Knihy vás na TO nepripravia! Súhlasíte s úprimným priznaním čerstvej mamičky?

Knihy vás na TO nepripravia! Súhlasíte s úprimným priznaním čerstvej mamičky? Zdroj: Instagram/Elle Peterson
Ak už máte deti, určite si živo spomínate na obdobie tehotenstva a tiež na samotný pôrod. Možno ste prečítali množstvo kníh a článkov, naštudovali ste si videá a vypočuli desiatky rád od skúsenejších, no napriek tomu ste všetko pochopili až vo chvíli, keď ste to prežívali, však?

Tehotenstvo je síce krásne, pre väčšinu žien to však nie je prechádzka ružovou záhradou. Okrem tehotenských nevoľností na vás totiž čaká mnoho ďalších nepríjemností, vrátane strií a prebytočných kíl po pôrode. Novopečená mamička sa nebála priznať, že to bolo oveľa ťažšie, ako čakala. Od samotného tehotenstva, cez pôrod až po obrovské zmeny na jej tele...

Na druhé bábätko sa teší aj moderátorka Barbora Krajčírová!

Kto to zažil, vie...

Elle Peterson sa stala mamičkou svojho prvého bábätka. Dieťa si veľmi priala a do tehotenstva vkročila odhodlane. "Knihy vás ale rozhodne na nič nepripravia. Tehotenstvo je vážne ťažké, nech si každý hovorí, čo chce," hovorí Elle úprimne. Najnáročnejší bol pre ňu samotný pôrod. Vytrápila sa a nakoniec musela podstúpiť cisársky rez.

„Nič vás nemôže pripraviť na materstvo, ani na bolesť pri pôrode. Žiadna kniha, žiadne video, brožúra, ani komentáre a rady. Nevieš, aké to bude, kým to nezažiješ...“ dodáva.

Mladá mamička bola nešťastná z veľkých bolestí po cisárskom reze. "To, že som mala plienky pre dospelých, bolo to najmenej. Rana ma tak šialene bolela, že som nemohla svoje dieťa bez pomoci ostatných ani zobrať do náručia. Môj stav sa síce zlepšoval, ale dlho som doslova trpela. Cestou z pôrodnice som si dokonca v duchu hovorila, či som na toto bola vážne pripravená, " priznáva sa Elle.

Po zahojení rán a zvládnutí starostlivosti o bábätko prišla ďalšia náročná vec. "Máte jednoducho neustály strach. Kontrolujete hovienka, pupienky, dych, napapané bruško aj typ plaču. Ďalšou samostatnou kategóriou je vaše nové telo, na ktoré nie je ľahké si zvyknúť. Keď si prejdem rukou po bruchu smerom dolu, cítim všade hrbolce a jazvičky, " popisuje.

Elle sa priznala aj k tomu, že najväčší strach mala, či sa ešte bude páčiť svojmu partnerovi. "Otecko nášho dieťaťa je veľmi citlivý a jazvy na mojom tele si váži. Sú to vraj spomienky na krásne obdobie. Pre mňa to zo začiatku bolo ale veľmi ťažké. Kilá navyše nejako zhodím, ale strie úplne nezmiznú.“

Materstvo je podľa Elle jedna z najťažších vecí vôbec, ale za ten malý zázrak to samozrejme všetko stojí!

Ako ste boli po pôrode na tom vy? Mali ste podobné pocity ako táto mamička alebo ste si to od začiatku vychutnávali naplno?

View this post on Instagram

𝙏𝙃𝙄𝙎 𝙄𝙎 𝙏𝙃𝙀 𝙉𝙀𝙒 𝙉𝙊𝙍𝙈𝘼𝙇.⁣⁣⁣ ⁣⁣⁣ Nothing could prepare me for motherhood. ⁣⁣No book, no video, no pamphlet, not anyone’s pre warnings, comments or advice. You don’t know how it will be until you’re “in it.” And once you are, it’s full on. ⁣⁣ ⁣ There are things I’m quickly learning. ⁣⁣⁣ ⁣⁣⁣ 𝗜𝘁’𝘀 𝗵𝗮𝗿𝗱. 𝘙𝘦𝘢𝘭𝘭𝘺 𝘩𝘢𝘳𝘥.⁣⁣⁣ It’s day 5 and I have already had multiple meltdowns due to doubts, frustrations and discouragements. Right when I think I got him to sleep, he’s crying uncontrollably. As soon as I think I have breastfeeding down, he doesn’t want to latch. My feet are swollen. I can’t sit up on my own. I’m running on less than 2 hours of sleep. And I haven’t put a shirt on in days. ⁣⁣⁣ ⁣⁣⁣ 𝗖𝗲𝗹𝗲𝗯𝗿𝗮𝘁𝗲 𝘁𝗵𝗲 𝘀𝗺𝗮𝗹𝗹 𝘃𝗶𝗰𝘁𝗼𝗿𝗶𝗲𝘀. 𝘉𝘦𝘤𝘢𝘶𝘴𝘦 𝘵𝘩𝘦𝘺 𝘢𝘳𝘦 𝘢𝘤𝘵𝘶𝘢𝘭𝘭𝘺 𝘲𝘶𝘪𝘵𝘦 𝘭𝘢𝘳𝘨𝘦.⁣⁣⁣ In the hospital, I remember being so proud of the fact that I walked to the bathroom on my own. Dean and I get so excited when we successfully burp Crew. ⁣⁣⁣ ⁣ 𝗜’𝗺 𝗻𝗼𝘁 𝗦𝘂𝗽𝗲𝗿𝘄𝗼𝗺𝗮𝗻. 𝘉𝘶𝘶𝘶𝘶𝘵 𝘱𝘳𝘦𝘵𝘵𝘺 𝘥𝘢𝘯𝘨 𝘤𝘭𝘰𝘴𝘦.⁣⁣⁣ I’m accepting help when I can and asking for it when I need to. It’s okay to feel overwhelmed and to lean on others. I’m so fortunate to have an army of people willing to jump in at a drop of a hat. Remember, it takes a village. With that being said, I’m also trusting my capabilities and instincts, which are turning out to be quite spectacular. ⁣⁣⁣ ⁣⁣⁣ (Speaking of supportive people...)⁣⁣⁣ 𝗠𝘆 𝗵𝘂𝘀𝗯𝗮𝗻𝗱 𝗶𝘀 𝗦𝘂𝗽𝗲𝗿𝗺𝗮𝗻. 𝘓𝘪𝘬𝘦 𝘢𝘤𝘵𝘶𝘢𝘭𝘭𝘺.⁣⁣⁣ Now I could go on forever about him, but in short, Dean has shared the sleepless nights, diaper changes (Crew’s and mine...), feedings, etc. and has done so with the attitude of a champion. He has taken on his role of Baba with tenderness and patience, which just melts my already melted heart.⁣⁣⁣ ⁣⁣⁣ 𝗜𝘁’𝘀 𝗿𝗲𝘄𝗮𝗿𝗱𝗶𝗻𝗴. 𝘙𝘦𝘢𝘭𝘭𝘺 𝘳𝘦𝘸𝘢𝘳𝘥𝘪𝘯𝘨.⁣⁣⁣ There’s nothing quite like looking at your tiny babe and soaking in the fact that he is all yours. It’s extremely humbling to know that your little one is reliant on your choices, sacrifices and love — and that you are the perfect person to be his mama.

A post shared by E L L E P E T E R S O N (@sheis.elle) on

View this post on Instagram

There’s no such thing as “my body before pregnancy” and “my body after” — it’s just simply, “𝘔𝘠 𝘉𝘖𝘋𝘠.” The body that was before and after is the SAME body. It may look different now, but I haven’t changed bodies like an outfit.⁣⁣ ⁣⁣ The body that is resting and recovering, is 𝙩𝙝𝙚 𝙨𝙖𝙢𝙚 𝙗𝙤𝙙𝙮 that was at the gym every week.⁣⁣ ⁣⁣ The body that once upon a time went bra-less, is 𝙩𝙝𝙚 𝙨𝙖𝙢𝙚 𝙗𝙤𝙙𝙮 that currently wears extra supportive nursing bras.⁣⁣ ⁣⁣ The body that is eating cookies and pasta, is 𝙩𝙝𝙚 𝙨𝙖𝙢𝙚 𝙗𝙤𝙙𝙮 that has done the keto and paleo diet. ⁣⁣ ⁣ The body that didn’t know what a stretch mark was, is 𝙩𝙝𝙚 𝙨𝙖𝙢𝙚 𝙗𝙤𝙙𝙮 that showcases them (accompanied by cellulite).⁣⁣ ⁣⁣ I want to celebrate the ONE body I have that 𝗮𝗱𝗮𝗽𝘁𝘀, 𝘁𝗿𝗮𝗻𝘀𝗳𝗼𝗿𝗺𝘀, 𝗱𝗲𝘃𝗲𝗹𝗼𝗽𝘀 𝗮𝗻𝗱 𝗲𝗻𝗱𝘂𝗿𝗲𝘀.

A post shared by E L L E P E T E R S O N (@sheis.elle) on

View this post on Instagram

𝚜𝚊𝚌·𝚛𝚒·𝚏𝚒𝚌𝚎 // 𝚗𝚘𝚞𝚗⁣⁣⁣⁣⁣ “an act of giving up something valued for the sake of something else regarded as more important or worthy.”⁣⁣⁣⁣⁣ ⁣⁣⁣⁣⁣ I think it’s okay to not love my stretch marks and excess skin. Have you ever heard of “cellulite implants?” Didn’t think so. They simply aren’t desirable. Of course we would rather not have those tiger stripes and dimples in our skin (or I guess I should speak for myself — but if I could have opted out of getting them, I would have definitely chosen that option).⁣⁣⁣⁣⁣ ⁣⁣⁣⁣⁣ I think there is a clear distinction between loving those 𝘢𝘵𝘵𝘳𝘪𝘣𝘶𝘵𝘦𝘴 and loving YOUR BODY for all that it goes through and does for you. I am able to dislike my weight gain while still appreciating and celebrating my body. ⁣⁣⁣⁣⁣ ⁣⁣⁣⁣⁣ But even though my body now displays loose skin and scars, I have 𝘨𝘢𝘪𝘯𝘦𝘥 something (someONE) far 𝘀𝘂𝗽𝗲𝗿𝗶𝗼𝗿 than what my body was before.⁣⁣ ⁣⁣⁣⁣⁣ I have 𝘨𝘢𝘪𝘯𝘦𝘥 the opportunity to 𝙡𝙤𝙫𝙚 𝙜𝙧𝙚𝙖𝙩𝙚𝙧, 𝙙𝙚𝙚𝙥𝙚𝙧 & 𝙨𝙩𝙧𝙤𝙣𝙜𝙚𝙧.⁣⁣⁣⁣⁣ ⁣⁣ That’s the beauty of sacrifice.

A post shared by E L L E P E T E R S O N (@sheis.elle) on

View this post on Instagram

⁣ 𝐇𝐞𝐫𝐞 𝐈 𝐚𝐦.⁣⁣⁣ Adult diaper, support tape, stitches (yep, I had a c-section) and all. And I’m feeling 𝙥𝙧𝙤𝙪𝙙 𝙤𝙛 𝙢𝙮 𝙗𝙤𝙙𝙮...but actually even a bit embarrassed. When I look into the mirror it’s easy for me to pick out the things that “𝘸𝘦𝘯𝘵 𝘸𝘳𝘰𝘯𝘨.” But those things happened so I could make my baby boy — which means 𝐞𝐯𝐞𝐫𝐲𝐭𝐡𝐢𝐧𝐠 𝐢𝐬 𝐩𝐞𝐫𝐟𝐞𝐜𝐭𝐥𝐲 𝐫𝐢𝐠𝐡𝐭.⁣⁣⁣ ⁣ Postpartum is a peculiar thing. I feel 𝘦𝘮𝘱𝘰𝘸𝘦𝘳𝘦𝘥 𝘺𝘦𝘵 𝘷𝘶𝘭𝘯𝘦𝘳𝘢𝘣𝘭𝘦. I am 𝙬𝙚𝙖𝙠 but also have never felt 𝙨𝙩𝙧𝙤𝙣𝙜𝙚𝙧. I am exhausted, however, I have difficulty sleeping. I’ve cried 𝘵𝘦𝘢𝘳𝘴 𝘰𝘧 𝘫𝘰𝘺𝘴 and 𝘵𝘦𝘢𝘳𝘴 𝘰𝘧 𝘧𝘳𝘶𝘴𝘵𝘳𝘢𝘵𝘪𝘰𝘯 — at the same time. ⁣⁣⁣ ⁣ I am learning to allow a lot of 𝐩𝐚𝐭𝐢𝐞𝐧𝐜𝐞 𝐚𝐧𝐝 𝐠𝐫𝐚𝐜𝐞 for this postpartum body and mind of mine.

A post shared by E L L E P E T E R S O N (@sheis.elle) on

 

Zdroj: lovewhatmatters.com, Instagram

Máte tip na skvelý domáci recept? Pošlite nám ho!

TV Program

09:00 Súdna sieň
10:00 Súdna sieň
11:00 POLICAJTI V AKCII
09:30 Simpsonovci XXII.
10:00 Dovidenia, stará mama! II.
10:35 Dovidenia, stará mama! II.
09:35 Prvé oddelenie II.
10:00 Prvé oddelenie II.
10:45 Nákupné maniačky
09:30 Ruby z dúhy I.
09:45 Strážca vesmíru Roger
10:00 Rev a motoroví miláčikovia I.
08:10 Mozek v plamenech
09:50 Lagerfeld - důvěrné
11:25 Dívka z románu