Zatiahnuté
10°
Bratislava
Emanuel
26.3.2023
Najjednoduchší spôsob, ako zrýchliť metabolizmus: Tento TRIK vraj funguje u každého
Zdielať na

Najjednoduchší spôsob, ako zrýchliť metabolizmus: Tento TRIK vraj funguje u každého

Zdroj: Profimedia

Čím rýchlejší metabolizmus máme, tým rýchlejšie sa dokážeme zbaviť kíl navyše. Ak sa vám nedarí schudnúť, možno vám práve tento jednoduchý trik pomôže!

Koľkokrát sa niekde objavila informácia, že pokiaľ denne vypijete pohár vody navyše, spálite aspoň o 300 kJ viac, než keď nebudete vôbec nič robiť! Čo je na tom pravdy?

Nelu Pociskovú zjavne spomalený metabolizmus netrápi! Ako sa jej darí aj po dvoch deťoch takto fantasticky vyzerať?

Na každom výroku je trochu pravdy a platí to aj v tomto prípade. Pokiaľ budete piť vodu, skutočne schudnete rýchlejšie, no také jednoduché to zase nebude. Dostatok tekutín totiž „iba“ zrýchľuje náš metabolizmus. 

Čo skutočne dokáže voda? 

"Svalové bunky sú zo sedemdesiatich percent tvorené vodou, ktorá do nich prichádza ako regenerácia a zároveň aj chladiaca tekutina," vysvetľuje Pavel Suchánek, odborník na výživu. Dostatočný prísun tekutín tak zrýchľuje regeneráciu svalov, čo skutočne k zrýchleniu metabolizmu môže viesť. 

Profimedia

Zavlažujte svaly 

Navyše organizmus je na vode závislý aj z hľadiska únavy. Človek dehydratovaný sa tak cíti väčšinu doby unavený, o to viac, pokiaľ sa práve venuje nejakému športu. Má menšiu výdrž, cíti sa skôr unavený, a tak v danej fyzickej záťaži nevydrží tak dlhú dobu. 

To všetko dohromady má vo výsledku vplyv na rýchlosť nášho metabolizmu. Pretože práve aj svalová hmota je zodpovedná za to, koľko toho spálime. Čím viac jej máme a čím lepšie nám funguje, tým väčší úbytok potom môžeme zaznamenať. 

Káva alebo čaj ako zdroj tekutín 

Lenže počas dňa nepijeme iba vodu. U mnohých z nás je dokonca znateľne vyšší príjem kofeínových nápojov ako práve obyčajnej vody. A s týmito drinkami je spojená aj idea toho, že namiesto toho, aby organizmus hydratovali, pôsobí skôr opačne. To už ale dávno nie je pravda, aspoň podľa Pavla Suchánka. 

Bol vykonaný výskum, v ktorom sa sledovali osoby, ktoré konzumovali iba kávu a zelený čaj. "Ukázalo sa, že z kofeínových nápojov telo vie získať tekutiny, hoci ich primárne vnímame ako odvodňujúce," vysvetľuje Suchánek. Ak teda nepohrdnete denne niekoľkými hrnčekmi kávy alebo čaju, rozhodne si z toho vaše telo vezme všetko, čo potrebuje. Rozhodne oveľa viac ako u ľudí, ktorí tieto nápoje konzumujú nárazovo. Ich telo na ne nie je zvyknuté. 

unsplash.com/catia-climovich

​Pitím k štíhlejšej línii 

To ale platí hlavne v dňoch, kedy sa teploty vonku nešplhajú nijako závratne vysoko alebo nemáte ambície stráviť celý deň športovaním. Potom by vám takýto prísun tekutín nestačil. Ak ale celý deň presedíte v kancelárii, okrem kávy si dáte aj nejaký ten pohárik vody alebo polievku na obed, bude vám to stačiť. 

Vo výsledku je teda jedno, či si dáte pohár vody s citrónom alebo napríklad čaju. Ak budete mať pravidelný prísun tekutín, z ktorých si telo, poprípade svaly budú schopné vziať potrebnú vodu, aby boli schopné poriadne regenerovať a fungovať, potom sa vám zrýchli metabolizmus a chudnutie pôjde rýchlejšie.

Profimedia

Súvisiace články

Najčítanejšie