Prehľad všetkých druhov mlieka: Ktoré je najlepšie pre dieťa?

Prehľad všetkých druhov mlieka: Ktoré je najlepšie pre dieťa? Zdroj: ISIFA
To je otázka! Čo podávať deťom, keď sa valia rôzne a navzájom odporujúce si teórie o vplyve mlieka na zdravie detí.

Konzumácia kravského mlieka je medzi rodičmi kontroverznou témou, na ktorú existuje množstvo odlišných názorov. Okrem toho existuje zhruba rovnaké množstvo odborných aj neodborných štúdií, ktoré sú tak ZA, ako aj PROTI konzumácii mlieka deťmi... Podľa čoho sa správne rozhodnúť? Pripravili sme pre vás malú analýzu, ktorá vám pomôže zorientovať sa vo svete mlieka.

Kravské mlieko: Stop pre deti do jedného roka!

Je niekoľko dôvodov, prečo nepodávať kravské mlieko bábätkám pred tým, než dovŕšia prvý rok života. Malé bábätká nedokážu stráviť kravské mlieko, pretože ešte nemajú vyvinutý tráviaci systém. Kravské mlieko obsahuje tiež vysokú dávku minerálov a proteínov, ktoré môžu zaťažiť ešte nezrelé obličky novorodencov. Navyše, kravské mlieko neobsahuje dostatok vitamínu C, železa a ďalších látok potrebných pre bábätká. U niektorých detí to môže spôsobiť železnú anémiu, teda nedostatok železa v krvi. Koniec koncov, kravské  mlieko neposkytuje správny typ tuku, potrebný pre rast bábätiek. Niektorí rodičia dávajú kravské mlieko svojim malým detičkám už od šiesteho mesiaca a sú zdravé... Takže všetko je na zrelom uvážení každého rodiča. Neskôr sa však môže prejaviť intolerancia na laktózu v kravskom mlieku. 

Zdroj: ISIFA

Benefity kravského mlieka pre deti od jedného roka

Ako náhle dieťatko dovŕši prvý rok života a je odchované na materskom mlieku alebo alternatívnej dojčenskej výžive, tráviaci systém je už pripravený na trávenie i kravského mlieka. Kravské mlieko poskytuje bohatý zdroj vápnika potrebný pre správny rast kostí, zubov a správne zrážanie krvi a kontrolu svalov. Mlieko tiež dodáva proteíny potrebné pre samotný rast dieťaťa, karbohydráty, ktoré zásobujú dieťa energiou po celý deň. Niektorí odborníci na výživu odporúčajú kravské mlieko (ideálne bio mlieko...) ako lacnejšiu a zdravšiu alternatívu pred umelými namiešanými mliekami.

Zdroj: Profimedia.sk

Alergia a intolerancia detí na mlieko

Tak, ako aj plusy, kravské mlieko má aj svoje mínusy. U vašich malých drobcov sa môže prejaviť intolerancia alebo alergia na kravské mlieko. Aký je medzi nimi rozdiel? Alergia na mlieko znamená, že tráviaci systém bábätiek nevie spracovať proteín v mlieku. Je to veľmi častý typ detskej alergie. Deti, ktoré trpia ekzémami majú väčšiu tendenciu získať tento typ alergie. O intolerancii mlieka hovoríme vtedy, keď vaše bábätko nevie stráviť laktózu – mliečny cukor. Veľa detí vyrastie z alergie na mlieko do troch rokov svojho života.

Kozie mlieko: Vhodné aj pre malé deti?

Kozie mlieko je cennou ekologickou potravinou. Oproti kravskému mlieku obsahuje viac vitamínov, proteínov, minerálov a stopových prvkov. Tukové zloženie je veľmi podobné materskému mlieku. Hovorí sa tiež, že je účinnou zbraňou proti rakovine. Je dokonca preukázané, že kozy nikdy netrpia rakovinou, pretože si dokážu vytvárať protilátky. Podľa niektorých štúdií je vhodné aj pre skoro narodené deti vďaka obsahu kyseliny kaprínovej a kaprilovej.

Kedy zaradiť kozie mlieko do jedálnička dieťatka?

I keď má kozie mlieko takmer zázračné účinky, neodporúča sa podávať dojčatám kvôli vysokému obsahu bielkovín, tukov a minerálov, ktoré rovnako ako pri kravskom mlieku, zaťažujú obličky bábätka. Niektorí rodičia zaraďujú kozie mlieko už od šiestich mesiacov svojho dieťatka riedením s dojčenskou vodou. Odporúča sa, aby ste konzultovali toto rozhodnutie s vaším pediatrom.

Zdroj: Profimedia.sk

Ideálna je zlatá stredná cesta. Keď sa rozhodnete pridávať do stravy dieťatka kozie mlieko, tak ho dávkujte v menšom množstve. Uvidíte, ako vaše bábätko reaguje. Ak dojčíte, tak počkajte minimálne do šiestich mesiacov vášho bábätka, prípadne jedného roka.  Ak nebude mať žiadne problémy, tak sa iba utvrdíte v tom, že ste spravili správne rozhodnutie a zabezpečili komplexný balík výživy pre vaše bábätko.

Rastlinné mlieka pri alergiách a intoleranciách

Rastlinné mlieka ako sójové, ryžové, mandľové či kokosové by nemali byť nikdy vnímané ako náhrada materského mlieka či umelej materskej formuly. Neobsahujú komplexnú výživu ako kravské či kozie mlieko. No ak má vaše dieťa intoleranciu alebo alergiu na kravské či kozie mlieko, tak alternatívou sú práve mlieka rastlinného pôvodu. Rastlinné mlieka ľahko stráviteľné, bohaté na minerály, vitamíny, ale chudobné na tuky, ktoré deti potrebujú pre svoj vývin najmä do piatich rokov svojho života. Preto, ak sa rozhodnete pre rastlinné mlieka ako alternatívny zdroj náhrady pri alergii či intolerancii vášho dieťatka, tak je potrebné konzultovať s vaším pediatrom, aké výživové doplnky treba ku mlieku zabezpečiť.

Zdroj: Profimedia.sk

Resumé

Mlieko je úžasný produkt, ktorý je jedinečný svojím zložením. Pre deti do šiestich mesiacov, ideálne do jedného roka, je vhodné materské mlieko. Ak však nedojčíte, tak je vhodná umelá náhrada materského mlieka, tzv. formula.
Od jedného roka môžete zapojiť do výživy svojho dieťatka prevarené kravské mlieko alebo ešte lepšie preverené kozie mlieko zriedené s dojčenskou vodou. Ak sa prejaví u vášho dieťatka alergia či intolerancia na spomenuté mliečka, môžete ich nahradiť rastlinnými mliekami, ale až po konzultácii s pediatrom.

Ďakujeme za vaše názory

TV Program

22:45 Únos
01:00 Zdrojový kód
03:00 Noviny TV JOJ
22:20 Premature: Prebudím sa včera
00:25 Letecké katastrofy XV.
01:25 Letecké katastrofy XV.
22:55 ŽREBOVANIE
23:05 Exorcista II.
00:05 Exorcista II.
22:45 Fix a Foxi II.
23:10 Príbehy dvoch myší II.
23:35 Zabi nudu! II.
22:05 Matky na tahu o Vánocích
23:45 Yves Saint Laurent
01:25 GAL