Sonická, elektrická alebo magnetická kefka – rozdiely. Ktorú si vybrať?
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: TV JOJ
Elektrická kefka má významnú výhodu, pokiaľ ide o pohodlie, oproti tradičnej manuálnej kefke. Dostala však silnú konkurenciu – máme na mysli sonické kefky. Elektrické aj sonické kefky zaručujú krásny a zdravý úsmev, ale líšia sa v spôsobe, akým fungujú a takisto vo svojej účinnosti. Existuje ešte jedna možnosť - magnetická zubná kefka. Ktorú kefku si vybrať? Napovieme vám!
Čistenie zubov je jedným zo základných činností vykonávaných počas dňa, ale napriek tomu sa jej nevenuje každý. Ako uvádza stránka DentoNet, mnoho ľudí si zuby nečistí vôbec a niektorí dokonca ani nemajú a nikdy nemali zubnú kefku. Smutné sú aj výsledky štúdie ministerstva zdravotníctva, ktorá naznačuje, že 90% ľudí má zubný kaz, a to bez ohľadu na pohlavie alebo vek. Plynie z toho jeden záver: nielenže nevieme, ako pristupovať k ústnej hygiene, ale rovnako nevieme, ako to robiť správne!
Zubní lekári sa nás snažia presvedčiť, že nielen frekvencia a technika čistenia zubov sú dôležité, ale aj príslušenstvo, ktoré používame. Dnes nie je problém kúpiť si bežnú kefku, pretože sú k dispozícii aj na čerpacích staniciach. Na regáloch obchodov sa čoraz častejšie môžeme stretnúť s:
- sonickými kefkami,
- oscilačno-rotačnými kefkami,
- magnetickými kefkami.
Teraz sa sústredíme práve na ne a ukážeme si, akými aspektmi sa medzi sebou líšia a akú si vybrať.
TV JOJ
História a vývoj zubných kefiek
1950 – práve vtedy Dr. Hutson, parodontológ, vyvinul kefku s tenkým, jemným, nylonovým vláknom, ktoré malo chrániť ďasná pacientov. Takto sa zrodila jedna z najpopulárnejších dnešných značiek — Oral-B®. Na jej príklade môžeme dokonale vidieť, ako sa zubné kefky vyvíjali a menili. Pozrime sa na ich históriu!
Ďalším dôležitým rokom v histórii zubných kefiek je 1969 – vtedy spoločnosť Oral-B® predstavila zaoblené špičky vlákien, vďaka ktorým sa čistenie stalo ešte príjemnejším a jemnejším pre sklovinu i ďasná. O skutočnej revolúcii v ústnej hygiene však môžeme hovoriť v súvislosti s deväťdesiatymi rokmi dvadsiateho storočia. Konkrétne v roku 1991 navrhli odborníci koncovku elektrickej kefky, ktorá kalichovo pokrývala každý zub. Hovoríme o inovatívnej oscilačnej rotačnej technológii, ktorá poskytla (a dodnes poskytuje) presnejšie odstránenie povlaku zo zubov. Paralelne sa začali objavovať sonické kefky, ktoré tiež poskytovali vysoko kvalitné čistenie zubov.
Spoločnosť Oral-B® sa zamerala nielen na poskytovanie inovatívnych riešení pre lepšie čistenie zubov, ale aj na iné otázky. S vedomím, že dôležité je nielen to, čím si zuby umývame, ale aj ako dlho si ich čistíme a či to robíme správne, vyvinula značka v roku 2007 digitálny SmartGuide™ s 2-minútovým časovačom a ukazovateľmi pre všetky štyri ústne kvadranty. To umožnilo používateľom kontrolovať si čas a vedieť presne, kedy prišiel čas na zmenu miesta čistenia.
V roku 2016 spoločnosť Oral-B® uviedla na trh elektrickú zubnú kefku Genius 9000, ktorá pomocou aplikácie umožnila používateľom používať detekciu polohy kefky.
V roku 2020 Oral-B iO prináša revolučnú zmenu do sveta sonických a elektrických zubných kefiek. Jediné, čo zostáva, je kultový okrúhly tvar hlavy Oral-B. Hlavnou zmenou je nový lineárno-magnetický pohon, vďaka ktorému je zubná kefka oveľa tichšia, vytvára menej vnútorného trenia a nová technológia zároveň prenáša energiu priamo na konce vlákien, presne na miesta, kde je to najviac potrebné a vytvára mikrovibrácie.
Ukázali sme vám 60 rokov revolúcie kefky v prípade jednej značky, ale ako to bolo predtým? Nikoho neprekvapí, ak napíšeme, že prvá zubná kefka bola... obyčajnou paličkou. Čistenie zubov sa vykonávalo jednoducho hryzením do vetvičky. O obyčajných kefách môžeme hovoriť od 18. storočia – vtedy ľudia začali používať kefky so štetinami z prasaťa.
Ako by ste sa mali starať o ústnu hygienu?
Ako sme už spomenuli, pre ústnu hygienu je dôležité:
- frekvencia (činnosť je potrebné vykonávať denne),
- čas jej trvania,
- správna technika
- nástroj.
Základnou otázkou je, ako často si čistiť zuby a tu sa zubári už roky zhodujú: zuby by sa mali čistiť najmenej dvakrát počas dňa, ráno a večer. Ak si budeme čistiť zuby pred spaním, odstránime z ich povrchu baktérie nahromadené počas dňa a tiež sa zbavíme zvyškov potravín, ktoré môžu spôsobiť zubom škody. V noci klesá produkcia slín, ktoré chránia pred mikróbmi, preto je čistenie zubov a úst pred spaním nevyhnutné. Ranné umývanie zubov pomáha odstrániť bakteriálny povlak nahromadený počas spánku.
Malá poznámka: najlepšie je čistiť si zuby po každom jedle pomocou jemnej zubnej pasty a kefky s mäkkými vláknami, aby nedošlo k poškodeniu povrchu zubov.
Čo sa týka dĺžky čistenia zubov, malo by nám zabrať minimálne 2 minúty. To je štandard, ktorého je potrebné sa držať aj pri elektrických a sonických kefkách s časovačom, ktoré vydávajú zvuk po každých 30 sekundách kefovania (to je znamenie, že je potrebné zmeniť oblasť čistenia) a po 2 minútach ako znamenie, že môžete ukončiť čistenie. Prečo je čas taký dôležitý? Ukazuje sa, že v prvých 2 minútach čistenia odstránime zo zubov najviac povlaku! Okrem toho aktívne alebo ošetrujúce zložky obsiahnuté v paste, ako je posilňujúci fluorid, budú môcť preniknúť hlboko do zubov a pozitívne ovplyvniť ich štruktúru.
Bežná manuálna kefka vs elektrická a sonická kefka
Elektrické a sonické kefky majú jednu veľkú výhodu: ich hlavy sa pohybujú oveľa rýchlejšie ako hlava ručnej kefky, ktorú ovláda sila našich svalov. Je však potrebné pamätať na to, že technika použitia elektrickej kefy a sonickej kefky je iná a je to spôsobené hlavne tvarom hlavy. V prípade elektrických kefiek, kde je hlava kefky okrúhla a pokrýva každý zub oddelene, je našou úlohou len priložiť zubnú hlavu k zubom a sledovať čas. Pri sonických kefkách sa odporúča použiť ďalší pohyb ruky: pohyb čistenia ako pri ručnej kefke. Ručná kefka si vyžaduje manévrovanie, čo znamená väčšie úsilie – preto nie je prekvapujúce, že Slováci si podľa štúdie zuby čistia nepresne a príliš krátko.
Výhodou kefiek s pohonom je práve to, že pracujú automaticky a samostatne. Okrem toho sú oveľa účinnejšie ako manuálne kefky, pretože vykonávajú aj niekoľko desiatok tisíc pohybov za minútu a dosahujú na ťažko dostupné miesta, vrátane pohybov v rôznych rovinách. Sú vybavené aj ďalšími funkciami, ktoré uľahčujú správne čistenie zubov.
Tvar čistiacej hlavy — záleží na tom?
Áno, koncovky zubných kefiek, konkrétne ich hlavy, majú význam. V tejto disciplíne sa do popredia dostáva okrúhla čistiaca hlava, akú majú elektrické kefky. Vďaka tomuto tvaru vlákna pokrývajú zub z každej strany, skĺznu do medzizubných priestorov a dôkladne odstránia sediment, zvyšky potravín a zubný povlak. Preto sa takéto kefky odporúčajú pre každého.
Tu stojí ešte raz za zmienku značka Oral-B®, pretože ako jediná použila trojitý pohyb hlavy v elektrických kefkách, a to oscilačno - rotačno - pulzný pohyb, čím sa zvýšila účinnosť odstraňovania povlaku.
V prípade obdĺžnikovej hlavy, s akými sa môžeme stretnúť pri sonických kefkách, efekt pokrytia vláknami jedného zuba nebude pozorovaný. Pohyb vlákien v týchto kefkách sa uskutočňuje v dvoch rozmeroch: zo strany na stranu.
Výhodou okrúhlej hlavy elektrických kefiek nad pravouhlými sonickými alebo ručnými kefkami je schopnosť presného priloženia vlákien kefy a efektívneho a jemného odstraňovania povlaku z ťažko dostupných miest, ako je vnútorný povrch spodných predných zubov, kde sa najčastejšie tvorí zubný kameň alebo zákutia tvoriace sa pri nesprávne umiestnených zuboch u ľudí s defektmi zhryzu.
Výhody a prevádzka elektrickej zubnej kefky
Teraz jedna zaujímavosť: akákoľvek kefka, ktorá nie je ručnou kefkou a má pohon vyžadujúci elektrickú energiu, je elektrickou kefkou. Podľa tejto definície je sonická kefka zároveň elektrickou kefkou. Rozdiel sa týka predovšetkým tvaru čistiacej hlavy a spôsobu jej pohybu.
Hlava v klasickej elektrickej kefke je okrúhla a vykonáva ľavý a pravý pohyb v rozmedzí 45 stupňov (oscilačno - rotačný pohyb) približovaním a odďaľovaním sa od zubov v prednej a zadnej rovine (pulzný pohyb). Niektoré kombinujú tieto dva typy pohybov, čím veľmi účinne odstraňujú zubný povlak. Odborníci sa zhodujú, že pomocou elektrickej kefky sme schopní odstrániť až 2-krát viac zubného povlaku, ako je možné pomocou ručnej kefy.
TV JOJ
Výhody a prevádzka sonickej zubnej kefky
Všeobecný princíp fungovania sonických kefiek využíva vibrácie vlákien kefky pre mechanické odstránenie bakteriálneho povlaku. Čo odlišuje sonickú kefku od tradičnej elektrickej kefky, je predovšetkým tvar hlavy a spôsob jej pohybu. Pri sonických kefkách je hlava obdĺžniková alebo podlhovastá a pohybuje sa zo strany na stranu (vibruje).
Ďalšie funkcie kefiek, užitočné pre správnu ústnu hygienu
Sonické kefky, ako aj elektrické (s okrúhlou hlavou) môžu mať umožňovať rôzne typy čistenia (až 6 režimov čistenia), navyše sú vybavené možnosťami na podporu dennej ústnej hygieny. Sú vybavené indikátorom nabíjania a stavu batérie vrátane indikátora tlakovej sily, ako aj inteligentným časovačom. Dôležité je, že batéria môže vydržať až 14 dní bez toho, aby sa musela dobíjať.
Indikátor tlakovej sily chráni našu sklovinu pred poškodením a ďasná pred podráždením – v praxi klesá rýchlosť hlavy alebo sa na prístroji rozsvieti výstražné svetlo, ak je kefka takou funkciou vybavená.
Inteligentný časovač stráži čas čistenia zubov – funguje ako 30-sekundový interval (zariadenie začne vibrovať alebo vydávať zvuk, signalizuje potrebu zmeniť polohu kefky v ústach) a automaticky vypne kefku po 2 minútach.
V niektorých elektrických kefkách sa môžeme stretnúť s modulom Bluetooth, pomocou ktorého sa môžeme pripojiť k mobilnému zariadeniu s nainštalovanou bezplatnou aplikáciou. S aplikáciou budete môcť naživo sledovať to, ako si čistíme zuby. Toto je zaujímavé riešenie, najmä pre ľudí, ktorí len začínajú tento druh kefiek používať a ktorí často nevedia, ako si správne čistiť zuby. Najviac by sa z takéhoto riešenia mali tešiť deti, pretože aplikácia podporuje pravidelné čistenie a učí ich, ako to robiť správne.
Akú zubnú kefku pre dospelých?
Manuálna, elektrická, sonická alebo magnetická? Všetko závisí od vašich osobných preferencií. Vzhľadom na účinnosť je najlepšia elektrická kefka, vzhľadom na to, že vykonáva oscilačno-rotačno-pulzné pohyby. Bohužiaľ, sonické kefky to nerobia a pre ústnu hygienu je dôležité dôkladne odstrániť baktérie a zvyšky potravín. Samozrejme, sonický variant má tiež značné výhody, pretože predĺžená hlava kefky sa podobá tvaru manuálnej kefky, čo uľahčuje začatie používania elektrických kefiek.
Prečítajte si viac o magnetickej zubnej kefke Oral-B iO.
Môžu deti používať sonické a elektrické kefky?
Áno, výrobcovia mysleli aj na najmladších a pripravili pre nich zaujímavé farebné verzie, ktoré sú zároveň pri čistení zubov efektívne. Detské kefky sú menšie a tvar ich hlavy je prispôsobený jemným zubom a ďasnám detí. Často majú pestrofarebnú rúčku s potlačou s postavami z obľúbených rozprávok, aby sme ďalej povzbudili našich najmenších k prelomeniu odporu voči čisteniu zubov.
Ktorú kefku si vybrať? Určite odporúčame výrobky popredného výrobcu, pretože vtedy získame záruku, že použité vlákno je bezpečné a netoxické a samotné zariadenie je prispôsobené na použitie najmladšími. Okrem toho sú najlepšie zubné kefky vybavené ďalšími funkciami, ako je napríklad stráženie časov čistenia alebo mobilná aplikácia, kde vaše dieťa môže sledovať vaše pohyby kefkou a naučí sa správne si čistiť zuby.