Skoro jasno
Bratislava
Otília
12.12.2023
10 vecí, ktoré vedia len ženy, ktoré majú SYNOV
Zdielať na

10 vecí, ktoré vedia len ženy, ktoré majú SYNOV

Zdroj: Thinkstockphotos

Máte doma malé chlapčisko alebo ho práve čakáte? Tak potom sa na príchod malého čerta pripravte...

Ak sa vám narodí dievčatko, môžete sa pri jeho výchove ako matka opierať o vlastné spomienky z detstva. Ak ste vyrastali s bratom, je tu šanca, že výchovu chlapca zvládnete. Každopádne, v istých momentoch budete naozaj prekvapená. Tu je desať vecí, ktoré by ste mali vedieť o výchove chlapcov.

1. Ach, tie autíčka...

Aj keď zaobstaráte svojmu drobčekovi množstvo rôznorodých hračiek, keď raz objaví autíčko, všetko ostatné pôjde bokom. Kolesá vyhrávajú! Malí chlapci totiž milujú čokoľvek, čo sa pohybuje, letí, plachtí, má vlastný pohon a dá sa opravovať.

Je možné, že jeho prvé slovo bude „bager“ a prvá veta „Aha, tato, bager!“ Autíčka a kamióny sa vám doma budú množiť, na koberci vyrastie železničná dráha, vo vani budú plávať lodičky a občas vám do hlavy narazí helikoptéra. Chlapci to majú v krvi. Bohužiaľ, v tomto sa aj váš manžel so širokým úsmevom pridá na stranu vášho syna.

Thinkstockphotos

2. Nikdy sa nezastavia

Od okamihu, keď vám ráno o pol šiestej prídu skákať do postele, až kým večer nepadnú do postele od vyčerpania, chlapci jednoducho „fičia“. Niekedy sa zdá, že majú len dve rýchlosti – rýchlo a ešte rýchlejšie. To znamená, že v jednom okamihu môže vaše batoľa sedieť na dlážke a minútu triasť hrkálkou, no len čo otočíte hlavu, už na seba zhadzuje obrus z jedálenského stola plný riadu.

Keď chlapca vezmete na prechádzku, bude behať. Behať a narážať. Stále a všade. Do ľudí, do stromov a vy budete mať neustále strach, či si neublíži. To pretrvá cez pubertu až do dospelosti, keď vymení odrážadlo za skateboard, skúter či štvorkolku.

3. Nakupovanie je jednoduchšie

Legíny, pančušky, šaty, sukničky, blúzky, čelenky, sponky, sandálky, náušničky – zoznam malých krásnych vecičiek, ktorými môžete parádiť svoju malú slečnu, je nekonečný. A drahý! Ale keď máte chlapca, je to oveľa jednoduchšie. Nosia nohavice, rifle, kraťasy, tenisky, svetre a tričká (s dlhým alebo krátkym rukávom v závislosti od ročného obdobia) a všetko sa so všetkým dá kombinovať.

Občas možno pribudne nejaká tá košeľa. Ale to je všetko. Možno budete v obchodoch závidieť množstvo plných regálov šiat pre dievčatá, no výhoda chlapca je, že usporíte peniažky, nebudete mať nervy, čo mu s čím obliecť a namiesto zdĺhavého nakupovania, budete mať viac času pre seba.

4. Porovnávanie „výbavy“ čakajte veľmi skoro

Chlapci sa so svojím „nástrojom“ hrajú takmer od narodenia, nehovoriac o detskej erekcii! Ale šokujúce je, že keď váš drobček začne hovoriť spôsobom „moje je väčšie ako tvoje“, začne sa aj prirovnávanie typu: „Ocko, ty máš ale veľký pipík!“, „Môj pipík je malý!“, „Môj pipík je väčší ako tvoj!“, „Mama nemá pipík, ako ciká?“ Treba to brať s úsmevom, veď sa aspoň naučí základné pojmy.

Thinkstockphotos/ilustračné

5. Chlapci sa prejavujú fyzicky

Kým dievčatká zvyknú byť bojazlivejšie, ale aj pokojnejšie a opatrnejšie, u chlapca to neplatí. Vyjadrujú sa svojou fyzickou stránkou - skákanie po nábytku, vzájomné otĺkanie sa, objatia, ktoré končia súbojom telo na telo. Hra na „boj“ je mnohokrát forma, ako vyjadrujú svoju náklonnosť.

Netreba sa báť, je to normálne a experti tvrdia, že aj zdravé. Takáto fyzická interakcia môže podporiť pozitívne vzájomné vzťahy, dobrý pocit z vydanej energie a tiež zvyšovanie inteligencie. Treba si zachovať chladnú hlavu, aj keď váš dom vyzerá ako po bombovom útoku.

6. Neporovnávajte chlapcov s dievčatami

Dievča v rovnakom veku dokáže tíško sedieť a hrať sa s plastelínou aj 45 minút vkuse a váš chlapec je ako energetická guľa bez známok opotrebovania?! Je to normálne. Dievčatá všeobecne dosahujú vývinové míľniky skôr ako chlapci. Je to tak aj v základných zručnostiach - ako napríklad čítanie alebo sedenie v pokoji. Hlavne sa nesnažte ich porovnávať, váš chlapec určite nie je zaostalejší. Každý sa vyvíja svojím vlastným tempom – na hranici dospelosti sa všetko vyrovná!

7. Pravidelné výlety na pohotovosť

Chlapci a obývačkové konferenčné stolíky sa nemajú navzájom v láske. Vždy dôjde k nejakému stretu. A to nielen so stolíkmi, stačí aj roh postele či hrana nábytku. Pri energii, ktorú v sebe chlapci majú a nutnosti ju zo seba dostať, príde často k úrazu. Nebezpečné situácie treba predvídať. Poobzerajte sa doma a ostré hrany odstráňte, zahlaďte. Na trhu je k dispozícii množstvo chráničov. Lepšie vopred investovať, ako potom utekať na pohotovosť.

8. Aj chlapec potrebuje objatie

Muži nemajú radi túlenie a mojkanie sa. Ale určite voči tomu nemajú ani averziu. Jednoducho to nutne nepotrebujú. Malí chlapci však bozky, objatia a túlenie sa milujú. Po pravde, objatie je najlepším liekom na akýmkoľvek spôsobom zraneného či zroneného chlapca. Poriadne ho stisnite a uvidíte, že všetky slzy, hnev a zúrivosť pominú. V neskoršom veku mu tak môžete pomôcť identifikovať vlastné emócie – „Bol si nahnevaný, keď si spadol, čo sa stalo?“

9. Roztrhané oblečenie

Všetko má svoje pre aj proti. Jednoduché nakupovanie má tiež svoju daň. Pri nakupovaní síce nemusíte veľa rozmýšľať, no zato musíte kupovať väčšie množstvá. Chlapci dokážu neuveriteľným spôsobom oblečenie dotrhať, zašpiniť, či stratiť. Dotrhané nájdete nielen nohavice, ale možno aj pyžamo.

Budete prekvapení, ako rýchlo sa chlapci dokážu zašpiniť – od trávy, blata, špagiet, farby a nájdete aj celkom neidentifikovateľné škvrny. Chcete radu? Kúpte si kvalitný prášok a prostriedok na odstraňovanie škvŕn. Aj keď tie najkrajšie veci šatníka sa im podarí zašpiniť vždy natrvalo. To treba zavrieť oči a poriadne sa nadýchnuť.

Thinkstockphotos

10. Chlapci milujú svoje matky

Aj keď sa počas detstva zdá, že všetok čas chlapcov zaberajú len autá, stroje, kamaráti a nevinné šarvátky, je viac než isté, že pevným bodom v ich živote je matka. V ich detstve možno budete závidieť mamičkám s dcérkami, ako cupitajú spolu na nákupy a obed.

Ale je tiež pravda, že dievčatá prichádzajú skôr do puberty a s tým do rodiny prichádzajú problémy s trucovaním, dochádza k hádkam a tichej domácnosti. Silné puto medzi matkou a dcérou poľavuje. U chlapcov je to inak. Oni svoje matky milujú nech sa deje, čo sa deje. Je medzi nimi silná láska a tá pretrváva cez dospelosť až k starobe.

Chlapci sa už ako bábätká ľahko identifikujú so svojimi otcami... Dôkaz v článku: Chlapček je hotový z televízneho ovládača: Pozrite sa na tú radosť!

Súvisiace články

Najčítanejšie