Jesť uhorky každý deň sa oplatí: Rýchlejšie schudnete, zlepší sa vám trávenie aj pleť

Jesť uhorky každý deň sa oplatí: Rýchlejšie schudnete, zlepší sa vám trávenie aj pleť Zdroj: Profimedia
Uhorky majú nielen výbornú chuť, ale aj skvelé účinky na naše telo. Tušili ste, čo všetko tento obyčajný zelený zázrak dokáže?

Odborníci na výživu sa zhodujú v tom, že uhorky dokážu efektívne stimulovať črevá, prečisťujú tráviace ústrojenstvo, normalizujú metabolizmus a zlepšujú aj vzhľad pokožky. Je to najmä preto, že obsahujú veľké množstvo vody a vlákniny.

Z uhoriek si môžete pripraviť aj osviežujúcu limonádu:

Čo dokáže 1 šalátová uhorka denne?

Budete viac chránení pred neurologickými chorobami

Uhorky obsahujú fisetín, čo je látka, ktorá preukázateľne pomáha nášmu mozgu. Okrem toho obsahujú uhorky tiež fosfor. Nedostatok fosforu súvisí so zvýšeným rizikom kognitívnych ochorení. Takže keď budete pravidelne konzumovať uhorky, váš mozog bude ako britva a vaša koncentrácia bude úplne dokonalá!

Telo sa zbaví toxínov

Najrôznejšie štúdie preukázali, že uhorky majú prirodzené detoxikačné vlastnosti a pravidelný príjem tejto zeleniny pomôže očistiť pečeň a črevá od nečistôt a toxínov, čím sa zlepší celkové zdravie organizmu.

Pomôžu vám schudnúť

Vysoký obsah vody v uhorkách vám pomôže dosiahnuť rýchle nasýtenie, takže ovládnete oveľa ľahšie prejedanie, ktoré vám môže kaziť snahy o chudnutie. Navyše uhorka neobsahuje tuky a je nízkokalorická, takže je to skvelá voľba pre všetkých, čo chcú chudnúť.

Zlepší sa trávenie

Uhorky obsahujú vlákninu a veľké množstvo vody, čo pomáha veľmi významne pri trávení. Vitamíny v uhorkách tiež pomáhajú zlepšiť fungovanie tráviaceho systému. Jedzte jednu uhorku denne a vyriešite problémy spojené s pohybom čriev, čím sa zbavíte okrem iného zápchy a ďalších ťažkostí.

Telo dostane viac hydratácie

Približne 95 percent uhorky tvorí voda, takže keď budete konzumovať jednu denne, zlepšíte tak celkovú úroveň hydratácie tela. To samozrejme pozitívne ovplyvní vaše celkové zdravie. A ak zabúdate piť, jedzte uhorky!

Vaša pokožka bude žiarivejšia

Tým, že obsahuje uhorka veľa vody, udržuje pokožku hydratovanú. Navyše obsahuje vitamíny B ako niacín a riboflavín spolu s vitamínom C a zinkom, ktoré sú kľúčové pre kvalitu pokožky. Uhorka tiež obsahuje kyselinu kofeovú, ktorá pomáha pri podráždení a zápaloch kože. Keď vylisujete uhorku, jej šťava skvele zaberá na ekzémy, lupienku, žihľavku alebo akné. A účinky uhorky na opuchnuté oči sú známe už dlho. Stačí priložiť na unavené oči plátky uhorky a za chvíľu je po opuchu.

Zníži sa hladina cukru, krvný tlak a cholesterol

Uhorky obsahujú širokú škálu fenolových zlúčenín, flavonoidov a triterpénov. Podľa vedcov je zvýšený príjem uhoriek sľubný aj pri kontrole vysokej hladiny cukru v krvi. Okrem toho obsahujú uhorky draslík, horčík a vitamín K, čo sú látky dôležité pre správne fungovanie kardiovaskulárneho systému. Nižšie hladiny horčíka a draslíka sú spájané s vyšším krvným tlakom, takže pravidelná konzumácia uhorky zníži nielen tlak, ale tiež cholesterol.

Zníži sa riziko rakoviny

Flavonoid fisetín obsiahnutý práve v uhorkách vzbudil veľkú pozornosť medzi výskumníkmi rakoviny. Okrem antioxidačných a protizápalových vlastností je táto látka spojená so znížením rizika vzniku konkrétnych typov rakoviny.

Vaše kosti budú pevnejšie

Vďaka vitamínu K a vápnika budú pevnejšie aj vaše kosti. Bolo zistené, že vitamín K znižuje riziko zlomenín kostí a tiež hrá dôležitú úlohu pri vstrebávaní vápnika v kostiach.

Vyskúšajte tento liečivý uhorkový šalát podporujúci chudnutie. 

Zdroj: Profimedia

Zdroj: healthyfoodhouse.com, prozeny.blesk.cz

Máte tip na skvelý domáci recept? Pošlite nám ho!

TV Program

06:15 RANNÉ NOVINY
08:35 PROSTŘENO
09:30 Súdna sieň
06:10 DEDIČSTVO
07:35 Panelák
08:55 Simpsonovci III.
05:55 POLICAJTI V AKCII
06:55 POLICAJTI V AKCII
08:10 Prvé oddelenie
06:40 Tashiho svet
06:55 Nezvyčajná cesta Nilsa Holgerssona
07:10 Požiarnik Sam X.
05:40 Barva kouzel II.: Lehké fantastično
07:25 Diana
09:30 Příšerky pod hladinou