Lifekoučka radí, ako sa zdravo pohádať

Lifekoučka radí, ako sa zdravo pohádať Zdroj: Thikstockphoto.com
Hádať sa je zdravé. Platí tento výrok aj dnes? Dôležité je poznať pravidlá hádky a nestratiť sebaúctu.

Vzťahy nie sú jednoduché a mnohé z nich sú často pod zvýšeným napätím v dôsledku pričastých konfliktov. Ako prekonať hádku bez veľkých emócií? Poradí vám odborníčka na vzťahy Janette Šimková.

Hádať sa kvôli maličkostiach?

Často sú partneri vo vývrtke kvôli maličkostiam. Aj vám sa už stalo, že ste sa pohádali kvôli plánom na víkend, nákupu potravín či inej rutinnej záležitosti? V skutočnosti niekedy stačí len malá, celkom nevinná poznámka (vo forme výčitky) a spustí sa hotová smršť. A to ste iste v pláne nemali. Ako teda riešiť najrôznejšie každodenné problémy efektívne a hlavne rozumne? 

Názor koučky: Konflikt má svoj význam, hlavne keď sa ho podarí dobre vyriešiť a obe strany sa dohodnú na niečom, čo akceptujú. Hádka má však spĺňať isté pravidlá týkajúce sa vzájomného rešpektu a férovosti. Pokiaľ sa dvaja ľudia pohádajú na maličkostiach, znamená to, že do sporu prenášajú niečo zo svojej „agendy“, niečo, čo sa týka viac ich samých, než toho druhého – napríklad nespokojnosť, nenaplnené očakávaní, frustráciu. Ženy sú citlivejšie a dokážu sa tak do sporu vložiť tak, že to ide na úkor výsledku. Nemožno to zovšeobecňovať, ale muži bývajú zmätení tým, čo vlastne chceme, lebo to podľa nich nedokážeme jasne pomenovať. Preto vyskúšajte svoje požiadavky formulovať stručne, jasne a bez výčitiek.

Útok ako obrana

Hádka nám dáva rôzne masky. Mnohí sa správajú ako psychoterapeuti, keď používajú konštatovania typu: „To más všetko od mamy, ty na nej lipneš!“ Alebo si dokonca o sebe myslia, že sú jasnovidci, keď vykrikujú: „Ostaneš sama, veď kto by ťa chcel?" A nakoniec sú poniektorí v hádke aj kvízoví hráči, keď sa neustále pýtajú: „Čo si v živote dokázal," alebo „Na to si ako zase prišiel?“ Nie sú výnimočné ani morbídne úvahy o živote: „Ja z teba umriem, ja toto neprežijem.“

Názor koučky: Platí, aby sme počas hádky nepoužívali všeobecné a nepríjemné slová. Ako napríklad: „zase“, „znova“, „stále“ alebo frázu „ty za to môžeš“. Je užitočné využiť sebaotvárajúcu techniku. Tá spočíva v tom, aby sme hovorili o svojich pocitoch a pomenovali svoje potreby. Namiesto obviňujúcej vety: „Ty nikdy nemáš na mňa čas,“ je lepšie použiť formuláciu: „Cítim sa osamelo, keď na mňa nemáš čas a si zaneprázdnený.“

Životná koučka alebo, ako sama o sebe hovorí - sprievodkyňa na ceste životom, Janette Šimková, vie, že muži hľadajú to, čo doma nemajú. Zdroj: Michal Drapák

Za všetkým hľadaj ženu

Žena sa v hádke správa hystericky a snaží sa vysvetľovať, o mnoho viac ako muž. On sa skôr snaží hádke vyhnúť. Niekedy sa konflikt začne maličkosťou, za ktorou sa ukrýva väčší, nevypovedaný problém. A napokon je tu ďalšie tvrdenie: Ženy vraj vyvolávajú hádky častejšie. Je na tom niečo pravdy?

Názor koučky:  V mnohých situáciách áno. Žena túži po tom, aby bola pochopená, vtedy si pripadá milovaná, preto potrebuje o svojich pocitoch rozprávať a vysvetľovať ich, brániť sa a obhajovať. Pracuje s empatiou, ale neraz to preženie s domnienkami, predpokladmi a katastrofickými scenármi. Muž sa zvyčajne “stratí” v toľkej kombinatorike a snaží sa z takej situácie dostať preč.

Keď sa partneri nerešpektujú

Mnoho mužov nechápe alebo nechce pochopiť hlasné výčitky ženy, ktorá bazíruje na takých veciach, ktoré muž nepovažuje za podstatné, ako napríklad pohodené ponožky či iné "klišé".

Názor koučky: Ako hovorí vtip: Keď sa pár rokov po svadbe prebudíš a nespomenieš si na nejaký manželský konflikt, potom si zrejme vdovec (vdova).
 Pravda je tá, že v zásadných veciach sa pár zhodnúť potrebuje, lebo tvorí spoločné vzťahové hodnoty. Pri tých malichernejších požiadavkách je vhodnejšie nežiadať, ale prosiť. Prosba je reálna a vzťahuje sa na prítomnosť. Takže to, čo je uskutočniteľné, sa dá merať a vtedy vieme, ako sú naše potreby uspokojené. A keďže vo vzťahu sú na to dvaja, chce to ústretovosť, ústupky, aj kompromisy.

Aké sú pravidlá hádky?

V drvivej väčšine prípadov sa páry vedia zladiť, avšak bežná prax je celkom iná. Žena síce chce vyznať svojmu partnerovi lásku a zakopať vojnovú sekeru, ale namiesto láskavých slov adresujú mužovi výčitku za výčitkou.

Názor koučky: Na dôležitú debatu (hádku) sa oplatí pripraviť. To znamená cielene vybrať miesto a čas, aby bola situácia pre oboch zúčastnených uvoľnená. Riešiť niečo veľké vtedy, keď ste unavení a pri nevyvešanej bielizni, spôsobí nervozitu a odbiehanie od témy. Hádku možno zorganizovať na spôsob porady: je nutné zadať si tému a podstatu problému a možnosti riešenia. Ideálne je preto oprostiť sa od emócií a výčitiek a nastaviť sa na to, čo chceme povedať. Nie na to, čo nechceme – potom je ťažké sa zastaviť a následne sa dokola ospravedlňovať.

Existuje výborná metóda na to, aby sme sa vyhli deštrukcii. Volá sa „sedem zlatých slov“. Keď sa nezhodnete s iným človekom, namiesto túžby zmeniť jeho názor, sa nadýchnite a povedzte mu: „Na tom, čo mi hovoríš, niečo je.“ Nech by bola na tom hoci len stotina promile pravdy, atmosféru to uvoľní a posunie k riešeniu, pretože partner zistí, že máte chuť ho pochopiť a dohodnúť sa.

Máte tip na skvelý domáci recept? Pošlite nám ho!

TV Program

10:00 Súdna sieň
11:00 POLICAJTI V AKCII
12:00 NOVINY O 12:00
10:00 Dovidenia, stará mama! II.
10:35 Dovidenia, stará mama! II.
11:35 Áno, šéfe USA II.
10:00 Prvé oddelenie II.
10:45 Nákupné maniačky
11:55 UHÁDNI MÔJ VEK
10:25 Požiarnik Sam VIII.
10:35 Okido II.
10:50 Jahôdka a jej kamaráti I.
09:50 Lagerfeld - důvěrné
11:25 Dívka z románu
13:10 Okruh