Ste dostatočne SEBAVEDOMÁ žena?

Ste dostatočne SEBAVEDOMÁ žena? Zdroj: Thinkstockphotos
Mať zdravé sebavedomie je veľmi dôležité. Bez neho sa žije ťažko. Zistite, ako ste na tom vy!

Neviem to. Nedokážem schudnúť. Nebudem mať nikdy dom, po akom túžim. To sú len niektoré z výrokov, ktoré prezrádzajú o človeku, že mu chýba sebavedomie. Ženy sú prirodzene citlivejšie a aj preto sú často menej sebavedomé než muži. Prečítajte si názory spriedvodkyňe na ceste životom - životnej koučky Jannete Šimkovej, ktorá vie o ženskej duši mnoho.

Znížené sebavedomie: Ako sa prejavuje?

 • Ženy neveria, tže majú v sebe všetko potrebné na to, aby boli také, aké chcú byť. Pochybujú o tom, že vo svojom vnútri  sú už také, aké by mali byť.
 • Pri neustálom posudzovaní a hodnotení toho, aké sú a aké by mali byť, im robí problémy vyjadriť svoje pravé ja a byť samé sebou.
 • Strachujú sa, že keby sa rozhodli žiť podľa seba, prídu o podporu ľudí zo svojho okolia. Radšej sa dobrovoľne uväznia, než aby revoltovali.
 • Prílišne sa spoliehajú na zaručené a rýchle riešenia, ktoré keď nezafungujú, utápajú sa v pocite frustrácie.
 • Bagatelizujú svoje schopnosti a podceňujú vlastné vnútorné zdroje, ktorými si dokážu samé pomôcť. Chýba im guráž objaviť v sebe ženu, ktorá je jedinečným darom pre seba, aj pre druhých.
 • Neuvedomujú si, čo im dáva v živote zmysel a aké hodnoty sú pre ne najdôležitejšie. Nenačúvajú hlasu srdca a popierajú svoje potreby.
 • Kritická a negatívna spätná väzba od muža žene nahovára, že nie je v poriadku. Tento tlak zapríčiní, že cíti povinnosť byť takou, akou by mala byť podľa muža a keď sa jej to nedarí, považuje to za zlyhanie
 • Pri zníženej sebaistote ide o prehliadanie samých seba, svojich potrieb a záujmov. Je to vnútorné nastavenie, kedy sú všetci ostatní dôležitý, iba ja nie.
Životná koučka alebo, ako sama o sebe hovorí - sprievodkyňa na ceste životom, Janette Šimková, vie, že muži hľadajú to, čo doma nemajú. Zdroj: Michal Drapák

Aká je žena, ktorá verí v samu seba?

 • Ľahšie sa vyrovnáva so životnými ťažkosťami a zlyhaniami, ustojí „turbulencie“ a s väčšou flexibilitou nadobúda duševnú rovnováhu. To sa premietne do toho, že robí uváženejšie rozhodnutia, je ochotná vyskúšať nové spôsoby konania, učiť sa zo svojich aj cudzích chýb a nadobúdať tak odvahu pre možné výzvy v budúcnosti. Vďaka tomu rozvíja svoje silné stránky a úspešne sa vyrovnáva so zmenami.
 • Sebavedomú ženu charakterizuje vysoká sebaúcta je určitou poistkou proti mravne narušenému správaniu, ochranou pred manipuláciou či zneužívaním zo strany druhých ľudí, ochranou pred sebapoškodzovaním (napríklad zneužívaním návykových látok, anorexiou a bulímiou).
 • Pre sebavedomie ženy je rozhodujúca sebaúcta, ktorá je tvorená rozdielom medzi vnímaným ja (sebaprijatie) a „ideálnym“ ja. Keď má žena pohľad na samú seba blízky tomu, aká by chcela byť, potom má zdravú sebaúctu. Podotýkam, že „ideálny“ neznamená „dokonalý“. Žena s nízkou sebaúctou si však ľahko vytvorí nerealistické vnímanie toho, aká by chcela, alebo aká by mala byť. 

Čo je to vlastne sebavedomie?

Sebavedomie je o vedomí toho, že moje názory, myšlienky a konanie majú hodnotu a že mám právo na ich vyjadrenie, rovnako ako mám právo byť sama sebou a že to má zmysel.Ja osobne vnímam, či je niekto sebavedomý aj podľa toho, že si verí vo všetkom, čo dokáže urobiť a nestará sa o to, čo urobiť nemôže.

Ďakujeme za vaše názory

TV Program

05:40 Krimi
06:15 RANNÉ NOVINY
08:35 Súdna sieň
05:45 Súdna sieň
06:40 Súdna sieň
07:50 Profesionáli II.
05:35 Panelák
06:20 Profesionáli II.
07:00 Kutyil s.r.o. II.
06:00 Marvin, stepujúci koník II.
06:15 Timothy ide do školy II.
06:40 Zubor Pompík
05:55 Příliš pozdě na loučení
07:35 Belmondo
09:30 Holka k sežrání