Aj muži majú KOMPLEXY: V čom sa líšia od ženských?

Aj muži majú KOMPLEXY: V čom sa líšia od ženských? Zdroj: Thinkstockphotos
Ľudia, ktorí ľutujú len samých seba a nedokážu si priznať vlastné chyby, sú často nešťastné bytosti. Za všetko môžu komplexy. A máme ich všetci! Muži či ženy!

Komplex menejcennosti si mnohí z nás nechcú priznať. Či už sú to ženy alebo muži. Poďla Alfreda Adlera, rakúskeho psychológa, je komplex prameniaci z vedomia závislý od okolia, je spojený so snahou túto závislosť meniť. Chce zakryť svoju menejcennosť získaním určitej sociálnej moci. Ak zlyhá, človek uniká do neurózy.

Ako sa komplexy prejavujú

Keď sú vám určité postoje či názory na vašu osobu nepríjemné, je to preto, lebo si ich často uvedomujete, no nechcete priznať. Komplex menejcennosti sa spája s necitlivosťou na kritiku, ale aj s prílišnou kritikou voči ostatným. Bežným javom, kedy sa komplex vyplavuje na povrch, je súžitie partnerov alebo práca. Treba povedať, že komplex má každý jeden z nás. Nie každý s ním vie žiť alebo ho prekonať.

Životná koučka alebo, ako sama o sebe hovorí - sprievodkyňa na ceste životom, Janette Šimková, vie, že muži hľadajú to, čo doma nemajú. Zdroj: Michal Drapák

Aké sú komplexy žien?

 • Komplex z toho, ako vyzerá, privádza ženu do frustrácie a cíti sa menejcenná.
 • Neustále sa porovnáva s inými ženami. Chce to, čo majú ostatné. Nevie sa vymaniť zo začarovaného kruhu, ako získať to, čo nie je možné vlastniť.
 • S výzorom súvisia aj peniaze. Žena túži po nelacných kozmetických zákrokoch, ktoré jej dokáže dať dobre situovaný muž.
 • Peniaze: Ak ich žena nemá, často závidí iným dámam, ktoré mali to šťastie a „zbalili“ boháča. Mysliac si, že ho zviedli len krásou. Z toho dôvodu zakomplexované ženy „potrebujú“ dobre vyzerať.
 • Mnohé ženy neveria kvôli svojmu výzoru, že ich môže niekto naozaj milovať. Odmietajú lásku, pretože ich sebealáska je ničivá. A s tým súvisí komplex z mužov.

Aké sú komplexy mužov?

 • Muži si svoje sebavedomie zakladajú na moci a postavení. S tým súvisia peniaze. Ako muž sa musí vedieť postarať o celú rodinu.
 • Muži, ktorí nedosiahli vysoké postavanie, sa cítia v spoločnosti uznávaných mužov nepríjemne.
 • Ak majú muži majetnícky vzťah ku žene, je to preto, lebo si myslia, že o ňu môžu prísť. Majú strach z toho, že príde niekto lepší, krajší a bohatší.
 • Aj mužov trápi výzor, síce nie v takej miere ako ženy. Zväčša im znepríjemňuje život nízky vzrast. Chlapi sa potom boja, že si nebudú môcť nájsť ženu snov a založiť si rodinu.

Mnohí z nás trpia komplexom menejcennosti, ibaže na nich väčšinou nevieme pracovať. Barikáda, ktorú nevieme prekonať alebo odstrániť, nám strpčuje život. Prečo to tak je?

„Každý z nás sa len neochotne vzdáva predstáv o sebe samom. Z praxe môžem potvrdiť, že bez toho, aby sme sa vzdali starých predstáv, nedokážeme ďalej rásť.  Je to neraz bolestivý a strastiplný proces,  naučiť sa zbavovať strnulých predstáv o tom, kto si myslím, že som,“ upresňuje lifekoučka Janette Šimková.  

Ako bojovať s komplexom, ktorý ničí životy všetkým?

Na všetko existuje liek, a preto aj na komplexy, čoby chorobu človeka, sa nájde recept. „Kľúčová je pre nás viera v seba a v to, že som tým, kým mám byť, a som plne vybavený k tomu (nech je to čokoľvek), čo mám so svojím životom robiť.  S takýmto postojom sme potom autentickí a nepotrebujeme sa štylizovať do póz  – vychádzame len z úprimného sebaprijatia,“ upozorňuje skúsená sprievodkyňa na ceste životom.

Zahoďte starosti v podobe komplexov a žite konečne tak, ako si to prajete. Zdroj: Thinkstockphotos

Janett Šimková poradí všetkým ľudom, ktorým komplex jednoducho prekáža. A chcú jednoducho s tým niečo urobiť.

Ako protijed komplexu pôsobí zdravá miera prijatia seba samého. Ľudia, ktorí majú zdravú mieru sebaprijatia v každodennom živote, sa vyznačujú tým, že:

 • Sú šťastní – nepotrebujú na to žiadny dôvod, podmienky, ani niekoho, kto by ich šťastnými robil. Je to ich postoj a nastavenie mysle.
 • Sú vždy pripravení na to, aby boli milovaní a chválení – neobávajú sa, že ak by ich niekto skutočne spoznal, nemal by ich rád.
 • Sú sami sebou – nenasadzujú si masky, ani  nehrajú určitú rolu tak dlho, že potom nevedia, kde končí maskovaná rola a kde začína ich skutočné ja.
 • Prijímajú sa takí, akí sú práve teraz – nezdržiavajú sa v minulosti analyzovaním chýb, ani neutekajú do budúcnosti, aby si vytvárali ilúzie.
 • S ľahkosťou sa smejú sami sebe – priznávajú svoju vlastnú zraniteľnosť a pochabosť, lebo vedia, že byť dobrými znamená priznať si, že mám tiež svoje hranice.
 • Vnímajú a napĺňajú svoje potreby - sú pozorní k potrebám druhých, ktorým často s veľkým pochopením pomáhajú, ale bez dlhotrvajúceho pocitu ľútosti hovoria druhým nie, keď to tak cíti.
 • Nesú za svoje rozhodnutia zodpovednosť – robia to, čo považujú za správne a primerané, nie to, čo si myslia alebo hovoria druhí ľudia.
 • Sú asertívni - majú rešpekt voči sebe samým, ako aj k ostaným a otvorene a poctivo vyjadrujú svoje názory.

V prípade, že ste spozorneli a chcete sa vymaniť zo svojho životného komplexu, vám držíme prsty! Nech ste presné také, akými sa cítite byť vo vnútri: Krásne a šťastné.

Prečítajte si článok o tom, či je vaša sebaúcta a sebavedmie v poriadku tu: Ste dostatočne SEBAVEDOMÁ žena?

Ďakujeme za vaše názory

TV Program

05:40 Krimi
06:15 RANNÉ NOVINY
08:35 Súdna sieň
05:45 Súdna sieň
06:40 Súdna sieň
07:50 Profesionáli II.
05:35 Panelák
06:20 Profesionáli II.
07:00 Kutyil s.r.o. II.
06:00 Marvin, stepujúci koník II.
06:15 Timothy ide do školy II.
06:40 Zubor Pompík
05:55 Příliš pozdě na loučení
07:35 Belmondo
09:30 Holka k sežrání