Vitamínové bomby v tabletkách: Vedci vyvrátili mýtus o ich účinkoch

Vitamínové bomby v tabletkách: Vedci vyvrátili mýtus o ich účinkoch Zdroj: Profimedia.sk
Potrebné vitamíny častokrát dodávame telu tak, že rýchlo prehltneme nejakú tabletku. Vedeli ste, že nie všetky doplnky stravy sú naozaj účinné a mnohé vedia skôr uškodiť?

V dnešnej uponáhľanej dobe veru nie každý má čas na to, aby sa správne stravoval a telu v rozumnom množstve dodával vitamíny, ktoré potrebuje. Miesto toho radšej siahneme po vitamínových doplnkoch, od ktorých očakávame zázraky. Najnovšie výskumy hovoria, že tie nám veľakrát môžu uškodiť. Vedci z Oxfordskej univerzity dokonca varujú, že náhrada skutočných vitamínov môže u detí spôsobiť poškodenie mozgu a u dospelých zase problémy s imunitou a neplodnosť.

Nie všetky výživové doplnky telu aj pomáhajú. Zdroj: Profimedia.sk

Môžu skôr uškodiť

Istá štúdia, ktorá monitorovala 39 000 žien vo veku okolo 60 rokov hovorí, že ak pravidelne brali multivitamíny a vitamín B6, zvýšila sa u nich pravdepodobnosť skoršej smrti. Experti varujú, že u žien, ktoré pravidelne berú veľké množstvo prípravkov obsahujúcich kyselinu listovú, sa zvyšuje pravdepodobnosť ochorenia na rakovinu prsníka až o 19 %! U fajčiarov, ktorí berú betakarotén, zase narastá riziko vzniku rakoviny pľúc až o 18%. Možné vysvetlenie je, že práve nadmerná konzumácia rôznych vitamínov kŕmi práve rakovinové bunky a nie tie zdravé.

Sporné je aj užívanie vitamínu E a rôznych prípravkov, ktoré obsahujú antioxidaty. Vieme, že práve tie majú spomaliť starnutie a slúžia ako prevencia proti vzniku rakoviny. Vedci však tvrdia, že telo potrebuje aj škodlivé látky. Práve ich negatívne účinky podnecujú telo bojovať s rôznymi chorobami.

Vitamíny na krásu sú mýtus

Kozmetické firmy si svoje kampane zakladajú na tom, že rôzne vitamíny dokážu spomaliť starnutie. Analytici Európskej únie však tvrdia, že neexistuje žiadna štúdia, ktorá by ich tvrdenia podložila. „Ak beriete vo veľkých množstvách jeden druh živín, v tele nastane nerovnováha. Organizmus totiž nedokáže vstrebávať ostatné živiny,“ varuje lekárnik a expert na výživu Aidan Goggins.

Dávajte si pozor na to, čo do seba dáte. Zdroj: Profimedia.sk

Niektoré aj pomáhajú

Napríklad, užívanie vitamínu B12 vo vyššom veku, teda okolo sedemdesiatky, pomáha pamäti. Telo ho totiž v staršom veku ťažšie vstrebáva zo žalúdka. Deťom od šiestich mesiacov do 5 rokov sa odporúča umelo podávať vitamín D pre zdravé kosti. Selén a jód sú ďalšie zložky, ktoré by sme mali prijímať aj umelo. Nedostatok jódu v tehotenstve môže narušiť správny duševný vývoj dieťaťa. Nedostatok selénu môže naštrbiť imunitný systém človeka a viesť aj k neplodnosti. Pozor však na rozumné množstvo.

Zdroj: Dailymail.co.uk

TV Program

05:40 Krimi
06:15 RANNÉ NOVINY
08:30 Súdna sieň
05:30 DIVOKÉ KONE II.
07:15 Moja mama varí lepšie ako tvoja
08:15 Panelák
05:10 Profesionáli III.
05:50 NAŠI II.
06:25 ZÁCHRANÁRI
05:10 Sherm a jeho mikróby
05:25 Ferdo Mravec
06:00 Altair v Hviezdnom kráľovstve
05:10 Síla naděje
07:05 Milosrdné lži
09:45 Z ulice na green