Máte doma strašidlá? STRACH detí je skutočný, akceptujte ho!

Máte doma strašidlá? STRACH detí je skutočný, akceptujte ho! Zdroj: ISIFA/ilustračné
Začínali ste sa tešiť, že sa konečne vyspíte? Doma máte už predsa veľké deti. Ale pozor, zabudli ste na strašidlá...

Ako sa môžete zbaviť strašidiel, ktoré nechcú dať pokoj vašim deťom? Dôležité je vedieť, že strach detí na rozdiel od strachu dospelých, je reálny. Deťom sa nesnažte dokazovať realitu. Pretože ich realita je mocne popretkávaná niťami fantázie, ktorá k detstvu patrí. Strašidlá môžu ožívať na papieri a prichádzať k vám do izby. Stačí, keď je tma a začínajú sa pomaly vkrádať do snov. Potom sú aj na stoličke, pod posteľou a dokonca aj v skrini... Sú jednoducho všade. Dookola deťom vysvetľujete, že v izbe nič nie je. Nakoniec však opäť zaspávajú vo vašej posteli!

Zdroj: Profimedia.sk

Ako je to so strachom?

Detský strach je obranná reakcia slúžiaca na aktivizovanie sa pred nebezpečenstvom. Bez strachu by sme nemohli slobodne existovať. Prvý strach sa objavuje u detí v 8.-9. mesiaci veku. Ide o špeciálny druh strachu, pre deti veľmi reálny – strach z odlúčenia alebo tzv. separačná úzkosť. Dieťa v tomto veku už presne vie, kto je jeho mama a že je to samostatná bytosť. Na základe pozorovania predmetov zistilo, že veci sa strácajú, menia svoje miesto. Rovnako sa bojí, že keď sa mama presťahuje z jednej izby do druhej, nemusí sa vrátiť.

Zdroj: Profimedia.sk

Druhé obdobie strachu je v predškolskom veku. Deti vtedy zažívajú magickú fázu strachu z vlastnej predstavivosti.
Strach nie je vrodená súčasť každého človeka. Učíme sa ako strach používať a ovládať. Dieťa môže začuť v rádiu informáciu o brutálnej vražde alebo o sviatku strašidiel na zámku. Zvuk si okamžite spojí s obrazom – a na svete je celkom čudesné strašidlo.

Ak patríte k skupine žien, ktoré majú synov, prečítajte si článok práve o vás: 10 vecí, ktoré vedia len ženy, ktoré majú SYNOV

Ako postupovať pri vyháňaní strašidiel?

Detí sa môžete opýtať, ako sa tie strašidlá volajú. Ak im dáte spoločné mená, deti ich budú poznať bližšie. Všetci sa bojíme neznámeho. Známe strašidlá im už neprídu až také hrôzostrašné.

Opýtajte sa dieťaťa, čo si myslí o úmysloch strašidla. Načo chodí do jeho izby. Môžete nahlas rozmýšľať a povedať, že možno je strašilo Ignác len hladné. Dieťa sa ho už tak nebude báť.

Zdroj: Thinkstockphotos

Ak nevie dieťa ešte počítať od 1 do 10, zahrajte sa hru. Opýtajte sa ho, koľko strachu má pred strašidlami. Ak dieťa ukáže, že nad kolená – nie je to veľa strachu, ak nad hlavu – strach ho prevalcoval.

Naučte dieťa pracovať so svojím strachom. Pred spaním si spoločne predstavujte niečo pekné. Dieťa bude pokojnejšie zaspávať.

Nasmerujte pozornosť dieťaťa na niečo „nové“. Zaktivizujte nové podnety, ktoré jednak unavia psychiku a zároveň nasýtia pocit spokojnosti a radosti.

Zdroj: ISIFA

Na vyháňanie strašidiel môžete použiť vlastne vyrobený sprej na strašidlá, zapáľte pred spaním sviečku v kahančeku, pozrite sa pod posteľ a vykonajte všetky potrebné úkony na likvidáciu škriatkov, strašidiel a iných čudných stvorení. Alebo do izby dajte vášho psíka, ktorý vaše dieťatko bude strážiť.Možno na tento účel poslúži aj plyšová hračka.


Snažte sa o to, aby si dieťa poradilo so strachom samé – iba tak sa naučí zaspávať bez vás.

Nezabudnite na to, že deťom sa zíde zručnosť ovládania strachu. Určite sa im to raz v živote zíde, o to nemajte žiadny strach...

Máte tip na skvelý domáci recept? Pošlite nám ho!

TV Program

09:45 Dovidenia, stará mama!
10:25 NAJLEPŠIE SLOVENSKÉ TORTY
12:05 Americký prezident
09:05 NA CHALUPE
10:25 NOVÉ BÝVANIE
11:40 NOVÉ BÝVANIE
09:10 Áno, šéfe! USA V.
10:10 Áno, šéfe! USA V.
11:35 Učitelia v utajení
10:00 Rev a motoroví miláčikovia I.
10:25 Požiarnik Sam VIII.
10:35 Okido II.
09:55 Pomáda: Živě
12:15 Životy svatých 1/2
14:05 Příšerky pod hladinou