Rodič–autorita alebo kamarát? Chyby vo VÝCHOVE ničia deťom hodnoty

Rodič–autorita alebo kamarát? Chyby vo VÝCHOVE ničia deťom hodnoty Zdroj: ISIFA
Hovorí sa, že žiadny rodič nemá na výchovu tie správne páky. Neraz sa stane, že krehkú hranicu medzi slobodou a možnou neslobodou dieťaťa, rodičia prekročia.

Generácia detí sa zmenila vplyvom rôznych okolností.  Dieťa sa však od podstaty veľmi nezmenilo. Jednoducho - deti sú deti. Lenže, ako predísť tomu, aby sa tie malé stvorenia necítili previnilo, aby mali zdravé sebavedomie, aby neklamali, aby z nich boli jednoducho vďační a dobrí ľudia? Je v rukách rodičov ovplyvniť život svojich deti – do akej miery?

Autoritatívna výchova

Je výchovou, ktorá viac prihliada na zákazy a rozkazy. V časoch minulých sa aj na Slovensku autoritatívna výchova niesla v duchu tradície. Dnes sa odborníci zhodli na tom, že deti z prostredia zákazov sú málo sebavedomé, majú pocit menejcennosti a neslobody. Rodičia vystupujú vo výchove ako tí, ktorí majú právo vydávať rozkazy alebo tresty.

Zdroj: import:joj

Tresty? ÁNO alebo NIE?

O fyzických a psychických trestoch sa už napísalo mnoho. Je jasné, že každý jeden trest v záujme ublížiť, je predsa zavrhnutiahodný! V prípade výchovy autoritatívnosťou sa spája, žiaľ, aj psychické a fyzické násilie. Ak by ste zo svojho okolia videli alebo poznali rodičov, ktorí ubližujú svojim deťom so zámerom ublížiť ich dôstojnosti, kontaktujte radšej sociálny úrad...

Zdroj: Thinkstock

Tradičná autoritatívna výchova

Sú vyhranené názory na extrémnu autoritatívnu výchovu. Mnohí rodičia presadzujú buchnutie, capnutie po zadku, hnev a nadávky ako súčasť práva rodiča. Hlavne presadzujú to, aby dieťa vykonávalo poslušne požiadavky rodiča. Asi žiadny rodič neprizná, že ide o rozkazy...

Zdroj: Thinkstock

V tomto prípade radia psychológovia zmierňovať aj nadávanie alebo krik. Aj rodič je len človek. V prípade, že rodič nekoná stále nahnevane, je možné sa deťom ospravedlniť. Znížiť sa na ich úroveň očí a povedať úprimne: "Prepáč." Ak je však hnev a presadzovanie moci trvalým predmetom výchovy – je treba prehodnotiť vlastné postoje k životu.

Kontrola alebo sloboda?

Či je správnejšia liberálna alebo demokratická výchova, je na zvážení každého rodiča. V každom prípade sú hlavnými pojmami týchto dvoch na sebe nezávislých druhoch výchovy: SLOBODA a KONTROLA. Asi platí, že najlepšia cesta je tá stredná. To znamená: ponechať dieťaťu slobodu rozhodnúť sa, ale vždy dieťa kontrolovať a môcť ho životom sprevádzať.

Zdroj: Thinkstockphotos

Ak rodič ukáže dieťaťu, že je viac kamarátom ako rodičom – dieťa bude pociťovať abstraktný deficit - niečo, čo nebude môcť definovať. Až v neskoršom veku mu bude sloboda zbytočná – môže mu byť dokonca príťažou. Hranice a kontrolu dieťa potrebuje, pretože takýmto spôsobom dieťa verí životu a rodičom. Necíti sa byť na všetko samé. Úplnú slobodu bez hraníc jednoducho dieťa nezvláda.

Úprimný cit  nadovšetko...

Odborníci a najmä skúsení rodičia tvrdia, že jediná a účinná výchovná metóda je láska. Deťom dávame krídla, aby sa naučili lietať, korene, aby sa vrátili a dôvody, aby zostali - zachovať tento myšlienkový vzorec je pomerne ťažké, ale isté je, že s láskou to ide jednoduchšie...

TV Program

21:50 INKOGNITO
23:00 Myšlienky vraha IV.
23:55 Profesionáli II.
20:15 Plán úteku 2
22:20 INFORMÁCIE PRE TIPUJÚCICH
22:20 V divočine s Bearom Gryllsom
22:00 C.S.I.: Kriminálka Las Vegas VIII.
22:55 ŽREBOVANIE
23:05 Kravaťáci VII.
22:00 Jahôdka a jej kamaráti II.
22:20 Požiarnik Sam X.
22:35 Zabi nudu! II.
22:15 Alibi na klíč
23:55 Všechny prachy světa
02:00 Politické kruhy