Pohyb je dôležitý: Čím viac sa matka hýbe, tým aktívnejšie je aj jej dieťa!

Pohyb je dôležitý: Čím viac sa matka hýbe, tým aktívnejšie je aj jej dieťa! Zdroj: ISIFA/ilustračná
Britskí vedci tvrdia, že fyzická aktivita matiek vplýva na aktivitu detí. Pohyb a zdravá strava je pre rodinu dôležitý. Prečo? Viac sa dočítate v článku.

Hovorí sa, že tehotenstvo nie je choroba. Žena predsa môže vykonávať bežné činnosti. A tiež sa hovorí, že tehotná by sa mala na dieťa tešiť. Lenže stav, v ktorom sa nachádza, nie je vždy ako z knižky. Je normálne, že budúca mamička prechádza skľučujúcimi náladami, ktoré sa striedajú s radosťou.

A navyše zvyšujúci sa dopyt po spánku a odpočinku, ktorý trvá zväčša prvý trimester, tiež nie je poľahčujúcou okolnosťou. Čo všetko by ste mali urobiť pre vaše ešte nenarodené dieťa? No predsa pohybovať sa!

Zdroj: Thinkstockphotos

Tehotenstvo a nedostatok pohybu

Výskum britských vedcov univerzít v Cambridgei a Southamptone, prišiel k zaujímavým záverom. Výsledky štúdie potvrdili, že pohyb matiek je často nedostatočný. Počas výskumu sledovali aktivitu matiek a ich potomkov pomocou akcelerometra (prístroja, ktorý reaguje na pohyb), a zariadenia, ktoré sleduje činnosť srdca.

Zdroj: Thinkstock
Oba prístroje zaznamenávali údaje počas siedmich dní. Matky a deti ich nosili neustále, aj počas spánku i v čase, ktorý trávili vo vode. Výskumu sa zúčastnila aj Kathryn Hesketh, ktorá pracovala na vyhodnocovaní dát. Tie ukázali, že medzi fyzickou aktivitou matiek a detí existuje priame spojenie.

Čo bolo skôr: živé dieťa alebo aktívna matka? 

Kathryn Hesketh uviedla, že v čase, ktorý strávila matka miernou alebo intenzívnou činnosťou, bola aktivita jej dieťaťa o 10 percent vyššia. "Čím viac sa matka hýbala, tým aktívnejšie bolo aj jej dieťa. Hoci na základe tejto štúdie nie je možné tvrdiť, či to, že boli matky aktívne, spôsobili ich živé deti, za ktorými museli behať, je pravdepodobné, že aktivita jedného z dvojice ovplyvňuje aktivitu toho druhého," objasnila Hesketh závery uskutočneného výskumu.

Zdroj: Thinkstock

Aktivitu matiek ovplyvnil aj fakt, či matka v čase tehotenstva pracovala, ale aj to, či sa v tom čase starala o ďalšie dieťa. Štúdia tiež odhalila, že miera aktivity žien sa po pôrode znížila a v mnohých prípadoch sa už nevrátila do pôvodného stavu. Natíska sa tu otázka, či si to vôbec môže mamička novorodenca dovoliť – znížiť aktivitu, keď je aktívna skoro celý deň nepretržite?

Pohyb pred a po narodení je dôležitý: Prečo?

Ako uviedla Hesketh, rodičov dnes zamestnáva množstvo povinností, takže často uprednostnia inú formu oddychu, pred časom stráveným aktívnym pohybom. Hesketh však upozorňuje, že aj malý nárast fyzickej aktivity u matiek môže mať na deti pozitívny účinok. Samozrejme, nie je treba to preháňať: stačia prechádzky.

Zdroj: Thinktsockphotos

Ann Hoskins z Public Health England upozornila na to, aký dôležitý vplyv má pohyb na zdravie rodín. Aktívne hranie sa podľa nej pomáha rozvíjať koordináciu a motoriku detí v predškolskom veku. Plávanie alebo cvičenie spolu s bábätkami dáva matkám možnosť socializovať sa, byť aktívnymi a pomáha aj pri rozvoji ich dieťaťa. Kampaň s názvom Change4Life sa preto snaží viesť rodiny k tomu, aby jedli zdravo, viac sa hýbali a žili dlhšie. Chcú, aby deti boli aktívne aspoň hodinu denne a dospelí aspoň dve a pol hodiny do týždňa.

Zdroj: Preženu.sk, SITA

Máte tip na skvelý domáci recept? Pošlite nám ho!

TV Program

13:50 Vodný svet
16:30 Diabol nosí Pradu
19:00 Krimi
14:35 Návrat do budúcnosti 3
17:00 VÍKENDOVÁ VÝHRA
17:25 Áno, šéfe USA II.
15:40 INKOGNITO
16:45 NIKTO NIE JE DOKONALÝ
18:05 Vraždy v Brokenwoode II.
15:50 Dážďovečky
16:00 Krtko
16:35 Macko Uško
14:55 Vzpomínky na Manhattan
16:40 Dvě svatby
18:20 Slunce, seno, erotika