Výchovná metóda, ktorá odnaučí deti skákať do reči: Toto musíte vyskúšať!

Výchovná metóda, ktorá odnaučí deti skákať do reči: Toto musíte vyskúšať! Zdroj: Profimedia
Situáciu, keď vám dieťa neustále skáče do reči a nenechá vás dohovoriť, pozná snáď každý rodič. Naučte sa jednoduchý trik, s ktorým tento zlozvyk raz a navždy odstránite.

Ako často sa nahneváte, keď vás dieťa preruší uprostred rozhovoru so svojim mužom? Možno ešte nepríjemnejšie sa cítite, ak máte doma návštevu, a nemôžete bez prerušenia dokončiť jedinú vetu.

Poskakovanie, ťahanie za rukáv a neustále prerušovanie konverzácie deťmi nie je veľmi príjemné, a často sa práve z týchto dôvodov zbytočne rozčúlite.

Prečo deti neustále skáču do reči?

Musíte si uvedomiť, že deti robia všetko absolútne prirodzene, tak ako to cítia v tej chvíli. Či je to tak správne, nesprávne, a ako to urobiť inak či lepšie, to všetko ich musíte už naučiť vy.

Presne takto je to aj so skákaním do reči. Dieťa nebude čakať, kým dorozprávate príhodu svojej kamarátke, pretože ono má práve v tej chvíli niečo „dôležité“ na srdci. Je to zároveň aj absolútne prirodzený prejav, ako vám dieťa naznačuje, aby ste si ho viac všímali.

Zdroj: Profimedia

V čom spočíva výchovný trik?

Túto jednoduchú a milú metódu nám prezradila jedna z našich čitateliek, ktorá ju odpozorovala u svojej priateľky.

Sedeli spolu v obývačke a rozoberali nejakú tému. V tom k nim prišiel jej trojročný synček a chcel jej niečo povedať. Namiesto toho, aby im skočil do reči a prerušil konverzáciu, pristúpil k mame, položil jej ruku na zápästie a čakal. Mamička na znak toho, že ho zaregistrovala, chytila svojho syna za ruku a v pokoji dokončila rozhovor.

Keď ukončila myšlienku, obrátila sa k chlapcovi a spýtala sa ho, čo má na srdci.

Zdroj: mssparky.com

Ako postupovať?

V prvom rade prestaňte deti okrikovať a upozorňovať, keď vám skočia do reči. Dohodnite sa s nimi, že ak vám chcú niečo povedať práve vtedy, keď rozpráva niekto iný, stačí, ak vám ako signál položia ruku na vaše zápästie. Vy im ako signál porozumenia ruku chyťte, aby dieťa vedelo a cítilo, že o ňom viete.

Zdroj: Profimedia
Ak sú deti príliš malé, možno hneď túto metódu nepochopia, ale dajte im čas. Keď si na princíp „dotykov rúk“ zvyknete, bude to mať veľký osoh pre obe strany.

Nezabúdajte, že úlohou rodiča je dieťaťu pomôcť a učiť ho, nie trestať za niečo, o čom ešte nevie.

TV Program

20:35 INKOGNITO
21:50 INKOGNITO
23:00 Myšlienky vraha IV.
20:15 Plán úteku 2
22:20 INFORMÁCIE PRE TIPUJÚCICH
22:20 V divočine s Bearom Gryllsom
21:00 C.S.I.: Kriminálka Las Vegas VIII.
22:00 C.S.I.: Kriminálka Las Vegas VIII.
22:55 ŽREBOVANIE
21:20 Bobove dobrodružstvá na pláži
21:35 Sam a Max
22:00 Jahôdka a jej kamaráti II.
20:15 Pohanský král
22:15 Alibi na klíč
23:55 Všechny prachy světa