť fajčiara?

Pleť fajčiara spoznáte takmer okamžite. Medzi najčastejšie príznaky nikotínovej závislosti patrí nielen mierne oranžový nádych pleti, ale i zvýšená tvorba vrások, poškodenie kolagénových vlákien a prepadnutý výraz tváre. K tomu si pridajte zažltnuté nechty, popraskané žilky na tele či nepekné ryhy pri kontúrach pier. Dostanete tak hneď niekoľko dôvodov, prečo sa aj po fyzickej stránke oplatí so závislosťou na cigaretách raz a navždy skoncovať.

Čo sa deje s pleťou po zahasení cigarety:

  • Už dvadsať minút po uhasení cigarety sa krvný tlak i tepová frekvencia vracia do normálu.
  • Po 24 hodinách sa z tela začne vylučovať oxid uhoľnatý, začína sa proces čistenia v pľúcach a dýchacích cestách. Začínate vykašliavať hlien, a tým sa zbavovať nečistôt.
  • Už po 48 hodinách sa výrazne zlepšuje chuť a čuch.
  • Po 72 hodinách sa vám rozšíria dýchacie cesty a pocítite zvýšenú kvalitu dýchania.
  • Po 12 týždňoch sa zlepší i krvný obeh a pri pohybovej aktivite zistíte, že sa oveľa pomalšie zadýchavate.
  • Medzi tretím a deviatym mesiacom viditeľne ustúpia pľúcne neduhy ako kašeľ alebo pískanie v hrudi.
  • Po piatich rokoch sa u bývalého fajčiara zníži riziko infarktu až o polovicu.

Ženy si pomáhajú estetickými zákrokmi

Mnoho (nielen) žien sa obľúbenej cigaretky nedokáže vzdať a v snahe eliminovať jej dopady na fyzickú krásu si radšej zjednajú návštevu u dermatológa či estetického chirurga. Myslia si, že vrásky okolo úst spoľahlivo vyrieši botulotoxínová injekcia, farbu pleti zas peeling, fotorejuvenizácia. Neberú do úvahy fakt, že najefektívnejšou liečbou ostáva i v tomto smere prevencia. Nebolo by ozaj jednoduchšie prestať s fajčením úplne?

Dôležité upozornenie

Ak sa chystáte na operáciu, určite zbystrite pozornosť. Fajčenie má totiž nemalý vplyv na zmeny cievnej cirkulácie, čiže prívod kyslíka k bunkám. Ak plánujete esteticko-chirurgický zákrok, lekári odporúčajú vzdať sa fajčenia minimálne mesiac pred a mesiac po blížiacom sa zákroku, keďže následkom fajčenia dochádza k evidentnému spomaleniu hojenia rán.

Príklady zo života

Na porovnanie pleti nefajčiarov a fajčiarov prebehlo v posledných rokoch hneď niekoľko odborných výskumov. O tom, že rozdiely sú naozaj markantné, svedčia i nasledovné fotografie. Tie zachytávajú tvár jednovaječných dvojičiek, ktoré sa od seba výrazne líšia práve záľubou v cigaretách. Uhádnete, ktorá z dvojice im nedokáže odolať?

Zdroj: INT

Pani na fotografii vľavo fajčí o 17 rokov dlhšie ako jej sestra. Všimnite si výraznejšie vrásky v okolí úst, zvädnutú pleť a kruhy pod očami, ktoré má na rozdiel od svojej sestry. 

Jedna z týchto dvojičiek je zarytá nefajčiarka, druhá fajčí pravidelne už dlhé roky. Viete, ktorá? Zdroj: INT
Máte tip na skvelý domáci recept? Pošlite nám ho!

TV Program

17:00 Neskrotná
19:00 Krimi
19:30 Noviny TV JOJ
15:25 "Kam čert nemůže"
17:10 Áno, šéfe USA VI.
18:10 Áno, šéfe USA VI.
16:55 Policajti v akcii
18:00 Klamári I.
19:00 Klamári I.
17:00 Ovečka Shaun VI.
17:10 Maxipes Fík II. - Divoké sny Maxipsa Fíka
17:20 Máša a medveď I.
16:50 Hluboká voda
18:45 Asterix a Vikingové
20:15 Na shledanou tam nahoře