Pýtajte sa správne! 11 otázok, ktoré by ste mali vašim deťom položiť každý deň

Pýtajte sa správne! 11 otázok, ktoré by ste mali vašim deťom položiť každý deň Zdroj: Profimedia
Rodičia si často ani neuvedomujú, aké dôležité je s deťmi hovoriť čo najčastejšie. Ak sa chcete o ich pocitoch dozvedieť čo najviac, musíte sa naučiť klásť správne otázky.

„Mobilná doba“ sa už na dnešných deťoch (a rodičoch) poriadne odzrkadľuje. Deti majú nielen menej pohybu, ale aj slabšiu slovnú zásobu a horšie vzťahy s rodičmi. Vedeli ste, že v siedmom veku je mozog dieťaťa takmer plne rozvinutý? Až na 95 percent sa podobá mozgu dospelých a je to dôležitý vek, kedy sa rozhoduje, ako sa bude v budúcnosti pozerať na svet okolo seba.

Komunikácia je základ

Kým sú deti malé, rozprávajú a pýtajú sa neustále, čo sa môže s nástupom do školy výrazne zmeniť. Snažte sa preto s deťmi komunikovať denne a namiesto otravných otázok sa skúste pýtať tak, aby to dieťa zaujalo a aby nemuselo odpovedať iba áno alebo nie.

Zdroj: Profimedia

# 1. Čo zábavné si dnes urobil?

Ak príde dieťa zo školy či škôlky, skúste začať komunikáciu práve touto otázkou. Dieťa sa naladí pozitívne a určite sa postupne rozhovorí aj o iných veciach.

# 2. Ako si sa mal dnes v škole?

Túto otázku si naopak nechajte až na neskoršiu večernú hodinu. Posledné, o čom chcú deti po celom dni v škole hovoriť, je práve škola. Pýtajte sa na zážitky, kamarátov a pod. s tým, že vynecháte tú klasickú otázku „Ako bolo v škole?“

# 3. Za čo si dnes vďačný? Čo ťa potešilo?

Výskumy ukazujú, že učiť deti vyjadriť vďačnosť, je nevyhnutná pre ich rozvoj a celkový blahobyt. Skúste využiť spoločný čas pri večeri a nezabudnite aj vy povedať, čo vás potešilo. Učiť deti vďačnosti pomáha zlepšovať šťastie a vzťahy dieťaťa a tiež to zlepšuje celkovú rodinnú pohodu.

Zdroj: unsplash.com

​# 4. Ako sa dnes cítiš?

Je dôležité, aby sa dieťa naučilo, ako pochopiť a zvládnuť svoje emócie. Vašou úlohou je správnou komunikáciou zistiť, čo sa deje pod povrchom. Otázka o pocitoch vášho dieťaťa je silná, a je to najlepší spôsob, ako zistiť, či sa niečo nedeje.

# 5. Čo si sa dnes naučil?

Toto je opäť jednoduchá otázka, ktorá zdôrazňuje význam učenia. Táto otázka tiež podporuje schopnosti kritického myslenia, talent, ktorý bude aj naďalej slúžiť vášmu dieťaťu až do dospelosti. To je tiež vhodný čas na to, aby ste mu pripomenuli, aké je dôležité čítať, získavať nové vedomosti a zručnosti.

# 6. Čo si myslíš, že tento človek cíti?

Je prirodzené, aby dieťa vnímalo aj pocity iných ľudí. Ich mozog stále rozvíja schopnosť porozumieť emóciám, vrátane empatie. Ako zrelý dospelý môžete pomôcť svojmu dieťaťu tým, že sa ho opýtate, ako sa môže cítiť v danej situácii niekto iný. Pomôže mu to zlepšiť vzťahy napríklad aj medzi spolužiakmi v škole a podobne.

Zdroj: unsplash.com

# 7. Dnes je ale krásny deň, však?

Toto nie je klasická otázka, ale skôr konštatovanie. Použite ho napríklad vtedy, keď dieťa trávi už dlhý čas pri počítači, či inej elektronike. Namiesto násilného odháňania od hry, skúste dieťaťu navrhnúť nejaký program mimo bytu, najlepšie na čerstvom vzduchu.

# 8. S kým si z kamarátov najlepšie rozumieš?

Kolektív, v ktorom sa denne vaše dieťa pohybuje môže mať naň pozitívny ale aj negatívny dopad. Zaujímajte sa o kamarátov vášho dieťaťa, pýtajte sa, s ktorým si rozumie najviac a prečo.

# 9. Podarilo sa ti dnes niekomu pomôcť?

Neexistuje spôsob, aby ste dieťa ochránili pred všetkými nástrahami, s ktorými sa bude denne stretávať. Čo však môžete urobiť, je to, aby ste ho povzbudzovali k tomu, aby myslelo aj na iných a aby sa dokázalo vcítiť do kože napríklad šikanovaného spolužiaka. Rozoberajte s ním aj problémové situácie a učte ho konať správne.

Zdroj: unsplash.com

# 10. Čo ťa najviac zaujalo?

Existuje veľa predmetov a vzdelávacích postupov, ktoré sú pre deti nudné, nezáživné a ťažko zapamätateľné. Pýtajte sa ich práve na to, čo ich zaujalo a prečo. Deťom sa najviac páčia kreatívne a zážitkové predmety, kde si aj najviac vecí zapamätajú.

# 11. Vieš, ako to môžeš nabudúce urobiť lepšie?

Vaše dieťa vie, keď sa mu niečo nepodarilo, alebo sa nesnažilo dostatočne. Táto otázka sa práve v takej situácii hodí, pretože nie je kritická ani nepríjemná, ale skôr povzbudivá. Rovnako ako dieťa samo, aj vy viete, že to vie spraviť aj lepšie a bezchybne. A určite sa mu to nabudúce podarí!

Bodka na záver

Myslite na to, že podceňovanie a neustále kritizovanie dieťaťa mu môže naozaj veľmi uškodiť, rovnako ako aj to, že sa mu nevenujete, málo sa rozprávate, alebo si neviete nájsť na poriadny rozhovor čas. Ak teda chcete zlepšiť váš vzťah, začnite práve týmto.

Zdroj: pinterest.com

Zdroj: powerofpositivity.com

Ďakujeme za vaše názory

TV Program

20:35 V SIEDMOM NEBI
22:50 Tulipánová horúčka
01:10 Krimi
22:00 INFORMÁCIE PRE TIPUJÚCICH - EUROJACKPOT
23:10 Káčer Howard
01:45 VEĽKÝ BALÍK
22:00 Najšpinavšie domácnosti II.
00:20 Prison Break: Návrat
02:05 Myšlienky vraha VII.
22:00 Myšiak Philipp (krátky)
22:15 Agi Bagi II.
22:30 Zabi nudu!
22:05 V pasti
23:30 Kapitán Truneo a Svatý Grál
01:20 Mortal Instruments: Město z kostí