Nechajte deti, aby si vŕtali v nose: Je to zdravé!

Nechajte deti, aby si vŕtali v nose: Je to zdravé! Zdroj: Thinstckphotos
Nepríjemná téma, ktorá ale isto trápi mnohé mamičky: Aj vaše ratolesti pojedajú obsah svojich noštekov?

Nepríjemne obdobie pojedania „šušňov“ u detí si prežil snáď každý rodič. Rodičov však nepoteší, že rakúsky špecialista Friedrich Bischinger nedávno oznámil, že pojedanie obsahu nosa nielen telu neškodí, ale dokonca mu prospieva.

Delikátna téma nie je niečím príjemným a aj preto mnohí rodičia reagujú na svoje deti s prstom v nose hnevlivo. Lenže povedzme si narovinu, každé dieťa si tým prejde a vyrastie z toho. Rodiča sa však snažia tento proces „vyrastania“ zmierniť a deti chrániť pre prípadnými chorobami. Natíska sa tu otázka, ktorú nastolil rakúsky pneumológ:  skutočne je jedenie obsahu nosa bezpečné?

Obsah nosa je neškodný

Rodičia sa nemusia obávať nepriaznivých následkov, ktoré vraj má jedenie šušňov. V zásade platí, že tento obsah nie je zdraviu škodlivý, pretože žalúdočné šťavy sa s ním vysporiadajú a baktérie zneutralizujú. Rakúsky špecialista Friedrich Bischinger však zachádza ešte ďalej a tvrdí, že špáranie v nose a pojedanie obsahu je dokonca zdraviu prospešné.

Dieťa si po vybratí hmoty z nosa uvoľňuje dýchacie cesty, a tak sa spriechodňuje vylučovanie hlienu, ktorý napomáha stavbe obranyschopnosti dieťaťa. Nos pôsobí ako filter, ktorý zachytáva baktérie. Ak sa táto zmes dostane do čriev, pôsobí tam ako „očkovacia látka“. Prehltnutie biotopov pôsobí na črevný systém pozitívne, čo zvyšuje obranyschopnosť organizmu.

Zdroj: Thinkstockphotos

Čo odporúčajú slovenskí lekári?

Teória o tom, že by sme deťom nemali zakazovať špárať sa v nose a konzumovať jeho obsah, je iste šokujúca. Lekári na Slovensku nielenže neodporúčajú svojim malým pacientom konzumovať obsah nosa a upozorňujú na mnohé bakteriálne infekcie. Skúsený  pediater, imunológ a alergiológ pôsobiacu v Univerzitnej nemocnici v Bratislave, Ján Červenka, vie o tom svoje:

„Pravdou je, že každý ľudský sekrét má antimikrobiotický charakter, avšak žalúdočné  šťavy obsah nosa zneutralizujú. To znamená, že hmota je znehodnotený žalúdočnými kyselinami, a tým pádom nemá vlastne čo priaznivo či negatívne pôsobiť na organizmus,“ myslí si o teórii rakúskeho špecialistu.

Máte tip na skvelý domáci recept? Pošlite nám ho!

TV Program

16:30 Diabol nosí Pradu
19:00 Krimi
19:30 Noviny TV JOJ
18:20 Áno, šéfe USA III.
19:15 KINOSÁLA
19:35 Profesionáli VIII.
18:05 Vraždy v Brokenwoode II.
20:10 Klamári III.
20:55 Klamári III.
18:25 Okido I.
18:35 Knihy od Stonožky
18:50 Arthur a Minimojovia
18:20 Slunce, seno, erotika
20:15 Dobrodruh Flynn
22:10 Rukojmí