Samovražda matky: Ako ju spracovať?

Samovražda matky: Ako ju spracovať? Zdroj: Isifa
Môže sa vôbec dieťa vyrovnať s tým, že sa jeho matka rozhodne dobrovoľne zabiť? Ako sa o smrti s deťmi rozprávať a ako zmierniť traumu?

Posledným prípadom, ktorý šokoval širokú verejnosť, je prípad Ivety Bartošovej. Rozhodla sa vziať si život a nechala tu milovaného syna Artura (17), ktorému nechala odkaz: "Milujem Ťa nadovšetko. Si dospelý a nestratíš sa. Odpusť mi, ja už nemám silu ísť ďalej. Dom je tvoj a peniaze, ktoré mi ostali, tiež. Milujem Ťa, Tvoja mama."

Čo prežívajú deti tých, ktorí sa dobrovoľne rozlúčili so životom? Je vhodné povedať deťom krutú pravdu alebo ju treba dávkovať? Smrť je sčasti neprijateľná skutočnosť. Je to proces prijímania bolesti. A vyžaduje si vždy čas a lásku. Skúsenosť prežívania zármutku je významná. Každý si ňou musí prejsť. Aj tí najmenší. I keď im nechceme ukázať zlú stránku života, musíme im dovoliť prijať pravdu. Predostrieť však pravdu tak, aby nezavinila traumu na celý život, je neľahké.

Smrť matky je pre dieťa je hrozná!

Ako sa s dieťaťom rozprávať o smrti rodiča, je vždy závislé od veku, rozpoloženia a individuality dieťaťa. Hovoriť o smrti a netabuizovať ju, znamená vytvoriť priestor na hojenie bolesti.

„Ak sa pred dieťaťom nebude otvárať otázka smrti (iného blízkeho), tak tabuizovanie témy ho prinúti, aby sa s problémom vyrovnalo samo. Pokiaľ sa bude o probléme rozprávať, tak dieťa môže smrť spracovať spolu s blízkymi,“ vysvetľuje detská psychologička Júlia Varholiková a dodáva: „Veľmi dôležité je hlavne odpovedať na otázky, ktoré dieťa kladie,“ upozorňuje.

Čo však v prípade smrti, ktorá je medializovaná? Tak to je pre dieťa naozaj ťažkou skúškou. Preto sme sa detskej psychologičky opýtali na to, či môže byť dieťa ochránené pred mediálnymi správami. „Dieťa sa predsa môže vonku, v škole dostať k týmto informáciám.  Nie je predsa možné zatajiť skutočnosti, keď majú spolužiaci internet v tablete či mobile a podobne. Ak sa dieťa dozvie pravdu zvonku (o skutočnostiach smrti, bulvarizácií usmrtenia), tak dieťa sa bude s problémom vyrovnávať samo.

Ako sa vyrovnať s tlakom informácií?

Skutočnosť, že by sa dieťa dozvedelo takúto informáciu v situácii bez akejkoľvek podpory, ho zaťaží ešte väčšmi. Okrem veľmi zraňujúcej témy smrti rodiča sa k tomu môže pridať navyše nedôvera v ľudí (hlavne pokiaľ sa jedná o blízkych), ktorí sa snažili tuto vec zatajiť,  pocit bolestnej osamelosti sa tak môže ešte viac prehĺbiť, môže cítiť hnev voči okoliu a svetu, môže sa cítiť oklamané, môže vzniknúť aj pocity viny, že si to nevšimol," vysvetľuje Varholíková.

Neutajovať spomienky

Pokiaľ sa dieťa na matku, či inú zosnulú osobu pýta, je treba odpovedať. Tak tiež sa nevyhýbajte miestam, témam alebo spomienkovým veciam či odkazom po smrti. Dieťa sa týmto spôsobom vyrovnáva so smrťou.

Viac o samovražde slávnej Ivety Bartošovej sa dočítate TU: Iveta Bartošová je mŕtva: Môže za to depresia!

Iveta Bartošová spáchala samovraždu: Pozrite si momenty, keď ešte bola šťastná

Keď bulvár zabíja: Iveta Bartošová je ďalšia v poradí

Skutočný príbeh Ivety Bartošovej

Bojovala so smrťou, Bartošovej (†48) vyšiel piaty pokus...

TV Program

22:40 DOSPELÝM NA MIKULÁŠA: PREMIÉRA: Päťdesiat odtieňov temnoty
01:25 Hranica smrti
03:25 Krimi
22:35 Hranica smrti
01:15 Agent I.
02:10 Agent I.
23:05 Exorcista II.
00:05 Vraždiace páry VII.
01:05 Vraždy cez sviatky
23:15 Fix a Foxi
23:40 Timothy ide do školy II.
23:55 Zabi nudu! II.
22:20 Bavme se o sexu
00:15 Domino
01:40 Cesta válečníka