Funguje to v každej rodine: 3 návyky, ktoré prehlbujú vzťah medzi rodičmi a deťmi

Funguje to v každej rodine: 3 návyky, ktoré prehlbujú vzťah medzi rodičmi a deťmi Zdroj: pinterest.com
Prečo majú niektoré rodiny bezproblémové vzťahy a v iných sa naopak trápia s problémami každý deň? Osvojte si tieto návyky a určite sa to zlepší aj u vás!

Existujú tisícky kníh a rád o tom, ako vychovať šťastné deti, pravdou však je, že každé jedno je iné. Čo však funguje v každej jednej rodine rovnako, je správna a pravidelná komunikácia a tiež schopnosť počúvať, čo vám deti hovoria.

Pre deti je absolútne najdôležitejšie to, aby vedeli a cítili, že si ich všímate a počúvate ich. Šťastné deti vyrastajú v rodinách, kde je akceptovaná ich individualita, kde vládne harmónia a sloboda vyjadriť svoj názor, ktorý je vždy vnímaný a vypočutý.

3 návyky, ktoré zlepšia váš vzťah s deťmi

Všímajte si ich a počúvajte

Dr John Gottman sa výskumom vzťahu rodičov a detí venoval vyše 40 rokov. Verí, že na vybudovanie emocionálnej inteligencie dieťaťa, musí byť rodič schopný porozumieť a vedieť riadiť svoje pocity pozitívnym spôsobom.

Niekedy stačí sústrediť sa na pocity vášho dieťaťa. Inokedy to nemusí byť také jednoduché. Deti občas maskujú svoje pocity rôznymi činnosťami, najmä ak majú pocit, že ich nikto nepočúva.  Je len na nás, aby sme si naozaj všímali a počúvali to, čo hovoria a robia. Deti potrebujú vedieť, že k nám môžu kedykoľvek prísť. Musia veriť, že sú a budú pre nás vždy prioritou. Hovorte im to často, aby vedeli, že vo vás majú absolútnu podporu, istotu a dôveru. 

Zdroj: Profimedia

Uistite ich, že môžu robiť vlastné rozhodnutia

Naša osobnosť je v nás zakorenená od chvíle, keď sme sa narodili. Vytvárame všetky vonkajšie a vnútorné skúsenosti. Naše deti sa učia zo svojho okolia, zachytávajú, čo sa okolo nich deje. Je veľmi dôležité, aby cítili, že aj keď im poviete, aby niečo urobili, sú dôležité ich vlastné rozhodnutia. Nechajte ich občas urobiť aj chybný krok, pretože na vlastných chybách sa učia najlepšie.

Jednou z najcennejších ponaučení, ktoré môžeme naučiť naše deti, je nezávislosť od začiatku. Je potrebné, aby vedeli, že existujú dobré a zlé rozhodnutia.

Umožniť dieťaťu získať skúsenosť bez úsudku je neoceniteľné. Je dôležité preukázať im podporu. Nejde o to, aby vaše dieťa urobilo všetko, čo chce, bez následkov a krokov. Ide o to, aby ste ich učili priamo a vždy diskutovali o ich správaní a krokoch. Deti, ktoré sú vychovávané takýmito metódami, budú vedieť neskôr v živote oveľa lepšie čeliť prekážkam a problémom v živote. 

Zdroj: Profimedia

Nastavte si hranice

Dr Gottman verí, že existujú správne spôsoby, ako povedať deťom "nie." Ak vaše dieťa chce hračku, ale nemôžete (alebo nechcete) ju kúpiť, existuje aj iná možnosť, ako len povedať: "Nie!" Môžete mu vysvetliť, že hračka je veľká a drahá a nemá momentálne ani sviatok. Vysvetlite mu, že to, že ju nemôžete v súčasnosti kúpiť, neznamená, že odmietate jeho túžbu. Vypočujte ho a uistite, že o jeho prianí budete rozmýšľať a budete si ho pamätať.

Myslite na to, že dieťa, ktorému je venovaná pozornosť, aj keď nedostáva to, čo chce, sa naučí prekonať čokoľvek. Pochopí, že nie všetko sa točí okolo neho a ľahšie sa neskôr vysporiada s menšími či väčšími sklamaniami a podobne.  

Deti sú šikovné. Naučia sa umeniu manipulácie rýchlo. Vedia, že s niekoľkými záchvatmi môžu dostať to, čo chcú. Preto im vždy namiesto suchého odmietnutia vysvetľujte a rozprávajte sa. A najmä, ak si určíte hranice, snažte sa ich vždy dodržiavať.

A na záver:

  • Pomôžte svojim deťom objaviť ich výnimočnosť, talent a danosti, všetko to, čo ich baví  a teší.
  • Dajte im priestor na objavovanie a skúšanie nových vecí a nikdy im nenúťte vaše vlastné očakávania.
  • Deti nikdy neporovnávajte s inými deťmi, ani so súrodencami. Každé jedno dieťa bolo stvorené ako jedinečná bytosť, nezabúdajte na to!
    Zdroj: Profimedia

Zdroj: powerofpositivity.com

Ďakujeme za vaše názory

TV Program

20:35 V SIEDMOM NEBI
22:50 Hudba ticha
01:30 Noviny TV JOJ
22:00 INFORMÁCIE PRE TIPUJÚCICH
22:50 Noc je ešte mladá
01:00 NAŠI
22:00 Fórky, vtipky XXVII.
00:20 Prison Break: Návrat
02:10 Myšlienky vraha VII.
22:30 Zabi nudu!
22:35 Tom a Keri
22:45 Fix a Foxi
22:15 Nájemní zabijáci
23:50 Příběh mého syna
01:55 Otcové a dcery