Spoveď eko mamy Aleny: V čom je môj život iný ako život bežnej matky?

Spoveď eko mamy Aleny: V čom je môj život iný ako život bežnej matky? Zdroj: Vladimír Kocian
Sympatická Alena sa teší z dvoch krásnych dcér, no od väčšiny matiek sa odlišuje nie úplne bežným spôsobom života. Pokojne ju môžeme označiť ako eko mamu, ktorá sa zo svojich detí snaží vychovať novú a lepšiu generáciu, ktorá bude chrániť životné prostredie.

Alena má tridsaťdva rokov a pred troma mesiacmi sa jej narodila druhá dcérka Margarétka. Okrem nej spolu s manželom Milanom vychovávajú aj trojročnú Jasmínku a radosť im robí aj pes Žolík. Na prvý pohľad úplne obyčajná rodina, ktorá sa rozhodla, že bude žiť zdravšie a šetriť prírodu okolo seba...

Kedy ste sa začali viacej zaujímať o to, ako žiť ekologickejšie?

Keď som sa rozhodla, že prišiel konečne čas mať dieťa. Zrazu som mala pocit, že celé moje okolie je tehotné a bude mať deti. Veľa som čítala, pozerala dokumenty o životnom prostredí a jediné čo mi napadlo bolo, že musíme vychovať novú, lepšiu generáciu, ktorá tento svet po nás opraví. Ale, samozrejme, ako to vtĺcť dieťaťu do hlavy – jedine ísť mu príkladom a učiť to deti odmalička.

Čo pre vás znamená byť eko?

Je to životná filozofia, ale v skratke, som čo najviac priateľská k životnému prostrediu a s celou rodinou sa snažíme žiť trvalo udržateľným spôsobom života a zanechať čo najnižšiu „ekologickú stopu“.

Alena so svojou rodinou sa snaží žiť ekologicky a v tomto duchu vychováva aj svoje deti. Zdroj: Vladimír Kocian

V čom sa najvýraznejšie zmenil váš spôsob života?

Najväčšia zmena je určite v nákupnom správaní. Kedysi som nerozmýšľala a kúpila si lacný sezónny kus oblečenia v reťazci. Teraz by som to určite nespravila, keď viem, že to šijú za minimálnu mzdu deti v Turecku, Číne, Bangladéši alebo v Kambodži a podobne chudobných krajinách. Hľadám skôr kvalitné, fair-trade značky, čo mi vydržia roky. Alebo recyklujem už nakúpené. Rovnako nakupujem topánky, a samozrejme, zmenili sa bežné nákupy v obchode.

A čo kozmetika, kefky, pasty a všetky tie bežné veci, ktoré človek denne používa? Musia byť zásadne eko, alebo robíte aj kompromisy?

Jasné, my všetko hľadáme ekologické a fair trade. Kozmetika musí byť netestovaná na zvieratách, vegánska, prírodná, bez obalov alebo v recyklovaných obaloch. Drogéria by mala byť bez chémie, aby neničila vodu a prírodu, samozrejme, tiež by som nepodporila fabriky, ktoré testujú na zvieratách. Ale kompromis je to aj tak vždy. Hľadám nové spôsoby, napríklad začínam testovať 100%-tne ekologickú zubnú kefku – koreň z dreviny arak. Pri jeho používaní netreba ani pastu a vlastne ani kefku, lebo sám ten koreň je kefka. Uvidíme, či sa mi to osvedčí. Na začiatku to bolo náročné, hľadať, zvažovať, analyzovať, ale teraz je to už automatika.

Alena tvorí šťastný manželský pár s raperom s hudobným producentom Opakom. Zdroj: Vladimír Kocian

A potraviny? Dostanú sa na váš stôl len eko výrobky?

V potravinách sa snažíme neplytvať a neprodukovať odpad, respektíve produkovať čo najmenší. Idem vždy na nákup s platenou taškou, u nás igelitky neexistujú. Ovocie a zeleninu kupujem na trhu, väčšina potravín je sezónnych a lokálnych. Jedlo nikdy nevyhadzujem, obaly separujeme. Už 8 rokov nemáme mikrovlnku. Ak kúpim živočíšne produkty, tak iba tu od farmárov z našej dediny, alebo z vedľajšej. Ekologické správanie v jedle je najťažšie. Jednak pesticídy sú všade a kupovať všetko v bio kvalite je priam nereálne. Máme zopár striktných pravidiel, napríklad určite nekúpim nič čo obsahuje palmový tuk. Nekupujeme morské ryby, ani morské plody, žiadne mäso a mlieko z veľkochovov.

Pestujete si ovocie a zeleninu sami?

Budeme...

Nie sú eko potraviny finančne nákladnejšie, ako kupovať tie bežné?

Tie jednotlivé položky sú asi drahšie. Ale celkovo, keďže určite nakupujeme menej a neplytváme, minieme menej. Vnímam to ako investíciu do budúcnosti. Keby sa ekologicky správala väčšina obyvateľov, bola by väčšia ponuka aj konkurencia. Tiež by mohli svoje environmentálne správanie prehodnotiť aj veľké firmy, keby videli, že existuje dopyt. A samozrejme, mám aj ja lepší pocit, keď kupujem rajčinu od pani, čo ju aj vypestovala ako zo skleníka v Španielsku, ktorá nevidela slnko, nerástla v zemi, ale v nejakej hmote a napokon dozrela v kamióne. A snáď tým robím aj niečo pre svoje zdravie. Keď sme pri investícii do budúcnosti.

Máte dve malé dcéry. Ako nenásilne učíte tú staršiu, aby sa zaujímala o ekológiu?

Je vtipné, keď prídeme na Slovensko a moja dcéra ide niečo vyhodiť, hľadá rovnako ako doma, že kde to má vyhodiť. Má 3 roky a triedenie odpadu považuje za perfektnú zábavu. Vysvetlila som jej to na papieri, že zachraňuje stromčeky, keď hodí papier medzi papier.

Používali ste si pri deťoch klasické plienky?

Kombináciu. Doma látkové a vonku jednorazové.

Vidíte rozdiel medzi deťmi, ktoré vyrastajú v klasickej domácnosti a medzi vašimi?

Moje majú menej hračiek, inak to vôbec nevidím. Možno ešte, že moja dcéra ovláda životný cyklus žaby a vysvetlí, čo je to larva a materská kašička včiel. Inak tam rozdiel asi nie je.

Nedávno ste sa s rodinou presťahovali do Rakúska. Vidíte veľký rozdiel v tom, ako ekologicky myslia Slováci a Rakúšania?

Asi pred mesiacom, zatiaľ čo u nás zhodili wapkou v hlavnom meste 66 hniezd chránených Belorítiek počas hniezdenia, iba pár kilometrov odtiaľ sa lastovička priamo v stavebninách v Bad Deutsch-Altenburgu uhniezdila a zniesla vajíčka. Zamestnanci túto časť uzavreli pre návštevníkov, poprosili ich aby nerušili, že očakávajú 6 mláďat... Netuším, čím to je. Či je to nátura, zvyk, alebo povinnosť som nezistila.

Takto vyzerá ekologická zubná kefka – koreň z dreviny arak. Zdroj: archív A.J.

V čom je najväčší rozdiel?

Rakúsko je ôsma najčistejšia krajina sveta, rozdiel je podstatný. Napríklad Rakúšania sú tuhí fajčiari, ale nikdy som nevidela žiadneho zahodiť ohorok na zem. Neviem si vôbec predstaviť, že by to spravili. V Petržalke mi lietali špaky okolo kočíka z balkónov. Takže rozdiel je určite v hlave. Rakúšania nakupujú lokálne výrobky, tiež od miestnych farmárov, častokrát predávané v bežných reťazcoch. Z takýchto sa varí aj v škôlkach a školách. Je tu neskutočná infraštruktúra triedenia odpadkov a separovania. Vláda podporuje ekologické správanie dotáciami, ale aj prikazuje zákonmi. Ochraňujú zvieratá, na rozdiel od SR, kde zviera je legislatívne stále iba „vec“.

Existuje v Rakúsku niečo ako eko polícia?

Povráva sa, že existuje taká, čo dostane podnet a keď neseparujete, môže vám dať pokutu. Ale nakoľko je to pravda, alebo fáma neviem.

Vieme, ako vyzerá separovanie odpadu na Slovensku. Koľko smetných košov máte vy doma?

My separujeme bioodpad, plasty, papier, sklo, plechovky s kovmi, zmiešaný odpad a plienky, na odpad zo záhrady a stavebný odpad sú v dedine kontajnery. Rozdeľujeme na 7 smetných košov. Pre predstavu, zmiešaný odpad u nás odvážajú iba raz za 5 týždňov a my smetiak nikdy nemáme ani do polovice plný.

V rakúskom obchode so stavebninami sa zahniezdila lastovička. Zamestnanci ju tam nechali a nakupujúcich upozornili, že tam zniesla vajíčka. Zdroj: achív A.J.

Prispôsobili ste si aj dom svojmu ekologickému životnému štýlu?

Už od začiatku stavby domu sme museli myslieť ekologicky. Dom máme nízkoenergetický, náš sa už približuje k pasívnemu štandardu, takže spotrebuje minimum energií na prevádzku. Využíva slnečnú energiu, keďže okná máme smerom na juh. Kúrime tepelným čerpadlom, elektrickú energiu máme tiež z ekologickej elektrárne. Máme rekuperáciu - vetraciu jednotku, čiže nám riadene neustále cirkuluje vzduch. Tým sa ušetrí až polovica energie na vykurovanie. Stavali sme z obnoviteľných materiálov. Je postavený z vápenatopieskovcovej tvárnice a kombinovali sme to s drevom. Väčšinu nábytku sme zrecyklovali, alebo nakúpili v outlete.

Chodíte aj dobrovoľne zbierať smeti, alebo robiť osvetu medzi ľudí?

Smeti zbierame priebežne vždy, keď sme s mojimi babami vonku a vidíme odpadky kde nemajú byť. V rámci materskej som si s kamoškou založila ekologický blog eko_inak a ten používam ako takú moju osvetu. Tam ukazujem, že správať sa ekologicky v úplných drobnostiach je v podstate celkom jednoduché.

Váš manžel je známy raper a hudobný producent Opak. Bol aj on eko nadšenec, alebo sa to u vás akosi spoločne vyvinulo?

Sme spolu deviaty rok, takže sa už za tie roky vyvíjame spoločne. U neho je to oveľa náročnejšie, veľa koncertoval, cestoval s kapelou po Slovensku. Odišiel vo štvrtok a vrátil sa v nedeľu. Ale je pravda, že momentálne chodí do práce vždy nabalený s domácou stravou v sklenených dózách a plnou taškou ovocia a zeleniny.

AKTUÁLNE NA JOJ.SK

Najnovšie správy

TV Program

05:40 Krimi
06:15 RANNÉ NOVINY
08:30 Súdna sieň
05:30 DIVOKÉ KONE II.
07:15 Moja mama varí lepšie ako tvoja
08:15 Panelák
05:10 Profesionáli III.
05:50 NAŠI II.
06:25 ZÁCHRANÁRI
05:10 Sherm a jeho mikróby
05:25 Ferdo Mravec
06:00 Altair v Hviezdnom kráľovstve
05:10 Síla naděje
07:05 Milosrdné lži
09:45 Z ulice na green