Zdroj: archív A.H.

Dodržiavajú sa tu pravidlá?

Aj tu vláda stanovila jasné pravidlá, ktoré ľudia musia dodržiavať.  "Anglicko je multikultúrna krajina a samozrejme sú medzi kultúrami aj rozdiely. Stále tu cítiť rozdelenie ľudí do triedneho systému. Myslím, že stredná alebo vyššia stredná vrstva, čo je väčšina spoločnosti, pravidlá poväčšine dodržiava. Myslím, že väčšina mojich priateľov by sa so mnou počas lockdownu nestretli. Čo sa týka stretávania sa, tak sa momentálne môžeš vonku stretnúť s jednou dospelou osobou, ak si s ňou chceš zacvičiť.  Moji anglickí priatelia sa radšej vôbec nestretnú, pretože sa boja, aby sa nenakazili. Sú veľmi opatrní," priznáva. 
Pred Vianocami sa pravidlá trochu uvoľnili, no sloboda netrvala dlho...
 
Zdroj: archív A.H.

Školy zatvorili, no škôlky fungovali ďalej

Aj v Británii boli školy donedávna zatvorené a kto mohol, mal pracovať z domu. "My ešte nemáme školopovinné deti a škôlky, chvalabohu, nechali otvorené. Ja pracujem z domu, môj manžel cestuje každý deň do Londýna. Neviem si predstaviť do toho aj učiť deti. Veľa zamestnávateľov je super a svojim zamestnancom pomáhajú. U mňa v práci môžem napríklad robiť kedykoľvek, ako mi to časovo vyhovuje, hlavne si musím odrobiť svoj počet hodín. Taktiež nám dali 2 týždne voľna na pokrytie starostlivosti o dieťa," rozrozprávala sa o podmienkach v práci. 

Zdroj: archív A.H.

Testovanie ako my nepoznajú!

Testuje sa vôbec niekto častejšie ako na Slovensku? Ťažko povedať, no za našimi hranicami to funguje trochu inak! "Ľudia sa testujú, keď majú príznaky, inak sa to neodporúča. Napríklad, môj manžel doniesol covid z Londýna ešte v decembri. Dostal teplotu a išiel hneď na test. (na termín sa bez problémov objednáš cez mobil, potom ti pošlú inštrukcie, kam sa máš dostaviť). Na parkovisku testovacieho miesta si sám v aute urobíš test. Predtým ti všetko, samozrejme, vysvetlia... U mňa sa prvé príznaky prejavili o dva dni neskôr, tak som išla na test. Deti boli bez príznakov, takže sa testovať nemuseli. U nás takisto funguje trasovanie. Do systému zadáš, s kým si bola za posledných 48 hodín a tí sa potom tiež musia izolovať na 10 dní, aj keď nemajú žiadne príznaky," opisuje testovanie v Británii Alexandra.