7 znamení, že jete priveľa cukru: Okrem priberania spôsobuje aj väčšie problémy

7 znamení, že jete priveľa cukru: Okrem priberania spôsobuje aj väčšie problémy Zdroj: Profimedia
Občas si treba osladiť život, ale ak to s cukrom dlhodobo preháňate, odrazí sa to nielen na vaše váhe, ale na celkovom zhoršení zdravia. Ak máte niektorý z týchto príznakov, mali by ste spozornieť!

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) by mal dospelý človek zjesť približne 6-9 kávových lyžičiek cukru denne, pričom sa ráta cukor navyše, nie taký, ktorý sa prirodzene nachádza v niektorých potravinách.

Realita je však taká, že cukru zjeme denne oveľa viac, v priemere až 22 lyžičiek! Priveľa cukru v tele nám môže spôsobovať vážne zdravotné ťažkosti, od obezity, problémov s pokožkou až po rakovinu.

7 signálov, že jete priveľa cukru

Nedostatok energie a pocit únavy

Jeden z viditeľných príznakov, ktorý môžete postrehnúť, je, že sa neustále cítite unavene a vyčerpane, hoci ste spali dostatok hodín. Skúste výrazne znížiť spotrebu cukru, zlepšite životosprávu a uvidíte, že budete prekypovať energiou a dobrou náladou.

Závislosť na sladkom

Ak ste dojedli sýty obed a okamžite máte nutkanie dať si ešte poriadny dezert, je to znamenie, že cukru v tele máte priveľa. Skúste sa sladkostí aspoň dočasne vzdať, zabudnite na sladené nápoje a kávu s cukrom a chuťové poháriky uspokojte sladkým ovocím. Vaše telo aj metabolizmus sa vám poďakujú.

Zdroj: Profimedia

​Bolesti hlavy, prechladnutie chrípka

Ak to preženiete so sladkosťami, môžete po krátkej dobe zažiť stav podobný „opici.“ Hladina cukru vám náhle vyletí, ale rovnako rýchlo padne aj dole, čo spôsobí nepríjemné bolesti hlavy. Ďalším znamením, že to s cukrom preháňate sú časté ochorenia. Priveľa cukru v tele oslabuje imunitný systém a preto ste náchylní na prechladnutie a chrípku niekoľkonásobne viac.

Zhoršenie trávenia, nafukovanie

Ak mávate často nafúknuté brucho, znamená to, že sa nesprávne stravujete. Priveľa cukru spomaľuje metabolizmus, čo sa okrem iného prejaví nafukovaním, zhoršením trávenia, zápchami, alebo naopak hnačkami. Ak ste to s cukrom jednorázovo prehnali, vyberte sa na niekoľkominútovú prechádzku. Hladina cukru sa vyrovná a aj črevá sa rýchlejšie rozhýbu.

Zdroj: ISIFA

​Problémy s pokožkou

Priveľa cukru v prijímanej strave môže mať za následok aj nepríjemné kožné problémy ako akné, ekzémy, rosacea ale môže tiež spôsobiť nadmerne suchú pokožku. Odborníci dokonca dokázali, že jeden z príznakov, že telo dostáva priveľa cukru, môžu byť aj tmavé kruhy pod očami. Ak vás niektorý z týchto problémov trápi, skúste cukor obmedziť a uvidíte, či sa niečo zmení.

Prejedanie

Ak jete veľa sladkého, pociťujete pravdepodobne takmer neustály hlad. Je to preto, že telo dokáže cukor spracovať extrémne rýchlo. Čím viac zjete, tým väčší hlad máte a pritom prijímate obrovské množstvo kalórií.

Zdroj: Thinkstockphotos

​Priberanie  

Toto je následkom predchádzajúceho bodu. Platí tu jednoduchá rovnica. Vysoký príjem cukru znamená prijímanie veľkého množstva kalórií a následné priberanie na váhe. Cukor nemá žiadnu vlákninu ani bielkoviny, čiže telu nijako neprospieva a ak je ho priveľa, spôsobuje akurát ukladanie tuku.

Zdroj: healthandlovepage.com

Ďakujeme za vaše názory

TV Program

22:15 Profesionáli VII.
23:05 Profesionáli VII.
00:00 Drzá Jordan II.
20:35 Prenasledovaná doktorom
22:30 Lovci väzňov
00:25 Karma je sviňa II.
22:00 Klamári II.
22:55 ŽREBOVANIE
23:05 TOP STAR
22:15 Agi Bagi
22:25 Malí chrobáčikovia
22:30 Tom a Keri
21:50 Oko v oblacích
23:40 V hledáčku střelce
01:20 Princezny