Mačka strakatá pre najmenších: Zabaví, poučí a pomôže deťom rozviazať jazyk

Mačka strakatá pre najmenších: Zabaví, poučí a pomôže deťom rozviazať jazyk Zdroj: archív autorov
Malé deti milujú zvieratká, autá, bagre a ďalšie dopravné prostriedky. Mačka strakatá pre ne pripravila videá, v ktorých ich môžu bližšie spoznať.

Po úspechu YouTube videí Mačky strakatej sa jedno z nich - Uspávanka Žmurká, žmurká hviezdička, dostala aj do vysielania detskej televízie RiK. Úspešný projekt pre najmenšie deti teraz prichádza s dvd-ečkom Mačka strakatá pre zvedavé detičky.

“Našim cieľom je ponúknuť malým deťom a ich blízkym dospelým videá, ktorých spoločné sledovanie prispeje k rozvoju ich reči, komunikácie a poznania sveta okolo nás. Videá sú vekovo primerané - témami, dĺžkou, tempom a použitými postupmi” prezradili autori vydareného projektu, ktorých inšpirovala ich malá dcérka.

Projekt Mačká strakatá a nové DVD nám bližšie predstavil Martin Zimanyi.

Martin, predstav nám stručne Mačku strakatú. Prečo a ako vznikol tento projekt?

Keď mala naša dcéra Hanka asi jeden rok, začali sme hľadať na YouTube pesničky a videá, ktoré by boli pre ňu vhodné. Knihy ju bavili, ale v nich nie je možné ukázať dieťaťu zvieratko aj so zvukmi, ktoré vydáva. Našli sme takéto videá len na zahraničných kanáloch a Hanke sa to veľmi páčilo. Rozhodli sme sa, že pre ňu skúsime nejaké urobiť my v slovenčine. Kým sme sa “rozhýbali”, Hanka už veľmi pekne hovorila, poznala mnoho zvieratiek, a tak sme si povedali, že videá využijeme aj na to, aby sme zachytili jej vývoj, aká bola už od malička šikovná. Preto sme ju zapojili do komentovania videí. Prvé video bolo o zvieratkách z farmy - sú to zvieratká, ktoré deti poznávajú ako prvé. Aj Hanka, keďže bývame v malej dedinke pri Bratislave a máme kúsok od domu malú farmu, tak mnohé poznala “osobne”. Video sme pokusne nahrali na YouTube a čakali sme. Vôbec sme to nepropagovali. Zrazu nám tam začali chodiť pravidelne rodičia s deťmi. To nás povzbudilo a začali sme robiť na ďalších videách.

Zdroj: archív autorov

​Kto všetko tvorí tím Mačky strakatej?

Mačka strakatá je náš rodinný “projekt”. Naša teraz 2 a pol ročná dcéra Hanka komentuje svojim detským hláskom všetko, čo vidí na obraze a manželka Lucia ju dopĺňa. Prvé video nahovorila, keď mala 18 mesiacov. Ja som hudobník a zvukár, tak sú všetky videá podohraté na mieru skomponovanou hudbou. Keď sme potrebovali spev, zavolali sme našu 14-ročnú neter Simi, takže to ostalo v rodine. Videá strihám a animujem ja, postupne sa to učím, ale určite by sme sa nezaobišli bez pomoci kamarátov, ktorí nám pomáhali s grafikou.

Na svete je vaše prvé DVD, čo všetko na ňom nájdeme?

Naše prvé DVD Mačka strakatá pre zvedavé detičky vyšlo 9.12. Od januára, kedy sme dali na YouTube prvé video, sa nám ich tam nazbieralo dosť a vieme, že nie všetci ľudia pozerajú s deťmi videá a rozprávky na internete. DVD je najvhodnejší nosič s tvorbou určenou deťom, tak sme sa pustili do jeho prípravy. Deti a ich rodičia si na ňom nájdu videá o zvieratkách z farmy, z Afriky, z mora, z lesa a z rybníka. Sú tam tiež predstavené dopravné prostriedky, ktoré sú rozdelené podľa toho, kde sa pohybujú - vo vode, na zemi a vo vzduchu a jedno video sa tematicky venuje stavbe. Pri tvorbe videí sme vychádzali z toho, čo aktuálne riešila naša Hani.

Zdroj: archív autorov

Pre aký vek je DVD vhodné?

Videá sú určené pre najmenšie detičky zhruba vo veku od 12 do 36 mesiacov. Závisí to ale od toho, čo dané dieťa baví a napríklad aj od toho, v akom štádiu vývoja reči sa nachádza - či sa ešte len učí rozprávať alebo už rozpráva. Videá plynú pomaly, aby malo malé dieťa čas si každý obrázok dôkladne pozrieť a aby sa mu nič “nemihalo” pred očami. Sú v nich reálne fotky zvierat a dopravných prostriedkov, aby ich deti spoznali také, ako naozaj sú. Významnú rolu v nich hrajú reálne zvuky. Pri tvorbe sme niekedy ostali prekvapení, aké zvuky niektoré zvieratá vydávajú, napríklad taká zebra alebo líška. Pozeranie našich videí sa dá prirovnať k listovaniu v krásnej, jemne rozpohybovanej a impozantne ozvučenej knihe.

Prečo by si odporučil rodičom, aby deťom kúpili Mačku strakatú?

Myslíme si, že deti majú obrovský potenciál už od najmenšieho veku absorbovať obrovské množstvo  informácií. Bavia ich zvieratká a autá, stačí sa pozrieť s akým nadšením sledujú bager alebo smetiarske auto. Zároveň veríme, že je dôležité, aby deti spoznávali svet v jeho reálnej podobe, aby vedeli, že zvieratká nenosia šaty, nehovoria ľudskou rečou, aby poznali ich reálne farby... Až keď dieťa spozná svet taký, aký je, môže začať chápať humorné situácie, kedy sa zvieratkám prisudzujú ľudské vlastnosti a môže si postupne rozvíjať fantáziu - bude ale vedieť, čo je realita a čo rozprávka. Videá majú dĺžku okolo 5 minút, aby aj veľmi malé dieťa vedelo udržalo pozornosť.

Na našom webe www.mackastrakata.sk máme ku každému videu tip pre rodiča, čo by mohol spolu s dieťaťom pri sledovaní videa robiť. Je samozrejme ideálne sledovať videá spoločne s deťmi a rozprávať sa o tom, čo sa na obrazovke deje, pomenúvať, čo vidíme, napodobňovať jednotlivé zvuky... Ako bonus je na DVD aj časť, ktorá je bez Hankinho komentára, len so zvukmi zvierat a naviac s anglickými titulkami. Sledovanie našich alebo iných  videí by však malo byť len doplnkom k iným aktivitám, ako je čas trávený hrou, pohybom vonku, čítaním, tancovaním, kreslením... My sme  tiež vôbec nepozerali videá na internete až kým nemala Hanka asi 15-16 mesiacov a televíziu nepozerá dodnes. Technológie sú však neoddeliteľnou súčasťou nášho života  a preto sme si povedali, že ich skúsime využiť v prospech rozvoja nášho dieťaťa. Vďaka našim videám pozná naša Hanka aj veľa zvierat, ktoré nemala možnosť vidieť na živo a vie aké zvuky vydávajú.

Zdroj: archív autorov

​Aké plány máte do budúceho roka? Chystáte aj ďalšie aktivity a prekvapenia pre deti?

Určite budeme pokračovať v náučných videách, aktuálne pripravujeme video o zvieracích rodinkách s mláďatkami. Robíme aj pesničky, už teraz máme na YouTube niekoľko detských pesničiek. Manželka Lucia pre ňu napríklad urobila slovenský text na najznámejšiu uspávanku na svete Twinkle Twinkle Little star a dali sme jej názov Žmurká, žmurká hviezdička. Na našom kanáli ma veľký úspech a zapáčila sa aj dramaturgii detskej televíznej stanice TV Rik, ktorá ju zaradila do pravidelného vysielania a deti si ju mohli pozrieť každý podvečer pred spaním. Naša Hani má rada klasické slovenské riekanky, tak sme jej nanovo zaranžovali a nahrali pesničky Na cestičke roháč, Dnes je veľká paráda, my sa hráme na hada a Pláva kačka po jazere. Nahrali sme aj známu pankáčsku skladbu Ryby od skupiny Extip. Jej autor Sveťo Korbeľ bol veľmi rád, źe sme túto pesničku sprístupnili aj malým deťom. Všetky pesničky naspievala naša 14 ročná  neter Sima Bartoš, ktorá sa venuje divadlu a spevu. Náš plán na rok 2017 je nahrať celé CD s pesničkami pre deti a možno aj vyskúšať živé vystupovanie, ak bude záujem. Okrem toho píše Lucia príbehy o farbách. Už máme hotovú modrú a červenú. Pôvodne z nich tiež mali byť videá, ale aktuálne ich pripravujeme v knižnej podobe. Takže sa rodičia malých detí majú na čo tešiť!

Videá aj pesničky je možné nájsť na YouTube kanáli Mačka strakatá alebo na stránke www.mackastrakata.sk.

Pozrite si viac fotografií v galérii.

Ďakujeme za vaše názory

TV Program

05:40 Krimi
06:15 RANNÉ NOVINY
08:10 POLICAJTI V AKCII
05:25 Súdna sieň
06:10 Bučkovci 2 - Slnko, seno, dedina
07:30 Moja mama varí lepšie ako tvoja
05:00 Súdna sieň
05:50 POLICAJTI V AKCII
06:30 Profesionáli VII.
05:05 Robošváb IV.
05:30 Sherm a jeho mikróby
05:45 Bobove dobrodružstvá na pláži
06:20 Enderova hra
08:20 Vdaná nevěsta
09:55 Vánoční srdce