Ako začať svoj nový život po materskej dovolenke? Pozor na STRES

Ako začať svoj nový život po materskej dovolenke? Pozor na STRES
Aj vy ste sa už tešili, ako po materskej opäť prídete do práce? No a teraz je to tu. A vy sa idete zblázniť, lebo nič nestíhate... Ako zvládnuť prácu, domácnosť, deti?

Vrátili ste sa späť do práce po materskej dovolenke. Všetko je však zrazu úplne iné, pretože máte rodinu. Namiesto večerného vínka s kolegami či kávičky s priateľkou vás čaká ďalšia šichta: vyzdvihnutie dieťaťa zo škôlky, varenie večere, prípadne domáce úlohy so starším dieťaťom. Ako sa z toho nezblázniť?

Tiež by ste chceli trošku popracovať na svojej postave, ale na to nemôžete ani pomyslieť, pretože nestíhate dýchať, nie ešte cvičiť. Váš partner vám nevie alebo nechce pomôcť, pretože trávi v práci viac ako osem štandardných hodín denne. Ako zvládnuť rodinu, prácu a ešte si to aj užiť? Utópia? Nie, chce to iba dobrý plán.

Urobte si plán. A to hneď dva!

Urobiť si na každý deň či týždeň plán všetkého, čo musíte vybaviť podľa stupňa priorít je skvelé! Používajte plány nielen v práci, ale aj v domácnosti. Nebojte sa položiť na papier, čo všetko potrebujete urobiť počas nasledujúceho týždňa. Ak si zakladáte na tom, že každý večer varíte pre svoju rodinu, tak si napíšte vaše týždenné menu a zriaďte si nástenku, prípadne magnetky na chladničku, aby ste vaše domáce povinnosti mali vždy na očiach. Ušetríte tak čas na nákupoch - pretože urobíte jeden veľký nákup, ktorý vám môže vystačiť na niekoľko dní. Čoskoro sama uvidíte, ako vám papierový pomocník plánovania domácnosti pomôže.

Zapojte všetkých

A nielen manžela, ale aj staršie deti,  starých rodičov či dokonca bezdetných priateľov. Nikde nie je napísané, že všetko musíme spraviť samy! Ak máte manžela, partnera, priateľa, porozprávajte sa o tom, ako by mohol aj on prispieť ku chodu domácnosti. Môže ráno prípadne po práci vyzdvihovať deti, voziť ich na krúžky v niektoré dni, ak mu to pracovný čas dovoľuje. Prípadne môže niekoľkokrát do týždňa variť večeru.

Zdroj: Thinkstock

Nechajte to na iných

Snažte sa manžela motivovať, aby to bral ako spríjemnenie dňa, nie ako ďalšiu povinnosť. Ak je váš manžel vyťaženejší ako vy či vám z iných dôvodov veľmi nepomáha, možno by ste mali zapojiť staršie deti. Veďte ich k tomu, aby automaticky doma vypomáhali, prípadne pomáhali s mladšími súrodencami. Ak neexistuje ani takáto možnosť, ešte vždy sú tu starí rodičia, ktorí aj keď len raz do týždňa môžu s niečím vypomôcť. Zapojte ich, aby niektoré dni zo škôlky vyzdvihovali deti oni. Aj koláče od starej mamy sú tie najlepšie na svete a vy tak na miesto pečenia stihnete niečo iné.

Zdroj: Profimedia

Pravidelné cvičenie

Pohyb alebo cielené cvičenie nielenže vie napomôcť vašej postave, ale tým, že sa cvičením uvoľňujú hormóny endorfíny, každá psychická záťaž je vďaka pohybu oveľa prijateľnejšia. Nezabudnite do vášho plánu zakomponovať pravidelné cvičenie. Ak ste pracovne tak vyťažené, že ísť si niekam zacvičiť znamená pre vás nedosiahnuteľný sen, zakúpte si DVD a cvičte doma. Alebo choďte behať! Na beh vám stačia tenisky a behať môžete kdekoľvek. Buď skoro ráno, keď ešte všetci spia, alebo večer, keď už všetci spia... Pohyb vám vytvaruje postavu a spraví dobrú náladu.

Zdroj: shutterstock

Čas pre seba

Keď už deti spia, doprajte si aspoň polhodinku pre seba. Zaveďte si taký rituál, kedy sa venujete iba sama sebe. Prečítajte si kúsok obľúbenej knihy, ideálne motivačné myšlienky múdrych mysliteľov alebo príjemný ženský román. Ponaťahujte sa, zacvičte si. Prípadne si dajte horúci kúpeľ, výživnú masku, zažnite sviečky a zapnite obľúbenú hudbu. Stačí iba pár minúť a uvidíte, ako z vás opadne všetok stres a nabijete sa energiou.

Zdroj: Thinkstock

Zvládať každodennú prácu a domácnosť je niekedy nad ľudské sily. Dá sa to, iba to chce skvelú organizáciu a veľa trpezlivosti.

Máte tip na skvelý domáci recept? Pošlite nám ho!

TV Program

08:20 Káčerovo I.
08:45 Káčerovo I.
09:10 Pat a Mat
07:45 Súdna sieň
08:45 NOVÁ ZÁHRADA
09:55 NA CHALUPE
08:30 Dr. Dokonalý
09:45 Áno, šéfe USA III.
10:35 Áno, šéfe! USA IV.
08:15 Viking Vicky
08:35 Máša a medveď III.
08:40 Máša a medveď III.
07:30 Nine
09:40 Nádech pro lásku
11:45 Útěk ze Sibiře