Sledujte si pokožku! 7 zmien, ktoré môžu signalizovať vážny zdravotný problém

Sledujte si pokožku! 7 zmien, ktoré môžu signalizovať vážny zdravotný problém Zdroj: Profimedia
Pôsobenie slnečného žiarenia, ale tiež rôzne vnútorné problémy sa vždy odrazia aj na vašej pokožke. Pri týchto zmenách by ste mali určite spozornieť!

Nepodceňujte ani najmenšie zmeny na svojej pokožke! Ak spozorujete jeden z týchto príznakov, čo najskôr vyhľadajte lekára!

Pehy a znamienka

Každý človek by sa mal na pobyte na slnku chrániť krémom s vyšším UV faktorom, ľudia, ktorí majú svetlý typ pokožky a sklon k pigmentovým škvrnám dvojnásobne. Aspoň raz ročne (ideálne po lete) si dajte znamienka skontrolovať u dematológa, ak si však všimnete, že znamienko začalo rásť, prípadne meniť farbu, utekajte hneď, mohlo by ísť o nebezpečný melanóm. 

Zdroj: Profimedia

​Náhle zhoršenie akné

Akné v dospelosti zvyčajne spôsobujú výkyvy hormónov, zhoršovať ho môžu niektoré potraviny a najmä stres. Ak sa vám však náhle objavia zapálené miesta a cystické akné, k tomu sa pridruží priberanie, rýchlo sa mastiace vlasy či nadmerné ochlpenie, vyhľadajte lekára! Môže ísť o syndróm polycystických vaječníkov, ktorý je potrebný liečiť odborníkom. 

Malé červené bodky

Tieto bodky sa odborne nazývajú hemangiómy a objavujú sa veľmi často v oblasti hornej polovici tela. Hemangióm je nezhubný nádor krvných ciev. Príčiny vzniku hemangiómov nie sú doteraz jasné ani odborníkom, ale je predpoklad, že veľkú úlohu zohráva aj genetika. Tieto prejavy na koži väčšinou nespôsobujú nijaké ťažkosti, dokonca majú tendenciu spontánne vymiznúť. Ak však spozorujete náhle zmeny na pokožke, svrbenie, zmeny farby, či masívny výskyt na jednom mieste, určite treba navštíviť lekára.

Zdroj: pinterest.com

Extrémne bledá pokožka

Veľmi bledá pokožka je najčastejšie príčinou nedostatku železa v krvi – anémie. Ďalším sprievodným znakom môže byť napríklad zvýšená únava. Skúste si pridať do jedálnička viac potravín s obsahom železa, prípadne si spravte 2-3 mesačnú kúru pomocou vitamínových doplnkov. Ak sa stav nezlepší, určite vyhľadajte lekára.

Svrbenie pokožky

Ak sa vám často objavuje náhle svrbenie pokožky, mohlo by ísť o alergickú reakciu buď na jedlo, prípadne kozmetiku či čistiace prostriedky. Pozorovaním a opakovaním môžete sami zistiť, čo by vám mohlo prekážať, ale najlepšie je absolvovať testy u alergológa.

Zdroj: Profimedia

Tmavnúca pokožka

Ak vaša pokožka začne náhle tmavnúť a nadobudne zvláštnu zamatovú štruktúru, môže to byť známka inzulínovej rezistencie v tele. Navštívte lekára, ktorý vám zmeria hladinu glukózy v krvi, aby zistil, či ide o tento problém. Akonáhle dostanete krvný cukor pod kontrolou, odstráni sa aj zafarbenie, prípadne tmavé škvrny z vašej pokožky.

Červeň v lícach

Sčervenanie tváre môže byť príznakom rosacey. Rosaceu môže vyprovokovať a zhoršovať napríklad chladné počasie, korenené a štipľavé jedlá, ale tiež alkohol a stres. Presná príčina vzniku tohto ochorenia nie je známa, avšak existujú rôzne lieky a prostriedky, ktoré môžu stav pokožky výrazne zlepšiť. V prípade podozrenia na toto ochorenie navštívte dermatológa a informujte sa o možných spôsoboch liečby.

Zdroj: Profimedia

Zdroj: powerofpositivity.com

Ďakujeme za vaše názory

TV Program

17:00 NOVINY O 17:00
17:55 Moja mama varí lepšie ako tvoja
19:00 Krimi
17:15 Komisár Rex XIII.
18:15 Komisár Rex XIII.
19:25 TIPOS INFO
17:30 Súdna sieň
18:30 Súdna sieň
19:35 Prvé oddelenie
17:30 Pat a Mat
17:40 ZáchranáRik II.
17:50 Ferdo Mravec
16:25 Město v ohrožení
18:05 Otcové a dcery
20:15 Spálené mosty