Liečivý zázrak na zuby? Vyplachovanie čajom je vraj účinnejšie ako ústna voda

Liečivý zázrak na zuby? Vyplachovanie čajom je vraj účinnejšie ako ústna voda Zdroj: Thinstockphotos
Namiesto kloktania ústnou vodou, vyskúšajte pred spánkom vyplachovanie ústnej dutiny čajom. Táto metóda je vraj veľmi osožná pre náš chrup.

Vedci sa snažia testami dokázať to, čo sa predpokladá už dávnejšie. Kloktanie čajom je veľmi efektívna metóda na znižovanie množenia zubného povlaku na zuboch. Odborníci tvrdia, že táto metóda je účinná vďaka látke tanín, ktorá má antibakteriálne schopnosti.

Testy prebiehajú na dobrovoľníkoch s rôznymi problémami ústnej dutiny, najčastejšími  sú zápaly ďasien. Ľudia si budú ústnu dutinu poriadne vyplachovať čajom 2-krát denne po vyčistení zubov a to po dobu 30 sekúnd.

Cieľom testov je aj zistenie, ktorý z čajov (zelený či čierny) bude mať silnejší účinok.

Zubný povlak vzniká na zuboch prirodzene konzumáciou jedál a pitím tekutín, čo môže viesť až k ochoreniam ďasien. Neváhajte a vyskúšajte si kloktanie čajom aj vy!

Príznaky zápalu ďasien

  • napuchnuté, začervenané až krvácajúce ďasná – ide o prvé príznaky, ktoré nemusia byť bolestivé, preto sa často prehliadajú.
  • pri akútnom zápale ďasien sú ďasná citlivé na dotyk, nastáva problém so žuvaním potravy. Zápal je sprevádzaný tvorbou hnisu a zápachom z úst.
  • pri rozvíjajúcom ochorení zápalu ďasien sa tvorí medzi zubami povlak a zubný kameň. Postupne môže viesť aj ku vypadávaniu zubov.
Zdroj: Thinstockphotos

Kloktanie čajom ako prvá pomoc aj prevencia

  • Zelený čaj je antibakteriálny, preto s ním bez obáv môžete vyplachovať ústnu dutinu. Uvarte si poriadne silný čaj a nechajte ho mierne vychladnúť. Ústnu dutinu si preplachujte vždy po umytí zubov.
  • Pri problémoch s ďasnami môžete vyskúšať aj odvar zo šalvie, masáž ďasien tinktúrou z arniky alebo masáž tea tree olejom.
  • Pri zápale ďasien vám pomôže aj harmanček, mäta, či echinacea.  

Zdroj: Daily Mail

Máte tip na skvelý domáci recept? Pošlite nám ho!

TV Program

14:35 Narnia: Dobrodružstvá lode Ranný pútnik
17:00 Neskrotná
19:00 Krimi
15:25 "Kam čert nemůže"
17:10 Áno, šéfe USA VI.
18:10 Áno, šéfe USA VI.
14:55 Tradičné recepty z celého sveta II.: Maškrty a pochúťky
15:55 Policajti v akcii
16:55 Policajti v akcii
15:50 Zabi nudu! II.
15:55 Barbapapa II.
16:00 Máša a medveď I.
14:55 Slunce, seno, erotika
16:50 Hluboká voda
18:45 Asterix a Vikingové