Bonding je dôležitý nielen po pôrode: Telo na telo má obrovské výhody aj neskôr

Bonding je dôležitý nielen po pôrode: Telo na telo má obrovské výhody aj neskôr Zdroj: Profimedia
Viete, prečo je dôležité držať dieťatko telo na telo ihneď po narodení? Bonding má mnoho zdravotných výhod a môže posilniť zdravie dieťaťa a matky aj oveľa neskôr.

Bonding sa nazýva aj “zlatou hodinkou,” sú to prvé momenty ihneď po príchode dieťatka na svet. Práve vtedy je nesmierne dôležitý prvý kontakt – priloženie nahého dieťaťa na telo matky, kedy sa posilní sebaistota čerstvej matky a vytvorí sa silné puto medzi matkou a dieťaťom. Najnovšie výskumy však dokázali, že metóda telo na telo je ovplyvňuje mnoho vecí aj oveľa neskôr.

Odborník na bonding, Dr. Ludington povedal: "Analyzovali sme účinky kontaktu pokožky dieťaťa s pokožkou matky a sledovali sme srdcovú frekvenciu dieťaťa, rýchlosť dýchania, hladinu kyslíka v krvi a teplotu. Všetky spomínané faktory sa stabilizovali, keď bolo dieťa na hrudi matky. Týmto spôsobom sa synchronizujú srdcové frekvencie a regulujú sa biologické procesy v tele.“

Najväčšie výhody metódy „telo na telo“

Zdravý vývin mozgu dieťaťa

Koža na kožu aktivuje mozgové bunky a prispieva k zrelosti mozgu dieťaťa. Je to dôležité pre rozvoj jeho emocionálneho učenia, pamäti a nervového systému.

Znižuje riziko depresie

Matky, ktoré praktizujú metódu koža na kožu aj neskôr, majú nižšie riziko popôrodnej  depresie. Rovnako je menej pravdepodobné, že sa budú báť držať svoje dieťa, aby mu neublížili, lepšie si vybudujú dôveru a nebudú prehnane úzkostlivé.  

Znižuje prah bolesti dieťaťa

Novorodenci sú často vystavení mnohým nepríjemným a bolestivým postupom, akými sú očkovanie či krvné testy. Metódou aplikovania kože na kožu bolo preukázané tiež znižovanie bolesti, ktorú má dieťa počas lekárskych úkonov. Rovnako sú potom pokojnejší aj rodičia, čo tiež vplýva na spokojnosť dieťaťa.

Uľahčuje dojčenie

Pravidelné prikladanie nahého dieťatka na telo matky tiež prispieva k lepšiemu a bezproblémovému dojčeniu. Týmto ženám sa tvorí prirodzene viac mlieka z dôvodu, že metódou telo na telo sa uvoľňuje hormón lásky – oxytocín, ktorý má schopnosť zvyšovať tvorbu mlieka.

Dieťa je pokojnejšie a menej plače

Rovnako ako zníženie stresu a úzkosti matky, bolo dokázané aj zníženie hladiny kortizolu - stresového hormónu, ktorý dieťa produkuje. Prikladaním dieťatka na svoje telo tak dosiahnete, že bude oveľa spokojnejšie a menej uplakané.

Zdroj: Profimedia

Tipy na praktizovanie metódy telo na telo

  • Prikladajte si nahé dieťatko na telo vtedy, keď suché a teplé, napríklad po okúpaní a osušení. Najlepšie miesto je priamo na vašej hrudi. 
  • Ak je dieťa na vašej hrudi pokojné, môžete si ho tam nechať aj dlhšie. Hoci sa tak prirodzene prehreje, môžete ho prikryť tenkou dekou. 
  • Uistite sa, že má dieťatko vždy voľnú tváričku, sledujte mu nos a ústa, ideálne je, ak si uloží hlavičku nabok. 
  • Priloženie dieťatka na vašu hruď si naplno vychutnajte a nerobte pri tom nič iné. Ak vás chytí únava, radšej dieťatko položte, aby ste nezaspali. 
  • Trénujte si metódu telo na telo najčastejšie v prvých šiestich týždňoch od narodenia dieťatka. Začnite napríklad 20 minútovým intervalom aspoň päťkrát týždenne a potom môžete skúsiť pokojne aj dlhšie.
  •  Hoci túto metódu praktizujú najčastejšie matky, štúdie preukázali, že má rovnako pozitívny efekt aj na otcov. Pomáhajú im získať silnejšie puto, lepšie pochopia úlohu ženy ako matky a tiež je dokázaný znížený prah bolesti u detí, rovnako, ako to dokáže aj matka.
    Zdroj: Profimedia

Zdroj: mirror.co.uk

Ďakujeme za vaše názory

TV Program

22:30 Pokoj v duši
00:35 POLICAJTI V AKCII
01:40 Súdna sieň
22:20 Biele goliere VI.
23:10 Biele goliere VI.
00:10 Hoď svišťom
22:00 Fórky, vtipky XXVII.
22:55 ŽREBOVANIE
23:05 Dr. House VI.
22:30 Zabi nudu! II.
22:35 Tom a Keri
22:45 Fix a Foxi
22:05 Slunce, seno, erotika
23:45 Ďáblův houslista
01:45 Santa je pořád úchyl