Rovnošaty na školách: ÁNO alebo NIE?

Rovnošaty na školách: ÁNO alebo NIE? Zdroj: Thinkstockphotos
Školské uniformy si deti bežne obliekajú na mnohých školách po celom svete. Odstráni nosenie rovnošaty sociálne rozdiely medzi deťmi?

Nosenie rovnošaty na školách je najrozšírenejšie v Amerike a v Ázií. Na Slovensku síce nie je nosenie rovnošiat zaužívané, no niektoré súkromné školy to považujú za základ sociálnej rovnosti.

Výhoda? Koniec detskej prieberčivosti

Dennodenné nesváry s deťmi kvôli oblečeniu iste poznáte. Dievčatá sa rady fintia a chlapci uprednostnia oblečenie s motívmi svojich superhrdinov.

A možno sa aj u vás doma občas pozastavíte nad tým, že dnešné deti sú niekedy práve kvôli módnym trendom v kruhu ostatných detí diskriminované. Nemať tričko s obľúbenou rozprávkovou postavičkou či značkové oblečenie znamená, že sú tak trochu na vedľajšej koľaji. Aj v tomto momente by bolo možno nosenie rovnošaty skvelým riešením. Nehovoriac o tom, že by ste sa vyhli problémom s výberom oblečenia a každodenným módnym prehliadkam, ktoré vás zdržujú...

Prekáža v slobodnom raste dieťaťa?!

Odporcovia nosenia rovnošaty argumentujú, že je ňou potláčaná jedinečnosť dieťaťa a možnosť voľby. Idea postavená na sociálnej rovnosti je pre mnohých nezlučiteľná s ďalším vývojom sebavedomia a slobody dieťaťa. Niektorí rodičia, ale aj odborníci, si myslia, že rovnošata deformuje osobnosť ratolesti. Tým, že musí nosiť predpísané oblečenie, si nebude môcť vyberať z aktuálneho trendu odevov na trhu.

Individualita VS uniformita

Súťaživá atmosféra na školách chtiac-nechtiac ovplyvňuje jedinečnosť dieťaťa. Často sa totiž stáva, že dieťa vníma svoju hodnotu cez odev a "značky". A preto dieťa, ktoré síce nemá najnovšie tenisky, avšak oplýva vedomosťami, časom skĺzne k podobnému vnímaniu sveta. Začne sa cítiť "nepopulárne a neobľúbene".

Zdroj: Thinkstockphotos

Uniformy na Slovensku?

V našej krajine nie je nariadené nosenie rovnošaty, ale na niektorých súkromných školách sa „uniformita“ uprednostňuje. Riešenie otázky sociálnej rovnosti alebo prípadnej osobnostnej sterility považuje súkromná škola Galileo School v Bratislave za bezpredmetnú. „My totiž chceme, aby naša škola fungovala rýchlo a precízne. Keď ideme s deťmi do divadla, tak majú na sebe už rovnošaty. A samozrejme si naše deti poznáme a vieme, podľa oblečenia, že patria k nám,“ vysvetľuje riaditeľka školy Zuzana Butler.

Aj táto škola však bojuje s existujúcimi problémami s rovnošatami, pretože mimo školský svet sa žiakom ponúkajú mnohé atraktívne možnosti obliekania sa. „Chceme, aby si naši študenti na druhom stupni zvykli nosiť rovnošatu, pretože aj v zamestnaní sa budú musieť prispôsobiť pracovnému odevu. Nenosia ju stále, pretože ju striedajú so slušným oblečením. Vždy keď nosia rovnošatu mesiac, tak si urobíme pizza párty,“ vysvetľuje s úsmevom riaditeľka.

A ako je to s oblečením žiakov na našich školách? Je povolené, aby deti nosili módne výstrelky v podobe vulgárnych nápisov v angličtine? Viac sa dozviete v článku:

Máte tip na skvelý domáci recept? Pošlite nám ho!

TV Program

08:30 Extrémni žgrloši II.
09:00 Súdna sieň
10:00 Súdna sieň
08:40 Simpsonovci XXII.
09:05 Simpsonovci XXII.
09:30 Simpsonovci XXII.
08:25 POLICAJTI V AKCII
09:35 Prvé oddelenie II.
10:00 Prvé oddelenie II.
08:50 Rapotáčik
09:00 Ovečka Shaun IV.
09:05 Pat a Mat
08:10 Mozek v plamenech
09:50 Lagerfeld - důvěrné
11:25 Dívka z románu