Máte stuhnuté svaly a všetko vás bolí: Prečítajte si, čo vám pomôže

Máte stuhnuté svaly a všetko vás bolí: Prečítajte si, čo vám pomôže Zdroj: Thinkstockphotos
Bolí vás niečo a prestali ste sa hýbať?Takmer každú bolesť vylieči pohyb. Chrbát vám môže zachrániť pilates a migrénu zase cviky na hlavu. Na iné bolesti zase platí niečo iné...

Pýtate sa, ako sa môžete zbaviť bolestí pomocou pohybu? Skutočne sa to dá! Ak vás niečo bolí, najhoršie urobíte, ak sa prestanete pohybovať a budete dúfať, že to prejde. Niekedy postačí, ak sa dobré usadíte, zavesíte alebo dobre ukloníte...

Sedavé zamestanie: To je peklo!

Najčastejšie trpíme bolesťami chrbta. Sedavé zamestnanie má za následok jednostranné zaťažovanie svalových skupín, naša krčná chrbtica trpí najviac. Nesprávne sedenie pred počítačom, zlý výber stoličky, stres – to všetko sú príčiny, ktoré spôsobujú bolesť.

Zdroj: Thinkstock

Cviky uvoľnia chrbticu

Snažte sa krčnú chrbticu uvoľňovať cvikmi, ktoré sa môžete naučiť od fyzioterapeuta alebo sa na nich priamo opýtate svojho lekára.

To, čo bolí, precvičte

Využívajte najmä pohyb, ktorým vyvolávate napätie na tej strane, ktorá vás bolí.

Jednoduchý cvik: Skúste ho

Často pomôže jednoduchý cvik: Vyvíjate tlak dlaní na hlavu a snažte sa vydržať aspoň dvadsať sekúnd. (Pravou rukou si pritlačte hlavu na pravé rameno a naopak).

Zdroj: Thinkstock

Boľavé nohy: Ako na ne?

Ak vás bolia nohy, snažte si ich denne precvičovať, a to klasickými drepmi. Drepy sú základným cvikom na rozvoj svalstva stehien, ale zaťažujú aj sedacie svaly a lýtka.

Bolesť pri srdci: Čo pomôže?

Stuhnutá hrudná chrbtica sa môže pretaviť aj do bolestí srdca, preto s ňou väčšina ľudí pribehne za odborníkom. Určite nič nepokazíte, keď sa sem tam niekde zavesíte a ostanete v tejto polohe, dokedy to vydržíte.

Dlhodobá pomoc: To chce lekára

Ak bolesť krížov trvá dlhodobo, alebo sa bolesť objavuje pri pohybe aj v pokoji a nezlepšuje sa cvikmi, návšteva lekára je nevyhnutná. Ak bolesť vyžaruje z krížov do dolných končatín, prípadne ju sprevádza tŕpnutie končatín, mali ste spozornieť. Môže ísť o vážnejšie ochorenie. V prípade bolestí s poruchou hybnosti dolných končatín je nutné okamžité odborné vyšetrenie.

Pozrite si ďalšie cviky, ktoré moderátor a osobný tréner v jednej osobe - Ján Bakala, pre vás exkuzívne zostavil účinný tréning: Perfektný zadok za jeden mesiac: Domáci tréning s osobným trénerom 

TV Program

14:35 Narnia: Dobrodružstvá lode Ranný pútnik
17:00 Neskrotná
19:00 Krimi
15:25 "Kam čert nemůže"
17:10 Áno, šéfe USA VI.
18:10 Áno, šéfe USA VI.
15:55 Policajti v akcii
16:55 Policajti v akcii
18:00 Klamári I.
16:30 Zatancuj si s Nely
16:40 Macko Uško
16:50 Hanička a Murko pre najmenších
14:55 Slunce, seno, erotika
16:50 Hluboká voda
18:45 Asterix a Vikingové