Diskriminácie žien-matiek na pracovnom pohovore: Ako reagovať?

Diskriminácie žien-matiek na pracovnom pohovore: Ako reagovať? Zdroj: Thinkstockphotos
Často sa stáva, že pracovný pohovor je pre ženu desivým zážitkom. Ako reagovať na neprimerané otázky?

Situácia na trhu práce neumožňuje mamičkám bezproblémové hľadanie si práce. Mnohé firmy sa správajú diskriminačne. Stáva sa, že personalista kladie neprimerané otázky, na ktoré žena nie je povinná odpovedať. Ako sa zachovať a správne reagovať na protizákonne správanie firmy, vám poradí lifekoučka Janett Šimková

Kedy ide o diskrimináciu?

Takže najskôr predpisy: Za diskrimináciu z dôvodu pohlavia sa podľa antidiskriminačného zákona (ADZ, zákon č. 365/2004 Z.z.) považuje aj diskriminácia z dôvodu tehotenstva alebo materstva, ako aj diskriminácia z dôvodu pohlavnej alebo rodovej identifikácie (§ 2 ods. 11 ADZ).

Uchádzačky a uchádzačov o zamestnanie navyše chráni aj Zákonník práce (ZP, zákon č. 311/2001 Z.z.), keď v § 41 upravujúcom vzťahy medzi zamestnávateľom a potenciálnym zamestnancom pred uzavretím pracovnej zmluvy dovoľuje zamestnávateľovi vyžadovať od uchádzačky alebo uchádzača len informácie, ktoré súvisia s prácou, ktorú má vykonávať. Tento paragraf zamestnávateľom doslovne zakazuje vyžadovať informácie o tehotenstve alebo rodinných pomeroch. Otázka na materstvo, rodičovstvo alebo rodinný stav je preto na pracovnom pohovore neprípustná.

Lifekoučka Janett Šimková: Stanovte si hranice!

Pre ženu po rodičovskej dovolenke býva náročne „predať“ sa na trhu práce, lebo počas starostlivosti o dieťa, poklesne jej sebavedomie. Odborníčka na vzťahy a komunikáciu upozorňuje na to, ako by si ženy s deťmi mohli pri pracovnom pohovore pomôcť.

Pohotová reakcia mnoho ujasní

Pri pohovore nie je jednoduché zachovať pokoj a úsmev na tvári. Nakoľko si ženy uvedomujú svoju nevyhovujúcu pozíciu na trhu, nedokážu otvorene a správne reagovať na podnety zamestnávateľa.

Je na mieste, aby na otázky potenciálneho zamestnávateľa ohľadom rodinného stavu, počtu detí alebo tehotenstva jednoducho odpovedali, že táto otázka je osobnej povahy a nesúvisí prácou, o ktorú sa uchádza. Nič viac k tomu netreba dodávať,“ vysvetľuje odborníčka, ktorá sa zaoberá koučingom. Ide o špecifický spôsob a štýl komunikácie, ktorým sa dajú ovplyvniť alebo zmeniť vnútorné bariéry obmedzujúce ktorúkoľvek oblasť v živote.

Odvaha je základom úspechu

Ženy, ktoré túžia zladiť pracovný a rodinný život, sa často obávajú presadiť sa. Môže za to sklamanie z predchádzajúcich pohovorov a znížené sebavedomie, čo je dôsledok strachu z neúspechu.

Pozitívne však je, že existuje riešenie. Tým je stanoviť si hneď od začiatku hranice. „Chce to odvahu, ale oplatí sa to, lebo zamestnávateľ zistí, že žena pozná svoje práva, vníma svoju hodnotu a stojí sama za sebou. Je to prejav zdravého sebavedomia a odhodlania. A hoci to nie vždy pomôže, lebo vždy tu budú nekorektní zamestnávatelia, žene to dodá na rešpekte voči sebe. Keď dokáže za seba zabojovať, jednoduchšie ustojí nefér podmienky na trhu práce. Celý systém neovplyvní, ale svojím postojom dáva najavo, že má svoju dôstojnosť a cenu,“  myslí si odborníčka.

Pracujte na sebe

Prevažná väčšina žien si nevie nájsť čas na vlastné aktivity počas zabezpečovania chodu domácnosti a starostlivosti o deti. Napriek tomu je potrebné udržiavať kontakt s „realitou“, neprestať študovať, čítať a byť zorientovaný v pracovnom obore, ak je to len trochu možné.

Zdroj: Thinkstockphotos

„Odporúčam ženám, aby už počas rodičovskej dovolenky venovali istý čas tomu, čo ich baví a robí im radosť, aby sa rozvíjali a nemali pocit stagnácie. Doba praje on-line kurzom, webovým seminárom, elektronickým knihám... Žena tak môže sledovať dianie a byť aktívna do tej miery, do akej jej to vyťaženosť dovolí. Rozhodne by nemala zabúdať na čas, ktorý venuje sebe a svojmu rozvoju, lebo hoci sa stáva matkou, neprestáva byť ženou a má  svoje potreby a túžby. Pamätať na ne znamená, že žena vníma svoju hodnotu a svoje danosti a vie ich v praxi uplatniť tak, ako jej to vyhovuje,“ vysvetľuje lifekoučka

Aj vy sa stretávate s diskrimináciou!?

Mariana, 34: „Akurát prechádzam obdobím pohovorov, všade sa pýtajú na deti a pri odpovedi –áno mám, si začnú robiť poznámky do papiera.“

Lenka, 29: „Keď som si hľadala zamestnanie po svadbe (5 rokov), bol to veľký problém len preto, že som sa vydala a niekedy budem mať deti. Nieže by som povedala, že mám deti! Na pohovoroch si trúfali na otázky typu: ste slobodná? Vydatá? Koľko plánujete deti? Kedy ich chcete mať?“

Didiana, 31: „Som mamou iba tri mesiace, avšak ešte ako mladšej sa mi v dvoch firmách pýtali, či mám vzťah a či plánujem deti. A ak áno, tak kedy! Dokonca mi v jednej spoločnosti priamo povedali, že moje znalosti sú síce výborne, ale radšej uprednostnia muža.“

Máte tip na skvelý domáci recept? Pošlite nám ho!

TV Program

13:50 Vodný svet
16:30 Diabol nosí Pradu
19:00 Krimi
14:35 Návrat do budúcnosti 3
17:00 VÍKENDOVÁ VÝHRA
17:25 Áno, šéfe USA II.
15:40 INKOGNITO
16:45 NIKTO NIE JE DOKONALÝ
18:05 Vraždy v Brokenwoode II.
16:00 Krtko
16:35 Macko Uško
16:45 Hanička a Murko pre najmenších
14:55 Vzpomínky na Manhattan
16:40 Dvě svatby
18:20 Slunce, seno, erotika