Môj manžel je lakomec: Jeho šetrnosť ničí našu rodinu!

Môj manžel je lakomec: Jeho šetrnosť ničí našu rodinu! Zdroj: Thinkstockphoptos
Život s mužom, ktorý vám kúpi kvety maximálne tak na váš pohreb, nie je vôbec jednoduchý. Môžete zmeniť lakomca?

Hovorí sa, že čo je doma, to sa počíta, ale problém môže nastať vtedy, ak váš manžel prepočítava až príliš. Život s držgrošom môže byť neuveriteľne komplikovaný. Viete posúdiť to, či máte aj vy doma lakomca?

Kto šetrí, má za tri!

Svoje o tom vie Lenka (30) „Moje manželstvo bolo šťastné až na nejaké tie obyčajné starosti: výchova detí, peniaze a práca. Život sa mi obrátil na ruby, pretože môj manžel začal radikálne šetriť,“ hovorí s trpkosťou v hlase mladá žena. „S mužom som sa stretla na vysokej škole a páčil sa mi hlavne preto, že bol zodpovedný. Jeho prístup k životu bol v porovnaní s rovesníkmi obdivuhodný. Popri štúdiu sa usilovne venoval aj práci. Peniaze si odkladal na sporiaci účet a vedel obrátiť každé euro. Bol pre mňa vhodným adeptom na rodinný život. Vydala som sa za neho, neskôr prišlo dieťa. S výchovou a domácnosťou mi pomáhal – naozaj som si na ňom nevšimla nič zvláštne,“ zamýšľa sa  nahlas ustarostená Lenka.

Vlastné dieťa ako "výdavok"

Narodením dieťaťa sa veci v rodine zhoršili. Muž sa totiž obával finančných ťažkostí, avšak napriek svojmu strachu, pristúpil na možnosť, že to nejako zvládnu. Keď šli spolu na nákupy, nemohla hodiť do nákupného koša nič, čo by jej manžel neodsúhlasil. O kozmetike a bežných ženských veciach, nebolo chýru ani slychu. Počas materskej dovolenky sa Lenka starala o dieťa a domácnosť. Jej niekdajší príjem bol s materskou dávkou neporovnateľný. Aj preto sa snažila občas pracovať z domu a niečo si privyrobiť. Lenže jej manžel sa pasoval za majstra v hospodárení, tak všetky peniaze mal na starostí on.

Rozvod: Posledné vykúpenie?

Doslova som sa prebudila vtedy, keď môj manžel začal vyčítať dokonca aj to, prečo musíme malému kupovať plienky. Nemala som žiadne zdravé argumenty na to, aby pochopil, že dieťa prosto potrebuje plienky. Fakt, že neustále ziapal a pri platení vyzeral, ako by mu niekto zjedol poslednú večeru, som už nemohla viac vystáť. Rozišli sme sa a ja sa konečne cítim ako plnohodnotný človek, ktorý si môže kedykoľvek dovoliť kávu s kamarátkou.

Vlastnosť alebo diagnóza?

Lakomý človek nie je obľúbený v spoločnosti, pretože všetky hodnoty prepočítava cez svoju pomyselnú kalkulačku. „Lakomstvo je patologický znak, a preto je pre zdravého partnera prekážkou v tom, aby vzťah normálne fungoval. Prejavy tejto vlastnosti však môžu byť rôzne a pre partnera a deti obmedzujúce, až ohrozujúce. Napríklad vtedy, keď lakomec nedovolí členom svojej rodiny napĺňať základné potreby. Napríklad sebe aj ostatným nedovolí pravidelne vymeniť zubné kefky celý rok, zakazuje splachovať záchod, tak tam je naozaj je potrebná konzultácia s psychiatrom,“ vysvetľuje klinická psychologička a psychoterapeutka, Miroslava Muráriková.

Zdroj: Thinkstockphotos

Dá sa lakomec zmeniť?

Hovorí sa, že láska žije z očakávania. Je vôbec možné nádejať sa, že sa lakomec zmení na štedrého človeka? „To je ilúzia, ktorou žijú mnohé ženy. Najmä pri predstave akejkoľvek prevýchovy, hoci aj alkoholika. Každý má právo na zmenu, ale aj tá je možná až vtedy, keď toto rozhodnutie vyplynie z vnútorného presvedčenia, či už pod vplyvom vonkajších okolností alebo sebapoznania,“ upozorňuje skúsená odborníčka.

Lakomstvo sa nedá zmeniť na základe jedného rozhovoru. Zničený vzťah je potrebné ošetrovať hlavne z vnútra. Čo to znamená? „Otvorene sa porozprávať bez obviňovania a útočenia, čo môže priniesť významný posun vo vzťahu oboch partnerov, ak nejde o veľmi narušený vzťah. Je to dosť náročné, a preto aj páry, ktoré majú v podstate dobrý vzťah, vyhľadávajú psychológa, aby si v párovej terapii mohli prebrať témy, ktoré sami nedokážu vyriešiť. Akékoľvek nenápadne triky svedčia skôr o manipulácií, ktorá nepatrí do partnerského vzťahu,“ ozrejmuje svoje skúseností odborníčka, Miroslava Muráriková.

Rozvod a život s nezvyzretým človekom-maznáčikom je naozaj ťažky! Pozrite si otvorenú diskusiu o živote s maznáčikom tu:  Nočná mora každej ženy: Žijem s mamičkiným maznáčikom!

Máte tip na skvelý domáci recept? Pošlite nám ho!

TV Program

09:00 Súdna sieň
10:00 Súdna sieň
11:00 POLICAJTI V AKCII
09:30 Simpsonovci XXII.
10:00 Dovidenia, stará mama! II.
10:35 Dovidenia, stará mama! II.
08:25 POLICAJTI V AKCII
09:35 Prvé oddelenie II.
10:00 Prvé oddelenie II.
09:30 Ruby z dúhy I.
09:45 Strážca vesmíru Roger
10:00 Rev a motoroví miláčikovia I.
08:10 Mozek v plamenech
09:50 Lagerfeld - důvěrné
11:25 Dívka z románu