Rodič–autorita alebo kamarát? Chyby vo VÝCHOVE ničia deťom hodnoty

Rodič–autorita alebo kamarát? Chyby vo VÝCHOVE ničia deťom hodnoty Zdroj: ISIFA
Hovorí sa, že žiadny rodič nemá na výchovu tie správne páky. Neraz sa stane, že krehkú hranicu medzi slobodou a možnou neslobodou dieťaťa, rodičia prekročia.

Generácia detí sa zmenila vplyvom rôznych okolností.  Dieťa sa však od podstaty veľmi nezmenilo. Jednoducho - deti sú deti. Lenže, ako predísť tomu, aby sa tie malé stvorenia necítili previnilo, aby mali zdravé sebavedomie, aby neklamali, aby z nich boli jednoducho vďační a dobrí ľudia? Je v rukách rodičov ovplyvniť život svojich deti – do akej miery?

Autoritatívna výchova

Je výchovou, ktorá viac prihliada na zákazy a rozkazy. V časoch minulých sa aj na Slovensku autoritatívna výchova niesla v duchu tradície. Dnes sa odborníci zhodli na tom, že deti z prostredia zákazov sú málo sebavedomé, majú pocit menejcennosti a neslobody. Rodičia vystupujú vo výchove ako tí, ktorí majú právo vydávať rozkazy alebo tresty.

Zdroj: import:joj

Tresty? ÁNO alebo NIE?

O fyzických a psychických trestoch sa už napísalo mnoho. Je jasné, že každý jeden trest v záujme ublížiť, je predsa zavrhnutiahodný! V prípade výchovy autoritatívnosťou sa spája, žiaľ, aj psychické a fyzické násilie. Ak by ste zo svojho okolia videli alebo poznali rodičov, ktorí ubližujú svojim deťom so zámerom ublížiť ich dôstojnosti, kontaktujte radšej sociálny úrad...

Zdroj: Thinkstock

Tradičná autoritatívna výchova

Sú vyhranené názory na extrémnu autoritatívnu výchovu. Mnohí rodičia presadzujú buchnutie, capnutie po zadku, hnev a nadávky ako súčasť práva rodiča. Hlavne presadzujú to, aby dieťa vykonávalo poslušne požiadavky rodiča. Asi žiadny rodič neprizná, že ide o rozkazy...

Zdroj: Thinkstock

V tomto prípade radia psychológovia zmierňovať aj nadávanie alebo krik. Aj rodič je len človek. V prípade, že rodič nekoná stále nahnevane, je možné sa deťom ospravedlniť. Znížiť sa na ich úroveň očí a povedať úprimne: "Prepáč." Ak je však hnev a presadzovanie moci trvalým predmetom výchovy – je treba prehodnotiť vlastné postoje k životu.

Kontrola alebo sloboda?

Či je správnejšia liberálna alebo demokratická výchova, je na zvážení každého rodiča. V každom prípade sú hlavnými pojmami týchto dvoch na sebe nezávislých druhoch výchovy: SLOBODA a KONTROLA. Asi platí, že najlepšia cesta je tá stredná. To znamená: ponechať dieťaťu slobodu rozhodnúť sa, ale vždy dieťa kontrolovať a môcť ho životom sprevádzať.

Zdroj: Thinkstockphotos

Ak rodič ukáže dieťaťu, že je viac kamarátom ako rodičom – dieťa bude pociťovať abstraktný deficit - niečo, čo nebude môcť definovať. Až v neskoršom veku mu bude sloboda zbytočná – môže mu byť dokonca príťažou. Hranice a kontrolu dieťa potrebuje, pretože takýmto spôsobom dieťa verí životu a rodičom. Necíti sa byť na všetko samé. Úplnú slobodu bez hraníc jednoducho dieťa nezvláda.

Úprimný cit  nadovšetko...

Odborníci a najmä skúsení rodičia tvrdia, že jediná a účinná výchovná metóda je láska. Deťom dávame krídla, aby sa naučili lietať, korene, aby sa vrátili a dôvody, aby zostali - zachovať tento myšlienkový vzorec je pomerne ťažké, ale isté je, že s láskou to ide jednoduchšie...

Máte tip na skvelý domáci recept? Pošlite nám ho!

TV Program

09:45 NAŠI III.
10:30 Dovidenia, stará mama! II.
11:00 Dovidenia, stará mama! II.
09:55 NA CHALUPE
11:05 NOVÉ BÝVANIE DIZAJN
12:00 NOVÉ BÝVANIE
09:45 Áno, šéfe USA III.
10:35 Áno, šéfe! USA IV.
11:45 Hľadá sa dom pre milionárov - New York VII.
09:45 Knihy od Stonožky
10:00 Rev a motoroví miláčikovia I.
10:25 Požiarnik Sam VIII.
09:40 Nádech pro lásku
11:45 Útěk ze Sibiře
14:10 Divergence