Nie je to hračka! 3 pravdy, ktoré by ste mali vedieť o pôrode cisárskym rezom

Nie je to hračka! 3 pravdy, ktoré by ste mali vedieť o pôrode cisárskym rezom Zdroj: Profimedia/ilustračná foto
Mnohí si myslia, že porodiť dieťa sekciou je „skratka“ či úplne bezbolestný zákrok, ale nie je to tak. Tie, čo to prežili, dobre vedia, o čom je reč.

V zahraničí je veľmi „módne“ vybrať si pôrod sekciou, pretože mamičky sa nechcú vytrápiť pri klasickom spôsobe. Mnohé ženy si však neuvedomujú, že cisársky rez môže byť dokonca riskantnejší a náročnejší ako prirodzený pôrod, preto by ho žena mala podstúpiť naozaj iba vtedy, ak o tom rozhodne pôrodník.

Toto prežívajú ženy pri sekcii

1. Musia podstúpiť náročný zákrok bez prítomnosti partnera

Cisársky rez nie je ani náhodou jednoduchý úkon, ale veľký a náročný chirurgický zákrok. Tak, ako aj pri bežnom pôrode, aj pri pôrode sekciou je to veľké riziko pre matku aj dieťa. Na rozdiel od pôrodu prirodzeným spôsobom, je pri cisárskom vylúčená prítomnosť partnera, či iného rodinného príslušníka. Žena sa tak pri príchode svojho dieťatka na svet musí spoľahnúť iba sama, bez opory najbližších.

Zdroj: Profimedia

​2. Riziko hrozí aj po pôrode

Neznamená to, že ak prebehne cisársky rez a dieťa je na svete, že je všetko v poriadku. Matka musí byť na pozorovaní a či nehrozia komplikácie sa ukáže až po skončení účinku anastézy, keď žena začne opäť všetko cítiť. Mnohé ženy majú traumu aj z toho, že majú počas zákroku necitlivú polovicu tela, čiže necítia síce bolesť, ale cítia všetky pohyby a tlaky, ktoré prebiehajú počas zákroku.

3. Náročné zotavovanie

Aj pri zotavovaní si mnohí myslia, že po cisárskom je to hračka, keďže žena netrpela „tam dole.“ Nie je to však pravda. Rez na bruchu a vnútorné rany sú veľmi náročné na hojenie. Stačí iba malé preťaženie a môže sa to skončiť poriadnym zápalom. Pri starostlivosti o bábätko a domácnosť je často rana na bruchu oveľa náročnejšia ako rana po klasickom pôrode. Hojiť sa môže niekoľko týždňov až mesiacov.

Zdroj: Profimedia

 

Zdroj: yourtango.com

Ďakujeme za vaše názory

TV Program

20:35 INKOGNITO
21:45 SEDEM
22:45 SILNÉ REČI
20:35 James Bond: Jeden svet nestačí
23:20 Vikingovia III.
00:20 Karma je sviňa II.
21:00 C.S.I.: Kriminálka Las Vegas
22:00 Myšlienky vraha II.
22:55 ŽREBOVANIE
20:50 Sherm a jeho mikróby
21:05 Bobove dobrodružstvá na pláži
21:25 Sam a Max
20:15 Kurýr: Restart
21:55 Pohledný mizera
23:40 Power Rangers: Strážci vesmíru