Šokujúci dokument zo slovenských pôrodníc: Takto drsne prichádzajú naše deti na svet

16.10.2017 07:00 Preženu.sk Rodina a deti
Šokujúci dokument zo slovenských pôrodníc: Takto drsne prichádzajú naše deti na svet Zdroj: archív Z.L.
„Film je akousi výpravou za zatvorené dvere pôrodníc, kam sa bežne človek nedostane. Takže divák uvidí, čo ešte pravdepodobne nevidel,“ priznáva režisérka očakávaného dokumentu Medzi nami, ktorý odhaľuje rúško tajomstva, ako sa na Slovensku rodí.

Už dávno nebolo toľko rozruchu okolo dokumentu, ako o tom, ktorý pochádza z dielne slovenskej režisérky Zuzany Límovej. Prečo? Zachytáva krutú a veľakrát bezútešnú realitu, ktorá sa odohráva na našich pôrodných sálach.

Príchod vlastného dieťaťa na svet by mal byť pre ženu tým najkrajším okamihom v živote. O je to naozaj tak? Dá sa tento čarovný moment naozaj naplno prežiť v podmienkach a s personálom, ktorý pracuje v slovenských nemocniciach? Na to si asi každá žena, ktorá má pôrod za sebou, odpovie sama.

Zdroj: archív Z.L.

​Iste sa nájdu zariadenia, ktoré sú skvelé, no pobyt vo väčšine z nich je pre rodičky nočnou morou. Režisérke sa podarilo ukázať divákom, ako to naozaj pri pôrode prebieha, čo je výnimočné. Verejná premiéra filmu Medzi nami je práve dnes v rámci festivalu Jeden svet. A čo o svojom dokumente prezradila samotná režisérka si prečítajte v rozhovore.

Spomínate si ešte na deň, kedy ste sa rozhodli, že o pôrodoch na Slovensku natočíte film? Čo vás k tomu viedlo?

O pôrodníctvo som sa zaujímala ešte predtým, ako som otehotnela. Nešlo mi do hlavy, prečo sa o pôrode traduje toľko príšerných historiek a na druhej strane sa narodenie dieťaťa považuje za jeden z najšťastnejších okamihov v živote ženy. Keď sa mi v bratislavskej nemocnici narodila dcéra, pripadalo mi to prostredie zvláštne. Kým sme začali nakrúcať, hovorili sme s desiatkami žien, zdravotníckym personálom, ľudskoprávnymi organizáciami a inými odborníkmi, zo Slovenska aj zo zahraničia. Snažili sme sa zistiť čo najviac. Do nemocnice sme sa potom vrátili s medzinárodným štábom, aby sme zaznamenali každodenné fungovanie pôrodnice.

Ako by ste opísali svoj dokument? Čo v ňom diváci uvidia?

Film má dve línie, jednou sú rozhovory so ženami, ktoré hovoria o tom, ako prežívali narodenie svojich detí. Druhou sú nekomentované scény z bežného fungovania pôrodnice a situačné rozhovory so zdravotníckym personálom. Je akousi výpravou za zatvorené dvere pôrodníc, kam sa bežne človek nedostane. Takže divák uvidí, čo ešte pravdepodobne nevidel.

Zdroj: archív Z.L.

Natáčali ste v bratislavských nemocniciach. Bolo ťažké vybaviť si povolenie na nakrúcanie?

Povolenie sme získali tak, ako ho môže získať každý filmový štáb alebo novinár - oficiálne sme si oň požiadali. Podmienkou bolo, aby sme sa pohybovali spôsobom, ktorý nebude vyrušovať rodiace ženy a zdravotnícky personál. Ide o štátnu nemocnicu, financovanú z verejných zdrojov, preto by nemala mať problém informovať verejnosť o tom, čo sa v nej deje.

Následne chcela Univerzitná nemocnica váš dokument zakázať...Nepáčila sa im realita, ako u nich pôrody prebiehajú?

Myslím, že viac než realita samotná sa im nepáčilo, že ju film ukazuje.

Ktorý je pre vás najsilnejší moment vo filme?

Scéna, keď má matka po pôrode bábätko pri sebe. Hoci je noc, obaja sú hore a majú čas a priestor sa zoznámiť.

Zdroj: archív Z.L.

Myslíte si, že sa vám dokumentom podarí niečo zmeniť?

Už sa mu to podarilo, keďže o realite, ktorú zachytáva, komunikuje Ministerstvo zdravotníctva, Univerzitná nemocnica či médiá. Do diskusie sa zapojila aj odborná verejnosť a bežní ľudia. Pripustiť si problém je prvým krom k hľadaniu jeho riešenia.

 

Sama ste matkou. Aký pôrod bol ten váš a kde ste rodili?

Naša dcéra sa narodila v jednej z bratislavských pôrodníc, kde sa mimochodom rodí každé piate dieťa na Slovensku.

Aká bola reakcia vášho muža, keď prvýkrát videl hotový dokument?

Pre celú rodinu je narodenie dieťatka obrovskou zmenou a pre mužov je veľmi ťažké, ak sa im partnerka z nemocnice vráti v zlom fyzickom alebo psychickom stave. Často sa cítia bezmocní a zmätení. Myslím, že vtedy obom naozaj pomáha, ak stoja pri svojej žene. Tak, ako to urobil môj muž.

 Režisérka Zuzana Límová

Zdroj: Tomáš Halász

Ďakujeme za vaše názory

TV Program

09:30 Súdna sieň
10:35 EXTRÉMNE PRÍPADY
12:00 NOVINY O 12:00
10:00 INFORMÁCIE PRE TIPUJÚCICH
11:25 Moja mama varí lepšie ako tvoja
12:35 Neserte nám pestúnku II.
10:00 NEUVERITEĽNÉ! Záhady Crissa Angela IV.
10:30 Prvé oddelenie
11:00 Kosti II.
10:10 Jahôdka a jej kamaráti I.
10:35 Agi Bagi II.
10:50 Zabi nudu! II.
09:20 S tváří anděla
11:10 Belle
13:05 Okruh