12 tipov, ako reštartovať váš vzťah

12 tipov, ako reštartovať váš vzťah Zdroj: Thinkstockphotos
Láska nie je automatický program, ktorý urobí dvoch ľudí zákonite šťastnými. Poznáme účinné tipy ako prekonať krízu.

Každý deň sa stretávate v práci s kolegami alebo ste na materskej dovolenke. Či už ste matkou alebo zamestnanou ženou – venujete všetok svoj čas a myšlienky rastu a tvoreniu vášho diela, ktorou je buď práca alebo dieťa. Jedno aj druhé prináša do partnerského života zvýšené napätie a hľadanie kompromisov. Lenže nezabudli ste pri svojej „práci“ aj na svoju drahú polovičku?

Možno si hovoríte, že pre svoj vzťah robíte naozaj všetko potrebné. Alebo jednoducho nemáte čas alebo energiu robiť preň viac. Vnútorný hlas vám však našepkáva, že by to tak nemalo byť. Dobrá správa je, že existuje návod, ako priebežne na vzťahu pracovať tak, aby vás to nestálo príliš veľa úsilia.

O tom všetkom sa píše v zaujímavej knihe „100 rád ako zachrániť vzťah“, ktorej autorom je vynikajúci nemecký rodinný terapeut Peter Wendel. Jeho rady sú jednoduché a ak ich zapracujete do svojej každodennej rutiny, môžete si bez výčitiek svedomia povedať, že pre svoj vzťah robíte maximum...

1. Pomenujte problémy

Otvorte pred sebou a pred partnerom témy, ktoré sú vám nepríjemné. Obaja sa snažte pomenovať obdobie, v ktorom sa práve nachádzate. Len formulovaním problému získate jasno v tom, čo prežívate.

2. Spravte si harmonogram

Venujte čas svojmu partnerovi úprimne a naplno. Porozmýšľajte nad tým, koľko času investujete do svojich aktivít, priateľov a práce. Všetko je len o dobrej organizácii: časový plán si môžete rozpísať tak, aby ste vedeli, kde robíte chyby.

3. Pýtajte sa

Nebojte sa klásť otázky, ktoré ste spolu už viackrát „rozdebatovali“. Keďže vzťah neostáva nikdy rovnaký a stále sa vyvíja, obnovte svoje staré pocity. Možno budete prekvapení, keď vám partner povie, že má obavy – presne ako vy. Skúste svoje zmeny v postojoch prekonať a stavať na tom svoj nový život.

4. Výnimočné chvíle

Spoločné výročie, narodenie dieťaťa alebo Valentín – chvíle, ktoré už pre vás neznamenajú toľko, ako kedysi? Tak potom je čas pospomínať na pekné a silné momenty vo vašom živote. Rituály prinášajú do vzťahu pohodu a harmóniu.

5. Rozmaznávajte seba aj jeho

Keď si pôjdete kúpiť nový sveter, nezabudnite aj na svoju drahú polovičku. Prineste mu maličkosť, ktorou mu vlastne dáte najavo, že ste na neho mysleli. Rozmaznávajte sa dotykmi, darčekmi a všetkým, po čom obaja túžite.

6. Buďte otvorení zmenám

Povedzte si, čo by ste chceli zmeniť a jednoducho sa naštartujte. Jednotvárny život môžete osviežiť, len sa nesmiete nechať paralyzovať strachom z nového. Veď všetky zmeny sú pozitívne, i keď sa to hneď tak nemusí javiť. Postupom času to zistíte.

Zdroj: Thinktostockphotos

7. Nájdite v partnerovi priateľa 

Stanovte si pravidlá hry vo vzťahu. Nikdy však nehrajte proti partnerovi, pretože tak vyvíjate napätie a dusnú atmosféru. Skúste znova vidieť svojho partnera ako svojho najlepšieho priateľa. To je presne ten človek, ktorý vás miluje takú, akou ste.

8. Pýtajte sa odborníkov

Ak sa neviete dostať z kolotoča hádok a výčitiek, skúste vyhľadať odborníka. Pomoc v podobe manželskej poradne je prínosom pre oboch partnerov. Možno vaše problémy hneď nevyrieši, no naučí vás pozerať sa na seba inými očami. A niekedy vám tretia osoba dokáže nastaviť zrkadlo.

9. Hlaďte do budúcnosti

Napriek kríze sa snažte do rozhovoru vniesť nové nádeje. Možno sa prvýkrát diskusia nezdarí a ostanú len zmarené nádeje. Avšak zakaždým sa k rozhovoru postavte s elánom a s vierou, že všetko bude už len lepšie.

10. Starajte sa o seba

Ak budete mať voľný čas, snažte sa meditovať alebo nájsť iné duchovné potešenie. Lebo len ten, kto sa o seba stará, dostáva do svojho života pevné a zdravé vzťahy.

11. Vcíťte sa do partnera

Existuje jedno účinné cvičenie, ktoré môžete absolvovať aj doma. Hoci sa vám to na prvé počutie bude zdať komické, vyskúšajte to! Odfoťte seba aj partnera a vymeňte si fotky. Skúste použiť svoju empatiu a opýtajte sa – čo by chcel ten druhý a snažte sa za neho odpovedať. Stále pri tom pozerajte na partnerovu fotku a myslíte na svoju polovičku.

12. Plánujte budúcnosť

Pri rozhovore o budúcnosti si snažte všetko si zapisovať. Vaše vyhliadky o tom, čo vlastne chcete, si vyrozprávajte a snažte sa na tom aj pracovať. Spoločné ciele umocnia váš vzťah a dodajú mu novú energiu.

Máte tip na skvelý domáci recept? Pošlite nám ho!

TV Program

11:00 POLICAJTI V AKCII
12:00 NOVINY O 12:00
12:30 TOP STAR
10:35 Dovidenia, stará mama! II.
11:35 Áno, šéfe USA II.
12:30 NA CHALUPE
10:45 Nákupné maniačky
11:55 UHÁDNI MÔJ VEK
12:50 Hawaii 5.0 VIII.
10:50 Jahôdka a jej kamaráti I.
11:20 Arthur a Minimojovia
11:45 Kúzlovanie
09:50 Lagerfeld - důvěrné
11:25 Dívka z románu
13:10 Okruh