Každý môže byť šťastný! Tieto kroky vám pomôžu privolať si do života viac radosti

Každý môže byť šťastný! Tieto kroky vám pomôžu privolať si do života viac radosti Zdroj: unsplash.com
Premýšľať priveľa o minulosti a budúcnosti nie je vždy správne. Pre skutočne šťastný život by sme sa mali naučiť vedome prežívať prítomnosť.

Vedomé prijímanie prítomnosti nám umožní prežívať vlastný život a užívať si ho namiesto toho, aby sme ním len preplávali. Ako sa to naučiť a aké cvičenia pomôžu?

Počas dňa sa zastavte a uvedomte si, kde ste

Nastavte si v telefóne pripomienku s príjemným tónom, ktorý vás v priebehu dňa upozorní, že máte vedome vnímať prítomnosť. Takáto aplikácia môže byť veľmi užitočná, pretože vás niekoľkokrát denne upozorní a ponúkne vám príležitosť zastaviť sa a uvedomiť si, kde ste, čo robíte a čo si myslíte. Môžete si tiež napísať na zrkadlo papierik s vetou: "Vedome vnímaj prítomnosť."

Lepte si tiež lístočky nad pracovný stôl alebo na chladničku, ktoré vám pripomenú, že máte robiť veci inak. Vnímajte tiež každé gesto, ktoré robíte - keď otvárate dvere, sústreďte sa len na ruku, ako berie za kľučku dverí. Vnímajte ťažobu dverí, uvedomte si, čo cítite. Načúvajte zvukom v priestore.

Zdroj: unsplash.com

Odolávajte tlaku a dýchajte

Občas prežívate hektické obdobie v práci, v škole alebo doma. Máte veľa povinností, neustále vás prenasleduje všetko, čo ste neurobili a čo máte ešte urobiť, a vaša myseľ je zahltená súdmi a komentármi. Ak chcete zvíťaziť nad úzkosťou, žite v prítomnom okamihu. Uvedomte si a pripustite si pocit, že ste preťažení. Nebojujte proti tomu, prijmite to a nájdite iné riešenie. Nechajte si priestor na dýchanie. Jednoducho len na dve alebo tri minúty zastavte to, čo práve robíte, a sústreďte sa na dýchanie. To vám pomôže upokojiť sa a ujasniť si myšlienky.

Spomaľte, dajte si viac času a urobte si priestor

Životu by sme mali viac dávať ako ho len urýchľovať. Moderné vymoženosti nám neustále šetria čas - autom sme všade rýchlejšie, mikrovlnka ohreje jedlo a vďaka internetu nemusíme chodiť ani nakupovať. Čo urobíte s časom, ktorý ste ušetrili? Pravdepodobne sa snažíte do denného programu napasovať ešte viac vecí, takže vo finále žijete ešte rýchlejšie. Stanovte si priority, rozhodnite sa, čo je dôležité a čo je potrebné urobiť.

V jednej chvíli robte len jednu vec. Všetko robte pomalšie, spomaľte až o 25 percent. Prevádzajte všetko rozvážne a systematicky. Dajte si tiež viac času, aby ste sa nestresovali. Zredukujte svoje záväzky, nesľubujte toľko a neklaďte si vysoké ciele. Naučte sa hovoriť nie.

Vytvorte si zmysel pre nadhľad

Keď sa vo vašom živote objavia problémy alebo zmeny, zvyčajne sa začnete správať neisto a neviete, čo robiť. Keď získate nadhľad, pomôže vám to. Znamená to, že dokážete vnímať vzťahy medzi tým, čo sa v živote deje, a tým, čo sa deje mimo neho. Nadhľad pomôže pochopiť, že aj keď je nejaká ťažkosť, situácia sa môže zmeniť a život pokračuje ďalej. Nadhľad pomôže získať vyrovnanosť. Pozerajte sa na hviezdy, pozorujte oblaky, čítajte o živote druhých.

Prijmite veci také, aké sú

Prijatie znamená pochopiť veci také, aké sú alebo nie sú. Neznamená to, že sa musíte podrobiť situáciám a vzdať sa, znamená to pochopiť, že v tomto okamihu je to proste také, aké to je. Keď niečo prijmete miesto toho, aby ste reagovali impulzívne a naštvane, môžete na čokoľvek reagovať premyslene a priaznivo.

Myslite na to, čo bolo ťažké prijať, v duchu si popíšte, čo sa stalo. Až budete pripravení, odpútajte sa od tej veci a prijmite ju. Začnite prijatím malých vecí, trebárs tým, že vám ušiel vlak, stratili ste nejakú drobnosť, alebo dokonca telefón. Vždy si môžete vybrať a zamerať sa na to, čo môžete urobiť teraz.

Zdroj: unsplash.com

Získajte kontrolu nad hnevom a zlosťou

Koľkokrát denne vybuchnete zlosťou a potom je vám z toho zle? Hnev je normálna emócia, ktorú prejavujeme, keď sme v ohrození alebo keď cítime krivdu. Bohužiaľ potom ale v takej situácii konáme iracionálne a nelogicky, pretože nás ovládne zlosť. Je nutné zredukovať možnosť straty kontroly a zvýšiť schopnosť jasného myslenia.

Uvedomujte si fyzické varovné signály hnevu - zrýchlený tep, zrýchlené dýchanie, napätie tela. Urobte si pár minút prestávku a len dýchajte a sústreďte sa na dýchanie. Zabavte myseľ niečím, čo nestojí veľkú námahu - hovorte si napríklad abecedu od A do Z, odriekavajte nepárne čísla od 59 naspäť, povedzte si v duchu nejakú básničku, alebo si urobte krátku meditáciu.

 

 

Zdroj: prozeny.blesk.cz

Ďakujeme za vaše názory

TV Program

17:00 NOVINY O 17:00
17:45 LUCKY ROOM
19:00 Krimi
16:45 Profesionáli III.
17:45 Súdna sieň
18:45 Súdna sieň
17:00 C.S.I.: Kriminálka Miami VII.
18:00 Kosti XII.
19:00 Kosti XII.
17:35 Strážca vesmíru Roger
17:50 Rapotáčik 2
18:00 Máša a medveď III.
16:20 Příběh jedné jízdy
18:15 Status Update
20:15 FILM MĚSÍCE: PREMIÉRA NA JOJ CINEMA: The Circle