5 vecí, ktoré vašim zubom najviac škodia: A sladké cukríky to rozhodne nie sú!

5 vecí, ktoré vašim zubom najviac škodia: A sladké cukríky to rozhodne nie sú! Zdroj: pixabay.com
Krásny chrup, zdravé a biele zúbky – kto by ich nechcel mať? Vedeli ste, že existuje pár potravín, ktoré im oveľa viac škodia, ako tie najsladšie cukríky na svete? Tu je zoznam!

„Nejedz sladké cukríky, lebo budeš mať zlé zuby,“ túto vetu počul asi každý z nás ešte v rannom detstve. Dokonca nám ju toľko vštepovali do hlavy, že teraz mnohí z nás si sladkú maškrtu akosi podvedome spájajú s hrozbou vzniku zubného kazu.

Pritom zubári priznali, že okrem sladkostí sú tu iné potraviny, ktoré zubom oveľa viac škodia. A nemusia byť ani sladké! Pozrite sa, čomu by ste sa mali vyvarovať.

​Ľad

Kombinácia chladu a hryzenia do tvrdého ľadu je pre zuby vyslovene takou malou samovraždou. Veľmi ľahko si dokážete zničiť zubnú sklovinu.

Zdroj: Profimedia.sk

​Cukríky proti kašľu a bolesti hrdla

Vaše zuby sú v tomto prípade vystavené cukru a rôznym kyselinám na dlhý čas, čo môže viesť ku vzniku kazu. Dokonca takéto „nevinné cmúľanie“ je oveľa horšie, ako keď si doprajete kúsok zákuska, ktorý takmer rýchlosťou svetla skĺzne dole krkom.

Slané krekry

Táto maškrta nie je sladká, no pre zuby je vyslovene tichým zabijakom. Obsahujú totiž množstvo rôznych látok, medzi nimi práve škroby, ktoré môžu byť príčinou vzniku kazu. Veľmi podobne sú na tom aj slané čipsy, ktoré sú pre zuby nepriateľom číslo jeden! Najviac škody napáchajú tie malé kúsky, ktoré sa ukladajú medzi zubami. Ak si ich z času na čas doprajete, po dojedení ich spláchnite poriadnou dávkou vody.

Citrusy

Práve teraz je obdobie mandariniek a pomarančov. Tie však obsahujú kyseliny, ktoré ničia zubnú sklovinu. Nemusíte im odolávať, no po dojedení sa napite čistou vodou. 

Zdroj: pixabay.com

​Pukance

Nevinná pochúťka, ktorú si doprajeme hlavne počas návštevy kina. Vedeli ste, že práve tie „nevypukané“ zrniečka sú najčastejším zdrojom zlomených zubov?

Zdroj: metdaan.com

Ďakujeme za vaše názory

TV Program

16:50 NA CHALUPE
17:50 NOVÉ BÝVANIE
19:00 Krimi
16:30 Amerika má talent XII.
18:25 Amerika má talent XII.
19:35 ŽREBOVANIE
15:55 VŠETKO ČO MÁM RÁD
18:00 Vraždy v Midsomeri X.
20:10 Myšlienky vraha IV.
16:45 Príbehy vreckových dráčikov
17:00 ZáchranáRik
17:05 Altair v Hviezdnom kráľovstve
15:25 Pinocchio
17:00 Soukromé očko
18:35 Okruh