Sú tu prázdniny: Ako vyplniť čas pubertiakom a nebyť trápnym rodičom?

Sú tu prázdniny: Ako vyplniť čas pubertiakom a nebyť trápnym rodičom? Zdroj: Thinkstock
Pre dieťa nie je nič horšie, ako keď sa k nemu rodičia správajú detinsky. Uznajte, obdobie puberty si predsa vyžaduje nejakú úroveň. Vymysleli ste im už seriózny program?

Počas prázdnin sa mnohí rodičia obávajú toho, ako budú ich deti tráviť voľný čas. Niet sa čomu čudovať...

Tínedžeri vedia svoje: Majú dosť rozumu

Je to krutá pravda, pre svoje deti ste jednoducho z času na čas trápnymi rodičmi! Teda aspoň v období puberty. Deti sa už v predškolskom veku tak trochu hanbia za rodičov. Našťastie, ešte nemajú dosť rozumu na to, aby sa snažili riadiť vlastný život. Zato v puberte majú sebavedomia a rozumu až príliš. Bozk na rozlúčku pred školskou bránou môže byť pre dospievajúce dieťa doslova sabotážou.

Všetci rodičia sú trápni!

Idete nakupovať so svojím pubertálnym synom alebo dcérou šaty. Nazriete im v obchode do kabínky? Chyba! Ste pre nich jednoducho trápni. Vôbec ste si neuvedomili, že sa mohli „všetci“ pozerať!?

  • Trápne je aj to, že rodičia používajú na písanie SMS ukazovák a nie palec.
  • Vaše deti majú vzadu v aute kamarátov a vy si bez hanby pospevujete? Pripravili ste si ďalší atentát.
  • Dávate si pusu s manželom alebo sa ráno šteklíte? Nečudujte sa, keď vaše pubertálne dieťa zatvorí dvere a pomyslí si, že ste trápni.
Zdroj: Thinkstock
  • Keď sa pýtate detí, ako sa majú, čo je nové v škole – to je trápne.
  • Trápne je aj to, ako sa obliekate, ale nepokúšajte sa zmeniť si šatník. Ak si kúpite niečo mladistvé, budete ešte trápnejší.
  • A samozrejme si dávajte pozor aj na to, aby ste na sebe nemali šaty ešte z obdobia pred naším letopočtom.
  • Naozaj trápne je aj to, ak otvoríte dvere kamarátovi, i keď ste netušili, kto je za dverami. Pubertálne deti niekedy veria vo vaše jasnozrivé schopnosti.

Ako neostať v ich očiach ako diktátor?

Možno by ste im najradšej nalinajkovali prázdniny podľa vášho plánu, lenže majte na pamäti, že majú vlastný názor a túžby.

Skúste sa dieťaťa opýtať ako si predstavuje prázdniny. Zdroj: Thinkstock

„Základ toho, aby sa deti nepofľakovali po ulici, je, aby sa ich rodičia pýtali a ponúkali im možnosti. V prípade, že dieťa nevie, čo by chcelo robiť, je dobré prejsť si ponuky a vydiskutovať ich spolu s dieťaťom,“ povedala pre Prezenu.sk skúsená odborníčka na komunikáciu s tínedžermi Bibiana Helexová. Keďže svoje deti už poznáte, môžete citlivo zhodnotiť (za účasti dospievajúceho), či bude pre neho fotografovanie alebo športová aktivita to pravé.

Čo nerobiť alebo ako nevytvárať dusné prostredie

Je to tak, mládežníci sa niekedy cítia ako neslobodní a rodičov považujú za svojich otrokárov. V prípade, že ste zvolili alternatívu brigády, aby ste spojili príjemné s užitočným, najprv to preberte so svojím potomkom. „Ak chce dieťa samo pracovať počas letných prázdnin, vždy je správne overiť si danú pracovnú ponuku kvôli bezpečnosti,“ upozorňuje skúsená psychoterapeutka.

Kontrola na festivale alebo stanovačke sa nevypláca!

Možno si myslíte, že je celkom prospešné kontrolovať dieťa svojimi častými telefonátmi. Je to však veľmi nesprávna reakcia. „Dôležité je vedieť, s kým sa dieťa zabáva, kam presne ide a kedy daná akcia skončí. Je potrebné celú akciu overiť a zabezpečiť podľa dohody s deťmi odvoz (či príde taxíkom alebo pre deti prídu samotní rodičia),“ vysvetľuje Helexová.

V každom prípade je potrebné s dieťaťom komunikovať a dôverovať mu. „Dieťa, ktorého rodičia neustále kontrolujú, si radšej vypne mobil, a to aj za cenu trestu. Pokiaľ je zábava v plnom prúde, nechce sa zaťažovať,“ úsmevne dodala odborníčka.

Ďakujeme za vaše názory

TV Program

05:40 Krimi
06:15 RANNÉ NOVINY
08:35 Súdna sieň
05:00 Cestovanie v čase
05:20 POSTAVÍME, OPRAVÍME, ZVEĽADÍME
05:50 Súdna sieň
05:00 Súdna sieň
05:50 Panelák
06:35 Profesionáli III.
05:10 Ferdo Mravec
05:35 Jahôdka a jej kamaráti II.
06:00 Marvin, stepujúci koník I.
05:30 O myšce a medvědovi
07:05 Kdybych měl křídla
08:45 Lásce v patách