5 viet, ktoré určite nehovorte kamarátke po rozvode

5 viet, ktoré určite nehovorte kamarátke po rozvode Zdroj: Thinkstockphotos
Hovorí sa, že rozvod je preto taký drahý, pretože stojí za to! Lenže v praxi to celkom tak nevyzerá, pýtame sa ľudí po rozvode presne to, čo nechcú...?

Po rozvode to v rodine môže vyzerať rôzne. Respektíve rodina už neexistuje. Existuje len zvláštny pokoj, ktorý však možno nazvať skôr nestabilnou pseudorovnováhou. Hnev a slzy sa striedajú s pocitom ľahkosti a aj jednoduché otázky vás vytrhnú z ťažko nadobudnutej rovnováhy. Najhoršie sú práve tie otázky! Väčšinou sú za ne zodpovedné priateľky, kolegyne či známe. Takže dámy, čo sa určite nepýtajte priateľky, ktorá má po rozvode?

1. Vyhnite sa škatuľkovaniu

Ak vám prvé napadne, že veď aj tak neboli spolu šťastní, a máte to už-už na jazyku, zdržte sa podobných klišé komentárov. Veta typu: "Aj tak pre teba nebol dosť dobrý," alebo: "nezaslúžil si ťa," naozaj nepomáhajú. Ani hovoriť  o tom, že minule boli spolu „takí zlatí“ nie je to pravé... Zastavte sa. Vaša priateľka je teraz dosť frustrovaná. A jediné, čo potrebuje, je prítomnosť niekoho, kto nebude hodnotiť.

2. Pýtate sa: Kde sa stala chyba?

Otázky typu: prečo sa vlastne rozviedli a prečo spolu o tom všetkom nekomunikovali, a prečo nevyhľadali manželskú poradňu, už rovnako nie sú na mieste. Veď ONA o problémoch dozaista vedela a chcela ich vyriešiť, lenže sa prosto museli rozviesť. V prípade, že sa začne obhajovať, že sa to už nedalo vydržať, tak zastavte. Dajte priestor svojej empatii a skúste si predstaviť, čo asi prežíva.

Zdroj: Thinkstockphotos

3. Mala si dobrého právnika?

Ak sa budete pýtať na detailné okolnosti, medzi ktoré patrí aj právnická otázka, tak ste trochu (teda viac než dosť) drzí. Ak sa to opýtate niekoho z rodiny, tak sa to dá pochopiť, vo viere, že chcete svojej blízkej duši finančne pomôcť. Lenže pokiaľ ste „len“ známa, tak si dajte spiatočku. Vec alimentov, súdenia sa, je vec veľmi intímna. Skôr sa môžete opýtať na to, ako sa priateľka rozhodla nasmerovať svoj ďalší život.

4. Už to medzi vami škrípalo, však? 

Pokiaľ si pripadáte ako Veštica Somezda a máte pocit, že viete všetko vopred, tak to nemusíte hovoriť kamarátke. Slová ako: „ja som tušila, že to medzi vami nedopadne dobre“ nie sú na mieste. Veď po rozvode musí toho dotyčná veľa znášať a vedieť to, čo MALA vedieť už pred tým, a vy ste sto vedeli už dávno, je na hlavu. Veci netreba vedieť, ale žiť. Preto sa v konečnom dôsledku snažte priateľku po rozvode motivovať a podporiť. Po prípade jej pomôcť s deťmi, keď nebudete stíhať.

Niekedy je mlčanie vhodnejšie, než neustále vypytovanie sa. Zdroj: Thinkstockphotos

5. Zvedavé otázky pre účel analýzy

V každom prípade sú ženy, ktoré sa rozviedli, skvelými lektorkami pre iné nespokojné ženy. Dámy, ktoré sa pohrávajú s otázkou rozvodu, majú potrebu vŕtať sa vo vzťahoch iných žien, aby si potvrdili svoj stav. A tak si zo ženy po rozvode urobia prípadovú štúdiu. Ak máte nebodaj vy tiež takéto tendencie, uvedomte si, že to nie je o vás. A nechajte dotyčnú vydýchnuť. 

Prečítajte si príbeh ženy, ktorej sa rozpadlo manželstvo len preto, lebo zarábala viac peňazí než partner: Príbeh Eriky: Zarábala som viac, manžel to nezniesol!

Ďakujeme za vaše názory

TV Program

05:40 Krimi
06:15 RANNÉ NOVINY
08:35 Súdna sieň
05:00 Cestovanie v čase
05:20 POSTAVÍME, OPRAVÍME, ZVEĽADÍME
05:50 Súdna sieň
05:00 Súdna sieň
05:50 Panelák
06:35 Profesionáli III.
05:10 Ferdo Mravec
05:35 Jahôdka a jej kamaráti II.
06:00 Marvin, stepujúci koník I.
05:30 O myšce a medvědovi
07:05 Kdybych měl křídla
08:45 Lásce v patách